Jedynie prawda jest ciekawa

Święczkowski: "Tusk nie ustąpi, bo boi się rozliczenia"

18.06.2014

Bogdan Święczkowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, obecnie prokurator w stanie spoczynku nie ma wątpliwości, że Tusk "łatwo nie sprzeda skóry". Rozmawiamy z nim o powodach tego "przyspawania do stołka".

STEFCZYK.INFO: Jak pan przewiduje – czy ten rząd zdoła utrzymać władzę, czy to już raczej równia pochyła?

Bogdan Święczkowski: Nie jestem politykiem, jestem tylko ekspertem od spraw bezpieczeństwa i postępowań karnych. Natomiast jako zwykły obywatel muszę uznać, że ten rząd skompromitował się.  Podobnie zresztą skompromitował sie prezes Narodowego Banku Polskiego. Dzięki nagraniom poznaliśmy rządzące Polską podskórne układy, ale to jest moim zdaniem tylko wierzchołek góry lodowej. Gdybyśmy mogli usłyszeć rozmowy najwyższych przedstawicieli państwa, to myślę, że wówczas także przeżylibyśmy większy szok.

Donald Tusk bardzo racjonalnie postępuje – ze swojego punktu widzenia – nie podając się do dymisji. On wie, że to byłby jego koniec, prawda?

Wydaje mi się, że nie tylko koniec Donalda Tuska, ale także koniec rządzącej koalicji. Oni zdają sobie sprawę z tego, że niezależna prokuratura i niezawisły sąd oraz – od strony politycznej – patriotyczny rząd – rozliczyłby ich i zapewne tego się obawiają.

Jak pan ocenia zaaangażowanie Bartłomieja Sienkiewicza w wyjaśnianie sprawy, w której występuje?

Gdyby to nie było tak przerażające, to byłoby śmieszne. Człowiek, który w moim przekonaniu nie potrafił zapanować nad podległymi sobie służbami, czy też zaniedbał obowiązków w tym zakresie. Przecież on rozporządzeniem Tuska, według mnie z naruszenie Ustawy o Radzie Ministrów – został koordynatorem ds. służb specjalnych. Jest nim i nie dopełnił dziś obowiązku właściwego nadzoru, kontroli i koordynacji nad tymi służbami. I co? Teraz ta osoba ma po pierwsze odnaleźć sprawców, a po drugie – usprawnić działania służb, tak aby taka sytuacja się nie powtórzyła?

Warto zauważyć, że ani Sienkiewicz, ani Tusk, ani Komorowski, ani Piechociński nie mówią jednej rzeczy: że należy zrobić wszystko, aby podobna sytuacja się nie miała miejsca. Nikt nie proponuje żadnych środków zaradczych, żadnych metod sanacji służb. Z nagranej wypowiedzi Sienkiewicza wynika, że jeśli chodzi o Biuro Ochrony Rządu, to nie mógł nic zrobić, bo najważniejszych15 osób w Polsce na niego wpływało, aby takich zmian nie dokonywał. Tak więc jest to przerażające, że ta osoba dostała polecenie wyjaśnienia tej sprawy. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook