Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Święczkowski: "Tusk nie ustąpi, bo boi się rozliczenia"

18.06.2014

Bogdan Święczkowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, obecnie prokurator w stanie spoczynku nie ma wątpliwości, że Tusk "łatwo nie sprzeda skóry". Rozmawiamy z nim o powodach tego "przyspawania do stołka".

STEFCZYK.INFO: Jak pan przewiduje – czy ten rząd zdoła utrzymać władzę, czy to już raczej równia pochyła?

Bogdan Święczkowski: Nie jestem politykiem, jestem tylko ekspertem od spraw bezpieczeństwa i postępowań karnych. Natomiast jako zwykły obywatel muszę uznać, że ten rząd skompromitował się.  Podobnie zresztą skompromitował sie prezes Narodowego Banku Polskiego. Dzięki nagraniom poznaliśmy rządzące Polską podskórne układy, ale to jest moim zdaniem tylko wierzchołek góry lodowej. Gdybyśmy mogli usłyszeć rozmowy najwyższych przedstawicieli państwa, to myślę, że wówczas także przeżylibyśmy większy szok.

Donald Tusk bardzo racjonalnie postępuje – ze swojego punktu widzenia – nie podając się do dymisji. On wie, że to byłby jego koniec, prawda?

Wydaje mi się, że nie tylko koniec Donalda Tuska, ale także koniec rządzącej koalicji. Oni zdają sobie sprawę z tego, że niezależna prokuratura i niezawisły sąd oraz – od strony politycznej – patriotyczny rząd – rozliczyłby ich i zapewne tego się obawiają.

Jak pan ocenia zaaangażowanie Bartłomieja Sienkiewicza w wyjaśnianie sprawy, w której występuje?

Gdyby to nie było tak przerażające, to byłoby śmieszne. Człowiek, który w moim przekonaniu nie potrafił zapanować nad podległymi sobie służbami, czy też zaniedbał obowiązków w tym zakresie. Przecież on rozporządzeniem Tuska, według mnie z naruszenie Ustawy o Radzie Ministrów – został koordynatorem ds. służb specjalnych. Jest nim i nie dopełnił dziś obowiązku właściwego nadzoru, kontroli i koordynacji nad tymi służbami. I co? Teraz ta osoba ma po pierwsze odnaleźć sprawców, a po drugie – usprawnić działania służb, tak aby taka sytuacja się nie powtórzyła?

Warto zauważyć, że ani Sienkiewicz, ani Tusk, ani Komorowski, ani Piechociński nie mówią jednej rzeczy: że należy zrobić wszystko, aby podobna sytuacja się nie miała miejsca. Nikt nie proponuje żadnych środków zaradczych, żadnych metod sanacji służb. Z nagranej wypowiedzi Sienkiewicza wynika, że jeśli chodzi o Biuro Ochrony Rządu, to nie mógł nic zrobić, bo najważniejszych15 osób w Polsce na niego wpływało, aby takich zmian nie dokonywał. Tak więc jest to przerażające, że ta osoba dostała polecenie wyjaśnienia tej sprawy. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook