Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Trzeba patrzeć na ten projekt

11.03.2013

Rozmowa z byłym szefa ABW Bogdanem Święczkowski, prokuratorem w stanie spoczynku.

Stefczyk.info: W MON trwają prace nad organizacją Narodowego Centrum Kryptologii. Ma nim kierować Krzysztof Bondaryk, były szef ABW. NCK ma się zajmować kryptografią, wywiadem radiowym i elektronicznym. Czy taka inicjatywa w Polsce jest potrzebna?

Bogdan Święczkowski: W Polsce potrzebne są instytucje zajmujące się wywiadem radiowym, kryptopolią, kryptografią i szyframi. Reformy rządu SLD, powstanie ABW doprowadziło do tego, że piony zajmujące się tymi obszarami zostały zlikwidowane w polskich służbach cywilnych. Dopiero w 2007 roku w Agencji powołano ponownie grupy zajmujące się tym obszarem. Kwestia radiowywiadu nie jest jednak ujęta w ustawie o ABW, to nie jest zadanie Agencji. Kontrwywiad radioelektroniczny w polskim systemie prawnym jest dedykowany Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Dziwi więc, że Narodowe Centrum Kryptografii ma powstać na styku ABW i MON. Takie ulokowanie projektu wydaje się błędne.

Dlaczego?

Bowiem MON ma swoje służby podległe resortowi - SWW i SKW. To są formacje konkurencyjne wobec ABW. W mojej ocenie to nie jest więc dobry pomysł. Natomiast pomysłem fatalnym jest powierzanie stanowiska szefa NCK Krzysztofowi Bondarykowi. Przecież pamiętamy jego przeszłość, jego związki z wielkim biznesem, jego nagrodę, zainteresowanie CBA. Nie jest dobrą sytuacja, w której tworzeniem polskich szyfrów, polskich urządzeń dekodujących, ma się zajmować osoba, co do której lojalności wobec Rzeczypospolitej oraz apolityczności nie ma pewności. Sam pomysł jest ciekawy, inicjatywa jest cenna. Sam wzywałem polskich naukowców, by prowadzili badania związane z kryptografią i kryptologią. Należy zachęcić badaczy, by zajęli się tymi tematami. W latach 90. widać było upadek polskiej kryptologii i kryptografii. Obecnie przyda się odnowa.

Czy taka instytucja powinna się zajmować polskim internetem?

Nie. Tego pomysłu w ogóle nie odnoszę do internetu. Nie wyobrażam sobie, by NCK zajmowało się internetem. Wydaję mi się, że w artykule na ten temat doszło do przekłamania. Nie sądzę, by sprawa internetu należała do tej instytucji. Radiokontrwywiad, wywiad radioelektroniczny, opracowywanie szyfrów, dekodowanie ich to bardzo ważna sprawa. Przez wiele lat jednak nie będąca w centrum zainteresowania służb.

Widząc opis tego projektu można mieć wątpliwości, czy nie zwiększy się jeszcze w Polsce skala inwigilacji obywateli? Czy nie mamy do czynienia z próbą budowy kolejnej służby specjalnej?

Pamiętajmy, że gdyby była tworzona nowa służba trzeba byłoby uchwalić ustawę w tej sprawie. Musielibyśmy wtedy poznać zapisy ustawy, szczególne uprawnienia tej służby, jej strukturę i zadania. NCK jak rozumiem jest projektem badawczym, który nie może się przerodzić w żadną instytucję bez podstawy ustawowej. Jeśli taką instytucję władze będą chciały tworzyć, potrzebna jest ustawa. Należy się zastanowić i rozważyć stworzenie małej agencji zajmującej się nowymi technologiami. Rozwój techniki, rozwój łączności satelitarnej jest duży. Musimy więc nadążąć nad rozwojem techniki. Jeśli taka formacja miałaby powstać, trzeba ją powołać na mocy ustawy. Taką formacją, nie zajmującą się internetem, powinien kierować człowiek nieuwikłany w dziwne gry biznesowe i apolityczny. Jednak w Polsce dzieje się tak, że biznesmen zostaje szefem MSW, a wysoki polityk partii rządzącej był szefem ABW. Nie możemy niczego dobrego spodziewać się po obecnej władzy. Trzeba jej więc patrzeć na ręce. Jeśli rząd będzie chciał powołać nową służbę musi ją powołać na mocy ustawowej.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook