Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: To zagrożenie dla państwa

16.04.2013

Rozmowa z Bogdanem Święczkowskim, byłym szefem ABW, prokuratorem w stanie spoczynku.

Stefczyk.info: Rząd zapowiada opracowanie raportu dotyczącego sprawy memorandum ws. budowy gazociągu Jamał II. Jak Pan ocenia tę sprawę?

Bogdan Święczkowski: W przeszłości toczyło się śledztwo dotyczące spraw energetycznych. Badano w nim powiązania, kontakty i relacje pomiędzy osobami ze strony rosyjskiej, mającymi powiązania z tamtejszymi władzami, z tamtejszymi służbami, a stroną polską. W związku z tym każda umowa, każde memorandum, każde działanie firmy z obszaru energetyki powinno być objęte szczególnym nadzorem przez służby. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której służby nie informują rządu o podpisywaniu memorandum, czy innych porozumieniach ws. energetyki, to mamy poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz polskich finansów.

Dlaczego?

Pamiętajmy, że podpisane dotychczas umowy na dostawę gazu czy ropy są dla Polski niekorzystne. Szczególnie biorąc pod uwagę perspektywę związaną z eksploatacją gazu łupkowego w Polsce czy możliwościami eksportu tego gazu z USA. Prognozy wskazują, że jeśli będzie możliwość kupowania gazu z USA, albo wydobycia gazu w naszym kraju ceny surowców spadną znacznie poniżej tej, jaką płacimy z gaz z Rosji. To oznacza, że każde porozumienie związane z gazem, z energetyką powinno być analizowane i sprawdzane przez państwo, przez służby. Jest rzeczą niedopuszczalną, by wiedzy szczegółowej w tej sprawie nie posiadał premier, minister gospodarki, minister obrony narodowej, minister finansów.

Doszło jednak do sytuacji kompromitującej w tej sprawie. Z czego to może wynikać?

Służby specjalne, zapewne i polskie, i rosyjskie, posiadają swoich oficerów pod przykryciem w firmach energetycznych. Byłoby dla mnie zupełnie niezrozumiałe, gdyby ci ludzie nie przekazywali informacji na ten temat, gdyby nie zdawali relacji. Gdyby taka sytuacja zaistniała, to potwierdzałoby moje opinie i analizy. Ja mówię od lat, że służby specjalne są osłabiane za czasów rządu Donalda Tuska. To prowadzi do bezwładu analityczno-informacyjnego w naszym państwie. Donald Tusk od lat zapowiada, że służby powinny go informować i analizować na bieżąco sytuację. Tymczasem kolejne lata mijają, a władza znów się kompromituje. To, co się obecnie dzieje, jest kompromitacją. Kompromitacją jest niewiedza premiera, ministra o tym, że zawierane są jakieś memoranda. To świadczy o kompromitacji, to świadczy, że osoby zajmujące stanowiska kierownicze w spółkach energetycznych nie są dobrze przygotowane do pełnienia funkcji. To również źle świadczy o funkcjonariuszach, którzy pracują w tym sektorze bezpieczeństwa kraju.

Obecnie wyjaśnieniem działań władz w tej sprawie ma się zająć szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. To dobra postać do wyjaśnienia tej sytuacji, do zabezpieczenia Polski w takich sytuacjach?

Gdyby ta sytuacja nie była niebezpieczna dla Polski, budziłaby mój głuchy śmiech. Media informują przecież o różnych pracach wykonywanych przez firmy należące do obecnego szefa MSW. To są firmy z sektora energetycznego, w tym firmy zagraniczne. Wydaje się, że ta sytuacja wygląda tak, jakby lisa wpuścić do kurnika...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook