Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Święczkowski: To ma być komisja kapturowa

25.08.2014

Rozmowa z byłym szefem ABW Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że klub PO zapewne poprze wniosek o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Ostateczne decyzje mają zapaść w najbliższych dniach. Czego się Pan spodziewa po tych decyzjach?

Bogdan Święczkowski: Jako baczny obserwator życia publicznego po rządzącej obecnie partii spodziewam się tego, co najgorsze. Dla swoich partyjnych celów, dla trwania przy sterach władzy, dla zmiany fatalnych trendów w sondażach, Platforma Obywatelska jest zdolna poprzeć inicjatywę zupełnie absurdalną i całkowicie nieracjonalną. Taką jest powołanie komisji śledczej, która miałaby się zająć procesem likwidacji WSI. Sądzić należy, że ta komisja ma uderzać w partię opozycyjną. To jest sposób na poprawę notowań rządzących. Nie ma podstaw merytorycznych, nie ma podstaw faktycznych, by taka komisja została utworzona.

O WSI zatem nie ma już co debatować?

Wciąż istnieje potrzeba dokładnego wyjaśnienia roli WSI w różnego rodzaju aferach, jakie miały miejsce w latach 90. czy po roku 2000. Działalność komisji weryfikacyjnej i likwidacyjnej nie wyczerpała tego tematu. Należ również wyjaśnić rolę oficerów WSI, przywróconych do służby i znajdujących się po służbą, którzy działają w bezpośrednim kręgu ludzi władzy. Chodzi o wyjaśnienie ich ewentualnych związków z aferami, jakie miały miejsce w otoczeniu Donalda Tuska czy Pałacu Prezydenckiego. To powinno zostać wyjaśnione przez komisję śledczą lub stosowne instytucje państwa.

Pojawiły się jednak głosy, wskazujące, że sejmowa komisja, o której mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska, to dobre miejsce właśnie do nagłośnienia prawdy o WSI. W Pana ocenie można tę inicjatywę wykorzystać korzystnie dla pokazania realnego obrazu likwidacji WSI?

Obecnie to się nie uda. Ta komisja ma być komisją kapturową. Warto pamiętać, że większość materiałów dotyczących likwidacji WSI i działań tych służb to dokumenty opatrzone klauzulą „tajne”, czy „ściśle tajne”. Przedstawiciele partii rządzącej i mniejszych „przystawek” będą zapewne dbali, by informacje negatywne dla obrazu WSI nie pojawiały się publicznie. Społeczeństwo będzie karmione przeciekami, które będą miały uderzać w Antoniego Macierewicza i osoby likwidujące WSI.

Dlaczego Pan tak sądzi?

Ta kampania się już zaczęła. Widać było już wcześniej przygrywkę do politycznego wykorzystania całkowicie słusznej, prawidłowo przeprowadzonej likwidacji WSI. Ta służba nie podejmowała działań na rzecz bezpieczeństwa państwa, podejmowały zaś działania, jak się wydaje, przestępcze.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. wpolitycewildstein 23.10.2016

  Wildstein: Nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego

  Telewizja cały czas sprawia takie wrażenie, że wszyscy możemy być tymi, którzy są najwyżej.

 2. money-3679731920 23.10.2016

  Kuźmiuk: PO i Nowoczesna przeciw zaostrzeniu sankcji za wyłudzenie VAT

  W ostatni piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu karnego przewidujące zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę.

 3. oopo32o423432 22.10.2016

  Prof. Piotrowski: "Kanadzie bardziej zależy na CETA"

  "Jeśli ta umowa wejdzie w życie, to zapewni dodatkowych 80 tys. miejsc pracy w Kanadzie. Pozostaje więc pytanie: co zapewni Europejczykom i Polakom?"

 4. zari 22.10.2016

  Zaremba: PiS nie stracił przez "Czarny protest"

  Publicysta "wSieci" o przewadze sondażowej Prawa i Sprawiedliwości.

 5. 0e05c6f882ac4b7eb91b5ff5e0540b84 22.10.2016

  Prof. Bugaj: W sprawie budżetu Balcerowicz powinien siedzieć cicho

  „Jestem daleki od pochwał, które płyną z ekipy rządowej, ale także od frontalnej krytyki opozycji. Słyszałem pana prof. Balcerowicza, który niesłychanie ostro się na ten temat wypowiadał".

 6. terlikkk 22.10.2016

  Terlikowski: 500+ nie wystarczy

  Redaktor naczelny Telewizji Republika o polityce prorodzinnej rządu.

 7. karnowski-michal-se 22.10.2016

  Karnowski: Nagranie ze Smoleńska nie jest przełomowe

  Dziennikarz "wSieci" komentuje nagranie z rozmowy Tuska z Putinem.

 8. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook