Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: To ma być komisja kapturowa

25.08.2014

Rozmowa z byłym szefem ABW Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że klub PO zapewne poprze wniosek o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Ostateczne decyzje mają zapaść w najbliższych dniach. Czego się Pan spodziewa po tych decyzjach?

Bogdan Święczkowski: Jako baczny obserwator życia publicznego po rządzącej obecnie partii spodziewam się tego, co najgorsze. Dla swoich partyjnych celów, dla trwania przy sterach władzy, dla zmiany fatalnych trendów w sondażach, Platforma Obywatelska jest zdolna poprzeć inicjatywę zupełnie absurdalną i całkowicie nieracjonalną. Taką jest powołanie komisji śledczej, która miałaby się zająć procesem likwidacji WSI. Sądzić należy, że ta komisja ma uderzać w partię opozycyjną. To jest sposób na poprawę notowań rządzących. Nie ma podstaw merytorycznych, nie ma podstaw faktycznych, by taka komisja została utworzona.

O WSI zatem nie ma już co debatować?

Wciąż istnieje potrzeba dokładnego wyjaśnienia roli WSI w różnego rodzaju aferach, jakie miały miejsce w latach 90. czy po roku 2000. Działalność komisji weryfikacyjnej i likwidacyjnej nie wyczerpała tego tematu. Należ również wyjaśnić rolę oficerów WSI, przywróconych do służby i znajdujących się po służbą, którzy działają w bezpośrednim kręgu ludzi władzy. Chodzi o wyjaśnienie ich ewentualnych związków z aferami, jakie miały miejsce w otoczeniu Donalda Tuska czy Pałacu Prezydenckiego. To powinno zostać wyjaśnione przez komisję śledczą lub stosowne instytucje państwa.

Pojawiły się jednak głosy, wskazujące, że sejmowa komisja, o której mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska, to dobre miejsce właśnie do nagłośnienia prawdy o WSI. W Pana ocenie można tę inicjatywę wykorzystać korzystnie dla pokazania realnego obrazu likwidacji WSI?

Obecnie to się nie uda. Ta komisja ma być komisją kapturową. Warto pamiętać, że większość materiałów dotyczących likwidacji WSI i działań tych służb to dokumenty opatrzone klauzulą „tajne”, czy „ściśle tajne”. Przedstawiciele partii rządzącej i mniejszych „przystawek” będą zapewne dbali, by informacje negatywne dla obrazu WSI nie pojawiały się publicznie. Społeczeństwo będzie karmione przeciekami, które będą miały uderzać w Antoniego Macierewicza i osoby likwidujące WSI.

Dlaczego Pan tak sądzi?

Ta kampania się już zaczęła. Widać było już wcześniej przygrywkę do politycznego wykorzystania całkowicie słusznej, prawidłowo przeprowadzonej likwidacji WSI. Ta służba nie podejmowała działań na rzecz bezpieczeństwa państwa, podejmowały zaś działania, jak się wydaje, przestępcze.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook