Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: "Ten wyrok nie powinien się utrzymać"

09.07.2013

Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich skazał na karę pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata b. oficera ABW Grzegorza S., za niedopełnienie obowiązków w czasie zatrzymywania Barbary Blidy. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Bogdana Święczkowskiego, ówczesnego szefa ABW.

Stefczyk.info: - Czy ten wyrok, Pana zdaniem, jest sprawiedliwy?

Bogdan Święczkowski: - Nie będę oceniał wyroków sądu, ale jestem przekonany, że ten wyrok będzie jeszcze podlegał ocenie w kolejnych instancjach polskiego sądownictwa i myślę, że ten wyrok nie powinien się utrzymać. Jestem bowiem przekonany, że zachowanie tego oficera nie nosi znamion przestępstwa, a tym bardziej przestępstwa umyślnego. Ale tak naprawdę nie wiadomo, co będzie.

W moim przekonaniu, odpowiedzialnymi za ewentualne błędy i uchybienia, które się zdarzyły oczywiście w czasie tej akcji w domu państwa Blidów są poprzednie rządy, w szczególności rządy SLD i kierownictwa służb, kiedy to nie realizowano szkoleń i nie utrwalano odpowiednich procedur i odpowiedniej metodologii działania.

My mieliśmy rok żeby to poprawić, ale to jest zbyt krótki okres, żeby zmienić mentalność, nastawienie i przeszkolić wszystkich funkcjonariuszy ABW.

Tak, czy inaczej, jedyną osobą odpowiedzialną za śmierć Barbary Blidy jest ona sama, bo zdecydowała się popełnić samobójstwo. Osoba, która chce popełnić samobójstwo zawsze je popełni, bez względu na to, jaką ochronę się jej zapewni i w jaki sposób będzie się ją pilnowało.

Być może ci oficerowie okazali się zbyt uprzejmi i kulturalni - a nie zachowali się jak oficerowie służb z czasów Platformy Obywatelskiej - i pozwolili kobiecie skorzystać z toalety. Uważam to za błąd, ale który w żadnym wypadku nie powinien skutkować odpowiedzialnością karną. Świadczy też o tym bardzo niski wyrok, który zapadł w stosunku do tego oficera - niektórzy mogliby wręcz podejrzewać, że znajdujący się pod presją środowisk mainstreamowych sąd starał się zadowolić jedną i drugą stronę.

Cieszę się, że obrońca tego oficera już zapowiedział złożenie apelacji, gdyż ten wyrok powinien być oceniony w kolejnych instancjach.


Stefczyk.info: - Wyrokowi sądu został poddany ostatni zarzut w tej sprawie - inne wątki tego śledztwa, takie jak dotyczące zabezpieczenia śladów samobójstwa, rzekome naciski polityczne na prokuratorów zostały już wcześniej umorzone, choć z tymi faktami nie potrafi się pogodzić Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich...

- To tylko świadczy o pani rzecznik i jej pracownikach, bo takie komentarze i pisma dowodzą całkowitej nieznajomości akt sprawy i nieznajomości całej sprawy.

Natomiast w moim przekonaniu dobrze się stało, że te wątki zostały umorzone, bo nie było żadnych nielegalnych nacisków i nie było żadnych niedopuszczalnych działań podejmowanych przez funkcjonariuszy czy przez prokuratorów.

Powiem więcej: gdyby sytuacja miała się powtórzyć, nie miałbym żadnych oporów, aby nakazać prowadzenie postępowań karnych wobec podejrzewanych o korupcję urzędników państwa polskiego i ścigać z całą bezwzględnością tego typu przestępców.

Natomiast trzeba zrobić wszystko, aby funkcjonariusze polskich służb specjalnych, polskiego wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania byli właściwie przeszkoleni i posiadali odpowiednie doświadczenie zawodowe. Ale słysząc to, co np. mówi prokurator generalny Seremet, że od 3 lat prosi się, żeby mógł mieć wpływ na kształt szkolenia w szczególności przyszłych prokuratorów i nie może się doprosić zmiany ustawy w tym zakresie, ani z inicjatywy premiera, ani ministra sprawiedliwości, to widać, że tu nic w ostatnim czasie dobrego się nie stało w tym zakresie. Podejrzewam, że w przypadku zmiany władzy, kolejne ekipy będą musiały wrócić do tych podstawowych szkoleń i pogłębienia praktyki zawodowej. Z moich informacji wynika bowiem, że panuje tu całkowita bierność.


Stefczyk.info: - Czy ten wyrok może mieć wpływ na ewentualną rozprawę przed Trybunałem Stanu wobec Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego?

- W żadnym wypadku. Tym bardziej, że jeszcze nie doszło do jakiegokolwiek, formalnego postawienia kogokolwiek przed Trybunałem Stanu. Powtarzam, jeśli ktoś miałby stanąć przed Trybunałem Stanu, to powinni stanąć politycy i kierownictwa służb z czasów rządów SLD i rządów liberalnych, którzy przyzwalali na atmosferę korupcji w Polsce i nie reagowali w odpowiedni sposób na braki w przeszkoleniu i praktyce zawodowej podległych funkcjonariuszy.

To jest przerażające - służby, które ja przejąłem po poprzednikach to był obraz nędzy i rozpaczy. Przez rok nawet Augiasz by tego nie posprzątał.


not zrk
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook