Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: "Ten wyrok nie powinien się utrzymać"

09.07.2013

Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich skazał na karę pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata b. oficera ABW Grzegorza S., za niedopełnienie obowiązków w czasie zatrzymywania Barbary Blidy. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Bogdana Święczkowskiego, ówczesnego szefa ABW.

Stefczyk.info: - Czy ten wyrok, Pana zdaniem, jest sprawiedliwy?

Bogdan Święczkowski: - Nie będę oceniał wyroków sądu, ale jestem przekonany, że ten wyrok będzie jeszcze podlegał ocenie w kolejnych instancjach polskiego sądownictwa i myślę, że ten wyrok nie powinien się utrzymać. Jestem bowiem przekonany, że zachowanie tego oficera nie nosi znamion przestępstwa, a tym bardziej przestępstwa umyślnego. Ale tak naprawdę nie wiadomo, co będzie.

W moim przekonaniu, odpowiedzialnymi za ewentualne błędy i uchybienia, które się zdarzyły oczywiście w czasie tej akcji w domu państwa Blidów są poprzednie rządy, w szczególności rządy SLD i kierownictwa służb, kiedy to nie realizowano szkoleń i nie utrwalano odpowiednich procedur i odpowiedniej metodologii działania.

My mieliśmy rok żeby to poprawić, ale to jest zbyt krótki okres, żeby zmienić mentalność, nastawienie i przeszkolić wszystkich funkcjonariuszy ABW.

Tak, czy inaczej, jedyną osobą odpowiedzialną za śmierć Barbary Blidy jest ona sama, bo zdecydowała się popełnić samobójstwo. Osoba, która chce popełnić samobójstwo zawsze je popełni, bez względu na to, jaką ochronę się jej zapewni i w jaki sposób będzie się ją pilnowało.

Być może ci oficerowie okazali się zbyt uprzejmi i kulturalni - a nie zachowali się jak oficerowie służb z czasów Platformy Obywatelskiej - i pozwolili kobiecie skorzystać z toalety. Uważam to za błąd, ale który w żadnym wypadku nie powinien skutkować odpowiedzialnością karną. Świadczy też o tym bardzo niski wyrok, który zapadł w stosunku do tego oficera - niektórzy mogliby wręcz podejrzewać, że znajdujący się pod presją środowisk mainstreamowych sąd starał się zadowolić jedną i drugą stronę.

Cieszę się, że obrońca tego oficera już zapowiedział złożenie apelacji, gdyż ten wyrok powinien być oceniony w kolejnych instancjach.


Stefczyk.info: - Wyrokowi sądu został poddany ostatni zarzut w tej sprawie - inne wątki tego śledztwa, takie jak dotyczące zabezpieczenia śladów samobójstwa, rzekome naciski polityczne na prokuratorów zostały już wcześniej umorzone, choć z tymi faktami nie potrafi się pogodzić Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich...

- To tylko świadczy o pani rzecznik i jej pracownikach, bo takie komentarze i pisma dowodzą całkowitej nieznajomości akt sprawy i nieznajomości całej sprawy.

Natomiast w moim przekonaniu dobrze się stało, że te wątki zostały umorzone, bo nie było żadnych nielegalnych nacisków i nie było żadnych niedopuszczalnych działań podejmowanych przez funkcjonariuszy czy przez prokuratorów.

Powiem więcej: gdyby sytuacja miała się powtórzyć, nie miałbym żadnych oporów, aby nakazać prowadzenie postępowań karnych wobec podejrzewanych o korupcję urzędników państwa polskiego i ścigać z całą bezwzględnością tego typu przestępców.

Natomiast trzeba zrobić wszystko, aby funkcjonariusze polskich służb specjalnych, polskiego wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania byli właściwie przeszkoleni i posiadali odpowiednie doświadczenie zawodowe. Ale słysząc to, co np. mówi prokurator generalny Seremet, że od 3 lat prosi się, żeby mógł mieć wpływ na kształt szkolenia w szczególności przyszłych prokuratorów i nie może się doprosić zmiany ustawy w tym zakresie, ani z inicjatywy premiera, ani ministra sprawiedliwości, to widać, że tu nic w ostatnim czasie dobrego się nie stało w tym zakresie. Podejrzewam, że w przypadku zmiany władzy, kolejne ekipy będą musiały wrócić do tych podstawowych szkoleń i pogłębienia praktyki zawodowej. Z moich informacji wynika bowiem, że panuje tu całkowita bierność.


Stefczyk.info: - Czy ten wyrok może mieć wpływ na ewentualną rozprawę przed Trybunałem Stanu wobec Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego?

- W żadnym wypadku. Tym bardziej, że jeszcze nie doszło do jakiegokolwiek, formalnego postawienia kogokolwiek przed Trybunałem Stanu. Powtarzam, jeśli ktoś miałby stanąć przed Trybunałem Stanu, to powinni stanąć politycy i kierownictwa służb z czasów rządów SLD i rządów liberalnych, którzy przyzwalali na atmosferę korupcji w Polsce i nie reagowali w odpowiedni sposób na braki w przeszkoleniu i praktyce zawodowej podległych funkcjonariuszy.

To jest przerażające - służby, które ja przejąłem po poprzednikach to był obraz nędzy i rozpaczy. Przez rok nawet Augiasz by tego nie posprzątał.


not zrk
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook