Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Sztucznie rozdmuchana afera

12.06.2013

Rozmowa z Bogdanem Święczkowskim, byłym szefem ABW, prokuratorem w stanie spoczynku.

Stefczyk.info: Od kilku dni w światowych mediach trwa burza związana z wypowiedziami domniemanego pracownika CIA Edwarda Snowdena, który ujawnił informacje o tajnym programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykański wywiad. Jak Pan odbiera tę burze?

Bogdan Święczkowski: W mojej ocenie doszło do rozdmuchania afery wokół informacji znanych już od dawna. O tym, że Amerykanie, amerykańska NSA dysponuje różnymi systemami inwigilacji, systemami sprawdzającymi, typującymi potencjalnych terrorystów i osoby działające na szkodę USA wiadomo od lat 60. czy 70. Wtedy NSA rozpoczęła działalność w tym obszarze. Z dotychczasowych informacji wynika, że ostatnie doniesienia dotyczą działań legalnych, zgodnych z amerykańskim prawem i kontrolowanych przez tamtejsze sądy. Skala działań służb w wypadku Stanów Zjednoczonych również wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę ich problemy, czy ataki z 11 września 2001 roku.

Czym dysponują Amerykanie obecnie?

Sprawa jest znana niemal powszechnie. USA dysponują technologiami pozwalającymi na monitorowanie różnego rodzaju zdarzeń elektronicznych, a nawet przejmowanie transmisji. Działania służb nie dotyczą jedynie dostępu do billingów czy lokalizacji rozmówców, o czym można się przekonać choćby oglądając amerykańskie filmy sensacyjne. USA dysponuje możliwością przejmowania transmisji w szeroko pojętej radiosferze. To są sprawy znane.

Jak Pan zatem tłumaczy ton wiadomości o inwigilacji w USA?

Wydaje mi się, że to przejaw niezrozumienia. Być może w mediach panuje atmosfera, która sprzyja nagłaśnianiu takich wiadomości. Fakt, że internet jest na bieżąco monitorowany przez wszystkie służby na świecie, jest oczywisty. A przecież to monitorowanie polega na śledzeniu na bieżąco tego, co dzieje się na stronach internetowych, forach, w komunikatorach. Służby w ten sposób wychwytują osoby działające na polu terrorystycznym oraz te, które szkodzą danemu krajowi.

Przeciek Snowdena mógł być kontrolowany przez CIA?

Dla mnie to nie jest żaden przeciek, skoro informacje były powszechnie znane. No chyba że dowiemy się jakichś nowych wiadomości, które będą dotyczyły nielegalnych działań amerykańskich służb. Jeśli okaże się, że służby USA działały wbrew amerykańskiemu prawu to byłby skandal i sprawa poważna. Obecnie nie mamy takiej sytuacji. Wydaje się, że jeśli mamy do czynienia z kontrolowanym przeciekiem to jest to działanie na szkodę USA. Za tym mogą zapewne stać służby kraju nastawionego nieprzyjaźnie do bezpieczeństwa Europy Zachodniej i USA.

Sprawa inwigilacji często budzi powszechne emocje. A tymczasem popularność portali społecznościowych, na których ludzie sami upubliczniają wiadomości o sobie, rośnie. Jak to rozumieć?

Nie jestem specjalistą od psychologii zachowań ludzkich, jednak niewątpliwie wiele osób ma potrzebę czy chęć publicznego ujawniania się, promowania, informowania o sobie. Warto zaznaczyć, że z reguły osoby zajmujące się służbami specjalnymi, znające się na nich nie mają kont na portalach internetowych, nie korzystają z komunikatorów. I nie jest to przypadek.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook