Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Rząd niszczy bezpieczeństwo państwa

26.08.2013

Rozmowa z byłym szefem ABW Bogdanem Święczkowskim, prokuratorem w stanie spoczynku.

Stefczyk.info: Tygodnik "Wprost" pisze, że jesienią w ABW dojdzie do kolejnej zmiany na stanowisku szefa Agencji. Płk. Dariusza Łuczaka ma zastąpić Jacek Gawryszewski, obecny wiceszef. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, będzie to oznaczało kolejną zmianę w największej służbie specjalnej. Jak oceniać tak częstą rotację?

Bogdan Święczkowski: Jest oczywiste, że tak częsta zmiana na stanowisku szefa ABW to nie jest dobra sytuacja, ani dobry prognostyk na przyszłość dla tej służby. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę zapowiadane zmiany przez rząd. Tak zwana reforma służb specjalnych to nic innego jak dalsze deprecjonowanie systemu bezpieczeństwa państwa oraz obniżanie zdolności reakcji na zagrożenia. Co do samej kandydatury Jacka Gawryszewskiego, to tę kandydaturę oceniam merytorycznie wyżej niż płk. Dariusza Łuczaka. Jednak w moim przekonaniu objęcie stanowiska szefa Agencji wymaga nie tylko wiedzy fachowej, ale również umiejętności zarządzania, umiejętności wytyczania wizji i strategii. W moim odczuciu wszystkie osoby nominowane przez PO nie sprostają zadaniom, jakie stoją przed służbami. No chyba, że uznamy, że służby mają się zajmować jedynie sobą i mają nie reagować na zagrożenia dla państwa, a jedynie mają być ostoją dla władzy partyjnej. Dziwię się, że Jacek Gawryszewski zdecydował się na zostanie wiceszefem ABW, a być może i jej szefem. Biorąc jego pod uwagę jego przeszłość opozycyjną, a także zaangażowanie w różnego rodzaju działania na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, dziwię się, że wchodzi do tej mętnej wody.

Może z tej mętnej wody uda się wyprowadzić dobre rozwiązania dla bezpieczeństwa Polski? Działania rządu dot. służb uspokajają pana?

W żadnym wypadku mnie to nie uspakaja. Jestem przerażony tym, co robi władza. Moim zdaniem to jest zamierzony cel - osłabianie systemu bezpieczeństwa państwa. Szczególnie widać to w działaniu Prezesa Rady Ministrów w ostatnich 6 latach. Rozpoczął on od osłabiania prokuratury, potem wojska, policji, sądów, obecnie zajął się służbami specjalnymi. Pałac Prezydencki stara się raz na jakiś czas wyjść z projektem wzmacniającym bezpieczeństwo narodowe, jednak jest blokowany przez "mały pałac". Obecnie nie mamy do czynienia z żadną reformą. Mamy kolejne działanie, które osłabia zdolność reakcji państwa na rzeczywiste zagrożenia, szczególnie w zakresie zwalczania tej najważniejszej przestępczości, korupcyjno-ekonomicznej wśród ludzi z najwyższych szczebli władzy oraz w zakresie zwalczania zagrożeń wywiadowczych.

Jaki może być cel tej działalności?

W moim przekonaniu mamy do czynienia z działalnością zamierzoną, obliczoną na osłabienie systemu bezpieczeństwa państwa. Obecnie najważniejszym celem jest próba zapewnienia sobie takiej działalności organów państwa po ewentualnej zmianie władzy, by osoby odpowiedzialne za szereg naruszeń prawa, czy również przestępstw, nie poniosły odpowiedzialności. Oczywiście mówię o ludziach władzy.

Uda się naprawić to, co zostało zniszczone w tym systemie bezpieczeństwa państwa? Czy zmiany są nieodwracalne?

Te zmiany niewątpliwie bardzo utrudnią proces sanacji polskiego systemu bezpieczeństwa narodowego, także służb specjalnych, prokuratury, sądownictwa, wojska. To będzie wymagało wieloletnich, bardzo energicznych działań. Wyrażam nadzieję, że eksperci najważniejszych partii opozycyjnych przygotowują już zmiany, schematy działań, na wypadek przejęcia władzy, by szybko naprawić błędy i zniwelować skutki krótkowzrocznej polityki obecnej koalicji. Ona nie jest nakierowana na zapewnienie bezpieczeństwa państwa, ale na zapewnienie bezpieczeństwa elicie władzy. Zmiana tej sytuacji będzie wymagała wieloletniego nakładu sił, finansów i wykształcenia nowego pokolenia zaangażowanych dla ojczyzny, energicznie działających funkcjonariuszy. Zmiany są konieczne w każdym z obszarów bezpieczeństwa państwa. Wszytkie on będą potrzebowały sanacji.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook