Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Rozwiązanie absurdalne

29.03.2013

Rozmowa z prokuratorem w stanie spoczynku, byłym szefem ABW Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Rzecznik Prokuratury Generalnej poinformował, że gotowe jest sprawozdanie z działalności prokuratury w zeszłym roku. Zgodnie z ustawą obecnie sprawozdanie ma zaopiniować Prezes Rady Ministrów. Od jego decyzji zależy, czy dokument zostanie przyjęty, czy odrzucony. W tej drugiej sytuacji szef PG może stracić stanowisko. To zdrowe rozwiązanie?

Bogdan Święczkowski: Rozwiązanie, w którym prokurator generalny niby jest niezależny, a Prokuratura Generalna stanowi niezależną od rządu instytucję, a z drugiej strony prokurator generalny jest zależny od Prezesa Rady Ministrów jest samo w sobie totalnym absurdem. Fakt, że Prezes Rady Ministrów może spowodować odwołanie szefa prokuratury, jest sprzeczne z ideą - chybioną zresztą - reformy prokuratury poprzez jej uniezależnienie. Jeśli ktoś zdecydował się przeprowadzić tzw. uniezależnienie prokuratury, powinien to zrobić kompleksowo oraz logicznie. Tymczasem rozwiązanie wprowadzone przez rząd Platformy Obywatelskiej jest alogiczne. Albo prokuratura jest częścią władzy wykonawczej, na co wskazuje konstytucja, i Prezes Rady Ministrów odpowiada za działalność prokuratury, albo jest niezależna, ale wtedy nie ma miejsca na opiniowanie sprawozdań przez premiera czy ew. jego wnioski o odwołanie z funkcji szefa PG.

Czym skutkuje obecne rozwiązanie?

Ono powoduje, że Prezes Rady Ministrów ma bezpośredni sposób oddziaływania na prokuraturę i jej szefa. Co więcej, ma narzędzie nacisku ws. podejmowanych przez szefa Prokuratury Generalnej decyzji. Może mieć nawet wpływ na decyzje procesowe podejmowane przez prokuratorów podległych szefowi PG. Premier może w sposób nieformalny, nie udokumentowany oddziaływać na organa ścigania. To przeczy tej idei, o której mówiła Platforma Obywatelska. W mojej ocenie lepiej, gdy mamy ustawowe rozwiązania umożliwiające premierowi oddziaływanie formalne na prokuratora generalnego-ministra sprawiedliwości. To jest klarowna sytuacja i jawna. A obecnie powstają pokusy oddziaływania nieformalnego, niejawnego - tworzy się pewnego rodzaju szara strefa.

Jak to wpływa na prokuratorów i na skłonność polityków do sterowania ich pracą?

Ta reforma nie zmieniła nastawienia prokuratorów, ani przedstawicieli władzy do prokuratury. Powtarzam jednak, lepiej, jeśli jest formalna podległość i stosowne procedury związane z oddziaływaniem na prokuraturę, niż wytworzona medialna fikcja. Pod medialnymi hasłami uniezależniono prokuraturę, a potem zbudowano mechanizmy, które mogą służyć politycznym naciskom na prokuraturę. Nie od dziś jesteśmy informowani, że prokurator Seremet spotyka się choćby w sprawie smoleńskiej z Donaldem Tuskiem. Ciekaw jestem, na jakiej podstawie prawnej. Bowiem zgodnie z ustawą przeforsowaną przez PO Prezes Rady Ministrów nie ma prawa posiadania informacji wynikających z konkretnego postępowania prokuratorskiego. Oczywiste jest dla mnie, że szef PG powinien o ważnych sprawach informować premiera, jednak skoro Platforma chciała zmienić ustawę i reżim prokuratury, takich kontaktów być nie powinno. Fakt, że do spotkań dochodzi, jest kolejnym dowodem, że ta reforma jest fatalna. To pokazuje, że działanie Prokuratora Generalnego na rzecz polskiego bezpieczeństwa narodowego wymusza na nim - mówiąc łagodnie - naginanie prawa.

Rozmawiał TK
[Fot. Pg.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook