Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Prokuratura do władzy wykonawczej

26.01.2012

W sprawie zmian w prokuraturze należy spytać społeczeństwo. Trzeba by przeprowadzić referendum i zapytać, czego opinia publiczna oczekuje w tej sprawie – mówi w wywiadzie dla Stefczyk.info Bogdan Święczkowski, prokurator, były szef ABW.

Stefczyk.info: Dzisiejsza „Rzeczpospolita” opisuje pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości na zmiany w polskiej prokuraturze. Zmiany są potrzebne?

Bogdan Święczkowski: Konieczność reformy prokuratury nie budzi chyba niczyjej wątpliwości. Każdy widzi taką potrzebę, nawet śledczy zdają się podzielać tę opinię.

Ministerstwo postuluje zwiększenie kontroli parlamentu nad śledczymi. To słuszny kierunek?

Oceniam ten pomysł jako absurdalny. Proszę pamiętać, że prokuratura mimo nowelizacji z 2009 roku, jest częścią władzy wykonawczej. Żaden z przepisów polskiej konstytucji nie świadczy o tym, że prokuratura jest częścią władzy ustawodawczej. Poddawanie kontroli czy nadzorowi  Sejmu i Senatu prokuratury byłoby zaprzeczeniem idei trójpodziału władzy, czy przenikania się władzy.

Częścią której władzy powinna być prokuratura?

W moim przekonaniu, przy obecnym systemie wymiaru sprawiedliwości, powinna być częścią władzy wykonawczej. Powinna podlegać premierowi Rzeczypospolitej. Rząd powinien z kolei odpowiadać przed wyborcami za działania podejmowane w prokuraturze. Chyba że przeprowadzimy w Polsce dużą zmianę modelu funkcjonowania procedury karnej i prawa karnego.

O co miałoby chodzić w tej zmianie?

Moglibyśmy wrócić do modelu, który w Polsce obowiązywał przed wojną, a obecnie nadal funkcjonuje w niektórych krajach europejskich. Prokuratura jest w nim częścią władzy sądowniczej, a śledztwa prowadzi sędzia śledczy. Taka zmiana jednak wymagałaby wielkiego wysiłku od państwa.

Jest ono w stanie dziś dokonać takiej zmiany?

Nie jestem pewien, czy taka zmiana strukturalna i mentalnościowa jest w zasięgu naszej ręki. Nie wiem również, czy nas stać na to.

Przy okazji zmian należałoby również wrócić do włączenia Prokuratury Generalnej w struktury Ministerstwa?

Nie. Prokuratura Generalna winna być odrębna. Należałoby natomiast przywrócić stanowisko prokuratora generalnego władzy wykonawczej. Mógłby on zostać pierwszym zastępcą ministra sprawiedliwości i być powoływany na kadencję. To powinno być jedyne kadencyjne stanowisko w prokuraturze.

Kto powinien dziś decydować o kształcie prokuratury?

W moim odczuciu nie powinni to być tylko politycy i prokuratorzy. W tej sprawie należy spytać społeczeństwo. Trzeba by przeprowadzić referendum i zapytać, czego opinia publiczna oczekuje w tej sprawie. Obywatele powinni się opowiedzieć za modelem prokuratury. Czy chcą prokuratury niezależnej od rządu i nieodpowiedzialnej przed nikim, prokuratury podległej rządowi, czy prokuratury jako elementu władzy sądowniczej. Należy pamiętać, że sądy i prokuratura to są instytucje usługowe wobec obywateli. I powinny jak najskuteczniej i najszybciej im pomagać.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook