Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Potrzebna konfiskata mienia

12.08.2013

Wydaje się, że logiką tej władzy jest marginalizowanie przestępczości tzw. białych kołnierzyków. Ta władza tworzy wręcz korzystny klimat dla takiej przestępczości - mówi portalowi Stefczyk.info prokurator w stanie spoczynku, były szef ABW Bogdan Święczkowski.

Stefczyk.info: "Dziennik Polski", przytaczając raport MSW, wskazuje na zadziwiająco małą skuteczność polskiego państwa w zabezpieczaniu majątków gangsterów. W ubiegłym roku jedynie 6 procent ujawnionego oficjalnie majątku pochodzącego z przestępstw udało się państwu zająć. Tymczasem od 2008 roku obowiązuje w Polsce dyrektywa unijna umożliwiająca zabezpieczanie mienia przestępców. Dlaczego w tej sprawie są tak duże problemy?

Bogdan Święczkowski: Należy rozgraniczyć dwie płaszczyzny tej sprawy. Po pierwsze, rząd Donalda Tuska nie wie jak sobie poradzić ze zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. Problemy widać w działaniu służb specjalnych, organów ścigania oraz na poziomie urzędów. Z drugiej strony, brakuje kary konfiskaty mienia. Jej stosowania w klasycznym rozumieniu nie przewiduje kodeks karny ani kodeks postępowania karnego. Tymczasem od dawna o wprowadzeniu takich rozwiązań mówią środowiska prawicowe. Dyrektywa unijna rzeczywiście umożliwia w większym stopniu odzyskiwanie mienia, które pochodzi z przestępstwa, czy zysków lub korzyści z przestępstw. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Kto się powinien zajmować tropieniem majątków?

Za czasów rządów PiS-u miała się tym zajmować Prokuratura Generalna i Ministerstwo Sprawiedliwości. To prokuratorzy mieli odpowiadać za te działania, na wzór niemiecki, gdzie konfiskata majątków przestępców jest bardzo skuteczna. Niestety jednak rząd Donalda Tuska zmienił naszą koncepcję, a stosowna grupa zajmująca się tymi sprawami powstała w MSW, na poziomie policji. Jednak ona ma mniejszą siłę przebicia niż grupa prokuratorska. Widać również, że brakuje koordynacji działań. W latach 2006-2007 koordynacja taka była. Była również wola, by odzyskiwanie mienia stało się - obok karania za przestępstwa - elementem wyciągania odpowiedzialności od przestępców. To byłby silny sygnał dla gangsterów, że oni nie będą odnosić wielkich korzyści ze swojej działalności. Powinny powstać specjalne zespoły. W ramach nich powinni współdziałać urzędnicy kontroli skarbowej, urzędy skarbowe, CBA, CBŚ. Im bardziej różnorodne instytucje są zaangażowane w takie działania, tym skuteczniej powinno funkcjonować państwo, tym więcej majątków pochodzących z przestępstw powinno być ujawnianych i konfiskowanych.

Dlaczego konfiskaty nie udało się wprowadzić?

Wydaje się, że logiką tej władzy jest marginalizowanie przestępczości tzw. białych kołnierzyków. Ta władza tworzy wręcz korzystny klimat dla takiej przestępczości. I dlatego zapewne działania nielegalne się rozwijają. To pokazują dane dotyczące zorganizowanych grup przestępczych. Choćby raport CBŚ pokazuje gwałtowny - niemal 100-procentowy - wzrost liczebności grup przestępczych. Przy jednoczesnej bierności w zabezpieczaniu i konfiskowaniu mienia, oznacza to olbrzymie straty dla Skarbu Państwa oraz dla Polaków. W 2006 roku rozpoczęto zmiany w kodeksie postępowania karnego. Dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu i Zbigniewowi Ziobrze wprowadzono domniemanie pochodzenia mienia z przestępstwa. Okazuje się jednak, że w obecnym stanie polskiego wymiaru sprawiedliwości, polskiego sądownictwa, to zbyt mało. Potrzebne są przepisy nakładające obowiązek orzekania w konkretnych przypadkach konfiskaty mienia.

Dlaczego warto w ogóle wprowadzić taką możliwość?

Dla wielu bandytów i przestępców kara pozbawienia wolności, nawet bez możliwości warunkowego jej zawieszenia, jest mniej dolegliwa niż ustalenie i przejęcie przez państwo ich majątków. Oni te pieniądze często chowają w rajach podatkowych, na Kajmanach czy na Cyprze. Nie przez przypadek zapowiedź wprowadzenia podatku bankowego na Cyprze wywołała tak silną reakcję. Tam zostało zdeponowanych wiele fortun pochodzących z przestępstw. Państwo cypryjskie postanowiło sięgnąć po haracz w tych przypadkach. Konfiskata mienia nie może zastąpić kary, ale będzie dodatkowym - niezwykle silnym - ciosem w bandytów. Wielokrotnie spotykałem się z sytuacją, w której przestępcy bardziej bali się przejęcia majątków bardziej niż więzienia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook