Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Parulski wypowiedział posłuszeństwo

10.01.2012

Nie dziwię się, że takie próby obrony generała Parulskiego mogą być podejmowane. Pamiętajmy, że wielu z oficerów służących w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej zawdzięcza dużo generałowi Parulskiemu - mówi portalowi Stefczyk.info Bogdan Święczkowski.

Stefczyk.info: Czy w Pana ocenie mamy do czynienia z konfliktem prok. gen. Parulskiego i Andrzeja Seremeta?

Bogdan Święczkowski: Takiego konfliktu nie może być. O ile dobrze wiem, Prokurator Generalny jest szefem wszystkich polskich prokuratorów. To on decyduje o podstawowych kierunkach działań prokuratury. Podobno po to została przeprowadzona reforma prokuratury za czasów PO. Dziwią mnie więc komentarze mówiące o konflikcie między Parulskim i Seremetem. Podczas konferencji prasowej Parulski wypowiedział po prostu posłuszeństwo swojemu szefowi.

Jaka powinna być reakcja?

W takiej sytuacji wydaje mi się czymś oczywistym dymisja szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Inaczej wysłany by został sygnał, że żołnierze będą decydować o kierunkach działania i zachowania prokuratorów. To jest absurd.

W tle prowadzi się również dyskusję, czy należy likwidować prokuratury wojskowe

Ta dyskusja toczy się już od dawna. Ja się skłaniam ku poparciu planów przeniesienia prokuratury wojskowej do struktur powszechnych. Za czasów ministra Zbigniewa Zbiory opracowane zostały takie plany. Jednak nie udało się ich wcielić w życie. Prokuratura wojskowa została w znacznym stopniu ucywilniona. To minister Zbioro wprowadził do prokuratur wojskowych wydziały ds. przestępczości zorganizowanej. Jednak cywile odeszli albo zostali wyrzuceni ze struktur wojskowych.

To źle?

Znów mamy sytuację, że o przestępstwach żołnierzy decydują żołnierze. To jakby o tym, czy prokurator popełnił przestępstwo decydował inny prokurator a nie sąd. Nie może być tak, że korporacyjne relacje będą decydowały o tym, czy ktoś jest podejrzanym o jakieś czyny czy nie. Pamiętajmy również, że armia uległa daleko idącej redukcji. Nie ma obecnie takiej samej potrzeby utrzymywania jednostek, które zajmowałyby się przestępstwami tylko żołnierzy.

Jak Pan dziś ocenia wystąpienie pułkownika Przybyła?

Prokurator Parulski jasno wskazał, że pułkownik Przybył jest jego wychowankiem. Nie dziwię się, że takie próby obrony generała Parulskiego mogą być podejmowane. Pamiętajmy, że wielu z oficerów służących w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej zawdzięcza dużo generałowi Parulskiemu. Występy medialne płk. Przybyła utwierdzają mnie w przekonaniu, że jego próba samobójcza była znacznie wcześniej przygotowana.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook