Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: nierealne zamierzenia Brunona K.

25.10.2013

Rozmowa z byłym szefem ABW Bogdanem Święczkowskim, prokuratorem w stanie spoczynku.

Stefczyk.info: jest akt oskarżenia wobec Brunona K., który zdaniem prokuratury planował zamach na organa konstytucyjne państwa. Jednak sprawa wciąż budzi emocje i kontrowersje. Czy pan ma jakieś wątpliwości?

Bogdan Święczkowski: Jako były szef ABW, opierając się na publicznych informacjach, mogę powiedzieć, że ustalenia dotyczące przygotowanego przez Brunona K. zamachu mogą być kuriozalne i nierzeczywiste. Zaplanowanie i przeprowadzenie takiego zamachu byłoby niemożliwe. W związku z tym wyrażam głębokie wątpliwości wobec początków całej akcji ABW i prowadzonych czynności przez służby specjalne. Sąd będzie musiał sprawdzić, czy służby nie inspirowały w żaden sposób pana Brunona K. do takich czy innych działań.

Co nieracjonalnego pan widzi?

Słyszymy, że do zamachu miał zostać wykorzystany pojazd SKOT z demobilu. On miał być przewieziony na lawecie pod polski parlament kilkanaście godzin przed zamachem, który miałby się odbyć 11 listopada. Pan Brunon K. został zatrzymany, choć nie miał jeszcze ani nawozów potrzebnych do budowy bomby, ani nie miał transportera. To wskazuje, że groźba była nierzeczywista. Trudno uwierzyć, że jego przygotowania były realne.

Co z zarzutami związanymi z bronią?

Jeśli chodzi o zarzut nielegalnego posiadania broni czy handlu nią to te sprawy muszą zostać wyjaśnione. Jeśli okażą się prawdziwe pan Brunon K. zostanie skazany. Jednak i tu w mediach widać wiele nadinterpretacji. Media ekscytują się choćby tym, że u K. znaleziono rakietnice, choć to jest podstawowe wyposażenie każdego statku i każdej łódki. Tym się przecież wystrzeliwuje flary. To nie jest strasznie groźna broń.

A co z pistoletami i karabinami?

Broń, o której mowa w komunikacie, to broń zabytkowa. Jeśli jest sprawna, jest oczywiście poważnym zagrożeniem. Jednak z tego faktu nie można wysnuwać zarzutu, że Brunon K. miał wykorzystać tę broń do zamachu. Nie mam oczywiście dostępu do akt postępowania, nie znam wyjaśnień Brunona K., innych materiałów. Prokuratura musiała mieć dowody, aby w tej sprawie skierować taki akt oskarżenia. Skoro broń K. jest sprawna, czyny zabronione zaistniały. Jednak do stwierdzenia, że doszło do przestępstw związanych z planowaniem i przygotowaniem zamachu, potrzebne jest orzeczenie sądu. Dopóki go nie ma, Brunon K. musi być traktowany jako niewinny.

Brunon K. prowadził jednak działania i planował zamach. Jak służby powinny się zatem zachować wobec takich planów K.?

Bez znajomości całości akt operacyjnych i materiałów postępowania trudno się wypowiadać na ten temat. Jednak gdyby służby zajmowały się każdym, kto coś planuje, czy opracowuje w głowie to nie miałyby czasu na nic innego. W tym wypadku należałoby weryfikować, czy zamierzenia Brunona K. są realne i wiarygodne. Z informacji dostępnych publicznie wynika, że zamierzenia były nierealne. Służby powinny więc głównie monitorować sytuację i działalność Brunona K., a nie wchodzić i robić medialną szopkę, mówić o wielkim terroryście i wielkim zamachowcu. Jednak zakładam, że mówię to opierając się na materiałach z publicznych opisów. Być może są jeszcze w tej sprawie materiały niejawne, które czynią zamierzenia Brunona K. realnymi. Te informacje, które słyszymy, nie świadczą o tym jednak.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook