Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Niepokojące powiązania Kwaśniewskiego

14.01.2013

Rozmowa z Bogdanem Święczkowskim, byłym szefem ABW.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" opisuje powiązania Aleksandra Kwaśniewskiego z Janem Kulczykiem, a także z reżimem rządzącym w Kazachstanie. Wielu osobom przypomina to historię sprzed lat, gdy jeden z tygodników opublikował zdjęcia Kwaśniewskiego z Dochnalem, ostrzegając przy tym prezydenta, że są dowody na ich powiązania. Publikacja miała miejsce w dzień planowanych zeznań prezydenta przed komisją ds. afery Rywina i jak się okazało była sposobem na ostrzeżenie głowy państwa. Czy obecne publikacje również mogą mieć na celu ostrzeżenie Kwaśniewskiego czy rozbrojenie jakiejś bomby przed ewentualnym powrotem Kwaśniewskiego do polityki?

Bogdan Święczkowski: Oczywiście to jest bardzo prawdopodobna hipoteza. Publikacje związane z Kwaśniewskim mają miejsce w gazecie przychylnej byłemu prezydentowi. Sprawa jest tak prowadzona, że nie wywołuje żadnej burzy i żadnych emocji negatywnych wobec polityka. Powtarza się w debacie, że on jest obecnie osobą prywatną, a nie czynnym politykiem. To jednak jest argument nieuprawniony, ponieważ on nadal pobiera emeryturę oraz otrzymuje pieniądze na prowadzenie biura. To nie jest więc tak, jak przekazują media. Oba źródła dochodów, o których piszą media, niezbyt dobrze świadczą o Kwaśniewskim, jako o działaniu publicznym i politycznym.

Takie powiązania sprawiają, że Kwaśniewski może być niebezpieczny dla państwa?

Kontakty i relacje Kwaśniewskiego z punktu widzenia byłego szefa służby specjalnej czy osoby interesującej się służbami zawsze były niepokojące. Weźmy pod uwagę kwestie związaną z finansowaniem fundacji założonej przez Kwaśniewskiego i jego kontaktów na Ukrainie, czy sprawę zaangażowania w Kazachstanie i opłacanie przez spółki Jana Kulczyka. To wszystko się ze sobą wiąże. W tej sprawie poza kontaktami z magnatami biznesowymi trzeba brać na poważnie możliwość istnienia byłego prezydenta w obszarze działalności czy zainteresowania obcych wywiadów. Najprawdopodobniej służby będą się starały lub już się starają wykorzystać takiego polityka, jak Aleksander Kwaśniewski. To będzie zapewne ze szkodą dla Rzeczypospolitej, a z korzyścią dla interesów obcych m.in. w sektorze energetyczno-gospodarczym.

Pana zdaniem powrót Kwaśniewskiego jest możliwy?

Ja nie jestem analitykiem, ani politykiem. Jednak biorąc pod uwagę stan polskiej lewicy, widać, że ona potrzebuje jakiegoś zwornika, który doprowadzi do wzmocnienia ich pozycji. Na razie ugrupowania polityczne są pogrążone w kryzysie. Dla wielu Polaków Kwaśniewski jest atrakcyjny. W mojej ocenie w ogóle pozostawanie byłych prezydentów samych sobie na emeryturze nie jest dobrym pomysłem. Uważam, że dożywotnie zasiadanie byłych prezydentów w Senacie to pomysł ciekawy. Oni powinni się angażować w sprawy publiczne, a nie zajmować się pozyskiwaniem pieniędzy. To jest problem polskiego państwa. Ono nie umie wykorzystywać potencjału byłych prezydentów, ministrów, szefów ważnych instytucji itd. W związku z tym m.in. byli prezydenci często się angażują w inicjatywy, które mogą skutkować osłabieniem prestiżu i pozycji Polski.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook