Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Niepokojące powiązania Kwaśniewskiego

14.01.2013

Rozmowa z Bogdanem Święczkowskim, byłym szefem ABW.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" opisuje powiązania Aleksandra Kwaśniewskiego z Janem Kulczykiem, a także z reżimem rządzącym w Kazachstanie. Wielu osobom przypomina to historię sprzed lat, gdy jeden z tygodników opublikował zdjęcia Kwaśniewskiego z Dochnalem, ostrzegając przy tym prezydenta, że są dowody na ich powiązania. Publikacja miała miejsce w dzień planowanych zeznań prezydenta przed komisją ds. afery Rywina i jak się okazało była sposobem na ostrzeżenie głowy państwa. Czy obecne publikacje również mogą mieć na celu ostrzeżenie Kwaśniewskiego czy rozbrojenie jakiejś bomby przed ewentualnym powrotem Kwaśniewskiego do polityki?

Bogdan Święczkowski: Oczywiście to jest bardzo prawdopodobna hipoteza. Publikacje związane z Kwaśniewskim mają miejsce w gazecie przychylnej byłemu prezydentowi. Sprawa jest tak prowadzona, że nie wywołuje żadnej burzy i żadnych emocji negatywnych wobec polityka. Powtarza się w debacie, że on jest obecnie osobą prywatną, a nie czynnym politykiem. To jednak jest argument nieuprawniony, ponieważ on nadal pobiera emeryturę oraz otrzymuje pieniądze na prowadzenie biura. To nie jest więc tak, jak przekazują media. Oba źródła dochodów, o których piszą media, niezbyt dobrze świadczą o Kwaśniewskim, jako o działaniu publicznym i politycznym.

Takie powiązania sprawiają, że Kwaśniewski może być niebezpieczny dla państwa?

Kontakty i relacje Kwaśniewskiego z punktu widzenia byłego szefa służby specjalnej czy osoby interesującej się służbami zawsze były niepokojące. Weźmy pod uwagę kwestie związaną z finansowaniem fundacji założonej przez Kwaśniewskiego i jego kontaktów na Ukrainie, czy sprawę zaangażowania w Kazachstanie i opłacanie przez spółki Jana Kulczyka. To wszystko się ze sobą wiąże. W tej sprawie poza kontaktami z magnatami biznesowymi trzeba brać na poważnie możliwość istnienia byłego prezydenta w obszarze działalności czy zainteresowania obcych wywiadów. Najprawdopodobniej służby będą się starały lub już się starają wykorzystać takiego polityka, jak Aleksander Kwaśniewski. To będzie zapewne ze szkodą dla Rzeczypospolitej, a z korzyścią dla interesów obcych m.in. w sektorze energetyczno-gospodarczym.

Pana zdaniem powrót Kwaśniewskiego jest możliwy?

Ja nie jestem analitykiem, ani politykiem. Jednak biorąc pod uwagę stan polskiej lewicy, widać, że ona potrzebuje jakiegoś zwornika, który doprowadzi do wzmocnienia ich pozycji. Na razie ugrupowania polityczne są pogrążone w kryzysie. Dla wielu Polaków Kwaśniewski jest atrakcyjny. W mojej ocenie w ogóle pozostawanie byłych prezydentów samych sobie na emeryturze nie jest dobrym pomysłem. Uważam, że dożywotnie zasiadanie byłych prezydentów w Senacie to pomysł ciekawy. Oni powinni się angażować w sprawy publiczne, a nie zajmować się pozyskiwaniem pieniędzy. To jest problem polskiego państwa. Ono nie umie wykorzystywać potencjału byłych prezydentów, ministrów, szefów ważnych instytucji itd. W związku z tym m.in. byli prezydenci często się angażują w inicjatywy, które mogą skutkować osłabieniem prestiżu i pozycji Polski.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook