Jedynie prawda jest ciekawa

Święczkowski: Niepokojące plany

26.09.2012

Kancelaria Sejmu rozpoczęła pracę nad zakupem telefonów komórkowych dla wszystkich posłów - informuje "Rzeczpospolita". Swoją decyzję KS motywuje potrzebą optymalizacji wydatków. Jednak pojawiają się wątpliwości, czy władze Izby nie zyskają nowych narzędzi inwigilowania posłów. O komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info poprosił Bogdana Święczkowskiego, prokuratora w stanie spoczynku, byłego szefa ABW:

Decyzja Kancelarii Sejmu z punktu widzenia ekonomicznego być może jest słuszna. Jednak sprawa anonimowości czy swobody działania posłów każe negatywnie ocenić taki zakup. W mojej ocenie ta sytuacja może ułatwić inwigilowanie posłów.

W tej sprawie ważne jednak będą szczegóły umowy, jeśli taka zostanie zawarta. W jaki sposób takie telefony będą przekazywane? Jak będą rejestrowane? To są niezwykle ważne pytania w tej sprawie. Sprawa obniżania kosztów może być ważna, ale nigdy nie może się odbijać na kwestiach bezpieczeństwa. Rozwiązania związane z telefonami nie mogą ułatwiać inwigilacji przedstawicieli narodu. Kancelaria Sejmu musi zadbać o szczegóły.

W mojej ocenie znacznie lepsza jest obecna sytuacja, w której każdy poseł sam sobie załatwia telefon służbowy. On decyduje, w jakiej sieci podpisać umowę, ile chce mieć telefonów itd. To rozwiązanie powinno być kontynuowane.

Moja ocena funkcjonowania obecnych służb jest krytyczna. Widząc, w jaki sposób one działają, uważam, że służby nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa posłom oraz ich współpracownikom. O nich również nie można zapominać.

Not. Nal
[Fot. Wikipedia.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook