Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: należy nie dopuścić do marszu

29.05.2012

Rośnie napięcie, podsycane przez rosyjskie media, w związku z zapowiadanym przez rosyjskich kiboli kilkudziesięciotysięcznym marszem w Warszawie 12 czerwca, w tzw. Dniu Rosji. Rosjanie buńczucznie zapowiadają, że marsz bez względu na decyzje polskich władz i tak się odbędzie, na co prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała, że skoro Rosjanie chcą, to ona czeka na stosowny wniosek kibiców w tej sprawie, a premier Donald Tusk "ma nadzieję, że rosyjscy kibice nie będą prowokowali awantur”. O komentarz w sprawie zagrożeń związanych z marszem poprosiliśmy Bogdana Święczkowskiego, b. szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Stefczyk.info, wPolityce.pl - Czy powinniśmy się obawiać zamieszek, do których może dojść w związku z marszem przez Warszawę rosyjskich kiboli w tzw. Dniu Rosji?

- Oczywiście należy brać pod uwagę każdą z tych opcji. Polskie władze i polskie służby powinny być przygotowane na każdą ewentualność. Biorąc pod uwagę te zapowiedzi, o których pan mówi, takie przygotowania muszą być prowadzone, natomiast należy zrobić wszystko, żeby taki przemarsz, o takim charakterze się nie odbył.

Oczywiście, każdy kibic ma prawo demonstrować radość z meczu, z przeżyć sportowych, także kibic rosyjski, natomiast to się musi dziać w zgodzie z prawem polskim, spokojnie,  bez żadnych prowokacji, bez żadnych utarczek słownych czy fizycznych.

Zatem władze polskie muszą stać twardo na stanowisku, że każda manifestacja, objawy  radości ze zdarzenia sportowego nie przerodziły się w burdy, czy prowokacje, o których pan mówi.

Stefczyk.info, wPolityce.pl - Ale polskie władze zdają się bagatelizować zagrożenie związane z marszem rosyjskich kiboli. Wszystko wskazuje, że dopuszczą do tej manifestacji, choć Rosjanie zapowiadają, że nie interesuje ich zgoda lub jej brak - będą i tak maszerować. Na co powinniśmy być przygotowani?

- Oczywiście przede wszystkim powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować przepisy prawa polskiego - o ile wiem, taki przemarsz musi być zgłoszony przez polską a nie zagraniczną instytucję, organizację lub osobę - obywatela Polski.

Władze samorządowe nie mają prawa odmówić takiej manifestacji, która została legalnie zarejestrowana - ale powtarzam - legalnie zarejestrowana, bo zdarzały się już przypadki, kiedy prezydent Warszawy odmawiała takich rejestracji - i to jest dopuszczalne. Później oczywiście na drodze sądowej można się od takiej decyzji odwoływać.

Ale z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa takiej rejestracji nie powinno być. Ale w oczywisty sposób nie można bagatelizować żadnego zdarzenia, które może być potencjalnie niebezpieczne dla mieszkańców, czy obywateli polskich. Władze publiczne, służby specjalne, policja, muszą zrobić wszystko, aby takim negatywnym zdarzeniom zapobiec. Oczywiście rozwiązań takiej sytuacji jest wiele, w zależności od tego, jak będzie się rozwijała sytuacja.

Ta władza, ten rząd, Donald Tusk i jego przyboczni bagatelizują niebezpieczeństwo - mamy przykład kolei, mamy przykład bezpieczeństwa na drogach. Ta władza przez kilka lat nie zrobiła nic, że poprawić te aspekty bezpieczeństwa, zatem nie wierzę, żeby tutaj dokonała jakichś cudów przezorności i potrafiła w sposób skuteczny zapobiec takiemu niebezpiecznemu - pod warunkiem, że miałoby być niebezpiecznie - zdarzeniu.

Wierzyć należy tylko w to, że stanowcza reakcja polskiej opinii publicznej spowoduje bardzo konkretne reakcje władz samorządowych, ale także władz centralnych, policyjnych, czy związanych ze służbami specjalnymi. O wielu rzeczach nie można mówić, natomiast polskie służby specjalne powinny także prowadzić bardzo skuteczną akcję profilaktyczną, żeby zapobiec, w przypadku przyjazdu kibiców rosyjskich, jakimś agresywnym zachowaniom. Takie możliwości polskie służby specjalne posiadają, są do tego upoważnione, mogą temu przeciwdziałać.

Stefczyk.info, wPolityce.pl - A czy nie obawia się pan możliwości prowokacji ze strony rosyjskich służb specjalnych, które będą chciały np. wykazać naszą nieudolność i bezradność w takiej sytuacji?

- Powiem tak: jeżeli chodzi o stronę rosyjską i jej służby specjalne, to można po nich się spodziewać wszystkiego.

not. zrk
[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook