Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: mafia węglowa ma się coraz lepiej

07.05.2014

Rozmowa z byłym szefem ABW, prokuratorem w stanie spoczynku Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zapowiedział kontrolę związaną z przestępczością, która toczy górnictwo. W ciągu 30 dni służby podległe MSW oraz finansowe mają przedstawić stosowny raport. Jak Pan ocenia takie zapowiedzi siedem lat po objęciu władzy przez rząd PO-PSL?

Bogdan Święczkowski: Przychodzi mi na myśl powiedzenie: „Obiecanki cacanki, a głupiemu radość”. To jest kolejny element gry PRowskiej premiera Donalda Tuska. Znów słyszymy o zapowiedziach, raportach, analizach, które mają powstać. A tymczasem w sprawie mafii węglowej potrzebne są jasne i twarde działania. Potrzebne są konkretne i efektywne decyzje. Problem mafii węglowej jest znany od lat. I wciąż toczy polskie górnictwo.

A może w ostatnich latach zagrożenia z nią związane są już mniejsze? Może dlatego premier wydawał się zaskoczony?

Ależ skąd. Mafia węglowa ma się coraz lepiej. Niestety w czasie rządów Donalda Tuska zaniedbano tę sprawę. Wydaje się, że Tusk nie bardzo rozumie co się dzieje na Śląsku w związku z mafią węglową, nie rozumie jak poważną jest nielegalna działalność związana z górnictwem. Mamy zawyżone ceny w obrocie węglem, co może być – może – przykrywką dla działalności nielegalnej. To trzeba sprawdzać. Nie sprzyja jednak temu rotacja na wielu stanowiskach. Mamy coraz to nowe osoby, często mało kompetentne. W tych warunkach działalność przestępcza stała się znacznie poważniejsza. Mamy na to kolejne dowody.

Wiele osób wskazuje, że Donald Tusk rządzi tak długo właśnie dlatego, że nie stara się ukrócić tego typu działalności, jak przestępczość górnicza. Zgadza się z tym Pan?

Rzeczywiście można tak powiedzieć. Donald Tusk rządzi, ponieważ unika konfliktów z ważnymi grupami interesów. Dzięki temu ma spokój i może trwać. Zamiast konkretów, walki z patologiami mamy kolejne medialne show.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook