Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: mafia węglowa ma się coraz lepiej

07.05.2014

Rozmowa z byłym szefem ABW, prokuratorem w stanie spoczynku Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zapowiedział kontrolę związaną z przestępczością, która toczy górnictwo. W ciągu 30 dni służby podległe MSW oraz finansowe mają przedstawić stosowny raport. Jak Pan ocenia takie zapowiedzi siedem lat po objęciu władzy przez rząd PO-PSL?

Bogdan Święczkowski: Przychodzi mi na myśl powiedzenie: „Obiecanki cacanki, a głupiemu radość”. To jest kolejny element gry PRowskiej premiera Donalda Tuska. Znów słyszymy o zapowiedziach, raportach, analizach, które mają powstać. A tymczasem w sprawie mafii węglowej potrzebne są jasne i twarde działania. Potrzebne są konkretne i efektywne decyzje. Problem mafii węglowej jest znany od lat. I wciąż toczy polskie górnictwo.

A może w ostatnich latach zagrożenia z nią związane są już mniejsze? Może dlatego premier wydawał się zaskoczony?

Ależ skąd. Mafia węglowa ma się coraz lepiej. Niestety w czasie rządów Donalda Tuska zaniedbano tę sprawę. Wydaje się, że Tusk nie bardzo rozumie co się dzieje na Śląsku w związku z mafią węglową, nie rozumie jak poważną jest nielegalna działalność związana z górnictwem. Mamy zawyżone ceny w obrocie węglem, co może być – może – przykrywką dla działalności nielegalnej. To trzeba sprawdzać. Nie sprzyja jednak temu rotacja na wielu stanowiskach. Mamy coraz to nowe osoby, często mało kompetentne. W tych warunkach działalność przestępcza stała się znacznie poważniejsza. Mamy na to kolejne dowody.

Wiele osób wskazuje, że Donald Tusk rządzi tak długo właśnie dlatego, że nie stara się ukrócić tego typu działalności, jak przestępczość górnicza. Zgadza się z tym Pan?

Rzeczywiście można tak powiedzieć. Donald Tusk rządzi, ponieważ unika konfliktów z ważnymi grupami interesów. Dzięki temu ma spokój i może trwać. Zamiast konkretów, walki z patologiami mamy kolejne medialne show.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook