Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: mafia węglowa ma się coraz lepiej

07.05.2014

Rozmowa z byłym szefem ABW, prokuratorem w stanie spoczynku Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zapowiedział kontrolę związaną z przestępczością, która toczy górnictwo. W ciągu 30 dni służby podległe MSW oraz finansowe mają przedstawić stosowny raport. Jak Pan ocenia takie zapowiedzi siedem lat po objęciu władzy przez rząd PO-PSL?

Bogdan Święczkowski: Przychodzi mi na myśl powiedzenie: „Obiecanki cacanki, a głupiemu radość”. To jest kolejny element gry PRowskiej premiera Donalda Tuska. Znów słyszymy o zapowiedziach, raportach, analizach, które mają powstać. A tymczasem w sprawie mafii węglowej potrzebne są jasne i twarde działania. Potrzebne są konkretne i efektywne decyzje. Problem mafii węglowej jest znany od lat. I wciąż toczy polskie górnictwo.

A może w ostatnich latach zagrożenia z nią związane są już mniejsze? Może dlatego premier wydawał się zaskoczony?

Ależ skąd. Mafia węglowa ma się coraz lepiej. Niestety w czasie rządów Donalda Tuska zaniedbano tę sprawę. Wydaje się, że Tusk nie bardzo rozumie co się dzieje na Śląsku w związku z mafią węglową, nie rozumie jak poważną jest nielegalna działalność związana z górnictwem. Mamy zawyżone ceny w obrocie węglem, co może być – może – przykrywką dla działalności nielegalnej. To trzeba sprawdzać. Nie sprzyja jednak temu rotacja na wielu stanowiskach. Mamy coraz to nowe osoby, często mało kompetentne. W tych warunkach działalność przestępcza stała się znacznie poważniejsza. Mamy na to kolejne dowody.

Wiele osób wskazuje, że Donald Tusk rządzi tak długo właśnie dlatego, że nie stara się ukrócić tego typu działalności, jak przestępczość górnicza. Zgadza się z tym Pan?

Rzeczywiście można tak powiedzieć. Donald Tusk rządzi, ponieważ unika konfliktów z ważnymi grupami interesów. Dzięki temu ma spokój i może trwać. Zamiast konkretów, walki z patologiami mamy kolejne medialne show.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook