Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Święczkowski: mafia węglowa ma się coraz lepiej

07.05.2014

Rozmowa z byłym szefem ABW, prokuratorem w stanie spoczynku Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zapowiedział kontrolę związaną z przestępczością, która toczy górnictwo. W ciągu 30 dni służby podległe MSW oraz finansowe mają przedstawić stosowny raport. Jak Pan ocenia takie zapowiedzi siedem lat po objęciu władzy przez rząd PO-PSL?

Bogdan Święczkowski: Przychodzi mi na myśl powiedzenie: „Obiecanki cacanki, a głupiemu radość”. To jest kolejny element gry PRowskiej premiera Donalda Tuska. Znów słyszymy o zapowiedziach, raportach, analizach, które mają powstać. A tymczasem w sprawie mafii węglowej potrzebne są jasne i twarde działania. Potrzebne są konkretne i efektywne decyzje. Problem mafii węglowej jest znany od lat. I wciąż toczy polskie górnictwo.

A może w ostatnich latach zagrożenia z nią związane są już mniejsze? Może dlatego premier wydawał się zaskoczony?

Ależ skąd. Mafia węglowa ma się coraz lepiej. Niestety w czasie rządów Donalda Tuska zaniedbano tę sprawę. Wydaje się, że Tusk nie bardzo rozumie co się dzieje na Śląsku w związku z mafią węglową, nie rozumie jak poważną jest nielegalna działalność związana z górnictwem. Mamy zawyżone ceny w obrocie węglem, co może być – może – przykrywką dla działalności nielegalnej. To trzeba sprawdzać. Nie sprzyja jednak temu rotacja na wielu stanowiskach. Mamy coraz to nowe osoby, często mało kompetentne. W tych warunkach działalność przestępcza stała się znacznie poważniejsza. Mamy na to kolejne dowody.

Wiele osób wskazuje, że Donald Tusk rządzi tak długo właśnie dlatego, że nie stara się ukrócić tego typu działalności, jak przestępczość górnicza. Zgadza się z tym Pan?

Rzeczywiście można tak powiedzieć. Donald Tusk rządzi, ponieważ unika konfliktów z ważnymi grupami interesów. Dzięki temu ma spokój i może trwać. Zamiast konkretów, walki z patologiami mamy kolejne medialne show.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook