Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski chce wrócić do Sejmu

04.09.2012

Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski, prokuratorzy w stanie spoczynku, wybrani w ostatnich wyborach do Sejmu, będą walczyć przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka o przywrócenie mandatów poselskich.

Marszałek Sejmu (wtedy jeszcze Grzegorz Schetyna) wygasił je, a Sąd Najwyższy utrzymał tę decyzję, uznając, że prokuratorzy – nawet w stanie spoczynku – nie mogą być parlamentarzystami. Problem w tym, że co innego stanowi ustawa o prokuraturze, a statusów śledczych w stanie spoczynku Barski ze Święczkowskim nie mogli zawiesić, by do nich po skończonej kadencji powrócić (jak to jest w przypadku czynnego prokuratora). Również ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora precyzuje, że w czasie zasiadania w parlamencie nie można „wykonywać pracy sędziego i prokuratora”, a w stanie spoczynku – jak wskazują prawnicy – pracy się nie wykonuje. Ponadto były już przypadki, gdy urzędnicy wymiaru sprawiedliwości (np. sędzia w stanie spoczynku Anna Kurska) zasiadały przy Wiejskiej.

 

Na co panowie liczą idąc do Strasbourga?

Liczymy przede wszystkim na to, że orzeczenie Trybunału pokaże, w jak jawny sposób zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, niezgodnie z przepisami dotyczącymi praw człowieka i obywatela, wynikającymi także z polskiej konstytucji. Mamy również nadzieję, że po pozytywnym dla nas wyroku zostaniemy przywróceni w ławy poselskie.

 

Nie boi się pan, że skoro postępowania przed Trybunałem wloką się zwykle długo, zanim zapadnie decyzja sędziów, w Polsce może skończyć się kadencja?

Młyny sprawiedliwości wszędzie mielą dosyć wolno, natomiast chodzi mi tylko i wyłącznie o to, byśmy byli traktowani jak każdy obywatel Rzeczpospolitej, a nie jakiś parias z ograniczonymi prawami obywatelskimi pomimo tego, że nie jest skazany żadnym wyrokiem, jest człowiekiem uczciwym, prokuratorem w stanie spoczynku.

 

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze, zgodnie z którym będzie można zawiesić swój status prokuratora i przywrócić go po wygaśnięciu kadencji. Czy to potrzebna zmiana, czy też obecne prawo by wystarczyło?

To jest pewien substytut, pewna reakcja na jawnie niekonstytucyjne zapisy ustawy o prokuraturze. To ruch dla mnie niezrozumiały dlatego, że prokurator w stanie spoczynku nie jest przecież prokuratorem w rozumieniu ustawy o prokuraturze. Karkołomne wywody w tym zakresie Sądu Najwyższego nie zmieniły mojego poglądu. Bardzo chciałbym być prokuratorem, ale zostałem skierowany w stan spoczynku – wbrew własnej woli i chęci. Chciałbym wykonywać swój zawód, lecz nie jest mi to dane. Muszę być na przymusowej emeryturze. Ale jeżeli jest to już emerytura w stanie spoczynku nie rozumiem, dlaczego mam mieć zawieszaną czy ograniczaną tę emeryturę z uwagi na fakt, że chcę zostać posłem czy senatorem RP. To jest jawne ograniczenie praw publicznych osób, które nie wykonują zawodu – wbrew własnej woli zresztą. Ta nowelizacja jest pokazaniem przez władze Rzeczpospolitej – i tak też będzie zapewne przedstawiane przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – że one dostrzegają ten problem i próbują go naprawić. Tego kłopotu nie było dopóki Święczkowski i Barski nie zostali wybrani na posłów. Przecież wcześniej np. sędziowie w stanie spoczynku byli parlamentarzystami i nikt nie próbował im wygasić mandatów.

Nasza sprawa jest bodaj pierwszym przypadkiem po 1989 roku, od kiedy jest w Polsce niby demokracja, gdy Sąd Najwyższy zawężająco traktuje prawa obywateli, bezpodstawnie ogranicza prawo bycia wybranym do parlamentu RP. Dotychczas wszystkie orzeczenia SN, NSA działały na rzecz obywatela, rozszerzając jego prawa.

not. ruk

[Fot. PAP / Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook