Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: Centrum Kryptologii to potworek prawny

18.11.2013

Rozmowa z byłym szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuratorem w stanie spoczynku Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Media informują, że Narodowe Centrum Kryptologii z gen. Krzysztofem Bondarykiem na czele otrzymało już 120 milionów złotych na działalność. Projekt ma zajmować się rozwojem polskiej kryptologii, ale do dziś budzi kontrowersje, szczególnie, że nie poddano go kontroli parlamentarnej. Jak pan ocenia ten projekt?

Bogdan Święczkowski: Przez wiele lat w Polsce sprawy ochrony kryptograficznej, prowadzenia kryptoanalizy, radiowywiadu i radiokontrwywiadu elektronicznego były zaniedbywane. To się zaczęło zmieniać w latach 2006-2007. Istnieje więc obiektywna potrzeba stworzenia w ramach służb, albo niezależnie od nich, takiej organizacji, która zajmowałaby się tworzeniem kluczy kryptograficznych, pewnych systemów łączności, w tym niejawnych, do przesyłu danych. Taka potrzeba istnieje. Każde państwo rozwinięte technologicznie musi korzystać z takich możliwości.

W Polsce odpowiedzialnym za to będzie Narodowe Centrum Kryptologii. Czyli jest krok w dobrą stronę?

Ten twór, jaki został stworzony na potrzeby pana Bondaryka i Donalda Tuska, powinien przejść do annałów polskiego bałaganu prawnego. NCK tworzono zgodnie z hasłem "jakoś to będzie". Taka instytucja powinna zostać powołana wewnątrz służb specjalnych, albo jako instytucja odrębna, ale jedynie na mocy ustawy. Tu potrzebne byłyby konsultacje społeczne, a całą instytucję powinno poddać się kontroli. Należało stworzyć specjalny komitet, który nadzorowałby jej działalność. Ona przecież będzie się zajmować najwrażliwszymi problemami łączności i teleinformatyką państwa. Jednak ominięto to, stworzono karzełka prawnego, który powstał na podstawie zarządzenia szefa MON. Zgodnie z przepisami, NCK ma pracować na rzecz wojska. Powstaje więc pytanie, jaką rolę pełni w nim Bondaryk, który przecież nie jest wojskowym, jest byłym szefem cywilnej ABW.

NCK i ABW mają jednak współpracować

Nieznane są obecnie podstawy prawne tej współpracy. Przecież zgodnie z ustawowymi kompetencjami ABW nie ma uprawnień do zajmowania się sprawami wojskowymi. Należy więc zaznaczyć, że instytucja odpowiedzialna za rozwój polskiej kryptologii jest potrzebna, ale sposób opracowywania tej zmiany budzi poważny niepokój. Powstaje wręcz pytanie czy NCK nie ma służyć do inwigilacji, działań niezgodnych z prawem. Jego działania będą prowadzone poza kontrolą parlamentarną, poza kontrolą komisji ds. służb, poza kontrolą kolegium ds. służb specjalnych, czy ministra-koordynatora. Jedynym decydentem w tej sprawie będzie dyrektor NCK oraz szef MON. Nawet premier nie będzie mógł kontrolować tej instytucji.

Jak mogą wyglądać relacje NCK i dotychczasowych służb?

Służby specjalne, SKW i SWW, będą musiały bardzo ściśle współpracować z NCK. To jest dopuszczalne prawnie. Natomiast nie rozumiem, jak może wyglądać współpraca służb cywilnych z Centrum Kryptologii. One nie mają uprawnień ustawowych w tym zakresie. Nie ma podstaw prawnych, by zawierały w tej sprawie porozumienia. Wydaje się, że mamy do czynienia z przejawem niekompetencji i ominięciem prawa. Chodziło o to, by wiele środowisk nie mogło się w tej sprawie wypowiedzieć, a także współpracować z NCK. Również postawienie Krzysztofa Bondaryka na czele NCK jest wątpliwe. Ta osoba jest kojarzona przez wielu i media z różnymi dziwnymi działaniami. To wszystko może oznaczać, że Donald Tusk chce poszerzyć skalę kontrolowania Polaków.

Rozmawiał saż
[Fot. K. Bondaryk (L) źr. Prezydent.pl/T. Siemioniak (P) źr. mjr Robert Siemaszko (DPI MON)]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook