Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: BOR mógł fałszować dokumenty

09.02.2012

Przedstawienie wiceszefowi Biura dwóch zarzutów rodzi bezpośrednią odpowiedzialność polityczną szefa BOR za działalność swojego zastępcy. W związku z tym decyzja kadrowa dotycząca gen. Janickiego powinna zostać podjęta niezwłocznie - mówi portalowi Stefczyk.info prokurator Bogdan Święczkowski.

Stefczyk.info: Wiceszef BOR gen. Paweł Bielawny usłyszał zarzuty w związku z nieprawidłowościami przy organizacji wylotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska. Wiele osób dziwi się, że szef BOR zarzutów nie usłyszał. Pana również to dziwi?

Bogdan Święczkowski: Tę sprawę należy oceniać w dwóch kategoriach: politycznej i formalno-prawnej. Przedstawienie wiceszefowi Biura dwóch zarzutów – przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy – rodzi bezpośrednią odpowiedzialność polityczną szefa BOR za działalność swojego zastępcy. W związku z tym decyzja kadrowa dotycząca gen. Janickiego powinna zostać podjęta niezwłocznie.

Jak sprawy wygląda od strony formalno-prawnej?

Od strony formalno-karnej bardzo ciekawy zdaje się zarzut poświadczenia nieprawdy. Jeśli on się potwierdzi, to oznaczało będzie, że w Biurze Ochrony Rządu mogły być wytwarzane dokumenty, poświadczające nieprawdę. To rodzi ogromne podejrzenia dotyczące fachowości i skuteczności tej służby. Oprócz tych zarzutów dotyczących wylotu 7 i 10 kwietnia, ten zarzut wygląda bardzo niepokojąco. Szkoda, że prokuratura nie ujawniła, którego dokumenty to dotyczyło.

Dlaczego ta sprawa jest tak ważna?

Jeśli w służbach ochronnych najważniejszych urzędników w kraju poświadcza się nieprawdę w dokumentach, to jest to bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa państwa. To powinno rodzić odpowiedzialność polityczną oraz prawną nie tylko kierownictwa BORu, ale również szefa MSWiA, który nadzorował tę służbę. Jest rzeczą niedopuszczalną, żeby w służbie dokumenty poświadczały nieprawdę. One poświadczały nieprawdę, więc były nieprawdziwe.

Wróćmy na chwilę do zarzutów dot. niedopełnienia obowiązków. Na portalu wPolityce.pl pojawiła się rozmowa z gen. Janickim, który przyznał, że był świadomy, że jego zastępca pozwolił szefowi ochrony prezydenta na powrót ze Smoleńska do Warszawy. Czy to nie oznacza, że również Janicki powinien usłyszeć zarzuty?

Trudno o tym mówić, gdy nie wiem, jakimi dowodami dysponuje prokuratura. Nie chcę się w związku z tym wypowiadać na ten temat. Jednak sądzę, że odpowiedzialność karna nie powinna się zakończyć tylko na zastępcy szefa Biura Ochrony Rządu. Przecież jest jego przełożony oraz minister nadzorujący pracę tej służby. Jednak kwestie dotyczące niedopełnienia obowiązków są nam znane od jakiegoś czasu. Od miesięcy podnosiliśmy, że odpowiedzialność prawno-karna powinna dotyczyć osób odpowiedzialnych za działalność BOR. Tymczasem o zarzucie dotyczącym poświadczanie nieprawdy dowiadujemy się dziś. Wskazuję więc na ten element, jako ciekawszy.

Co się za nim może kryć?

On świadczyć może o tym, że albo wytworzone zostały dokumenty dotyczące wylotu prezydenta do Smoleńska poświadczające nieprawdę, co byłoby skandalem, albo po katastrofie sporządzono dokumentację, poświadczającą nieprawdę w związku z ochroną prezydenta. To również byłby skandal. Te dwa elementy prowadzą do wniosku, że odpowiedzialność wobec szefa Biura oraz ministra nadzorującego powinna zostać wyciągnięta. Nie wiem, czy chodziłoby o odpowiedzialność karną, bo to muszą ocenić odpowiednie instytucje, choć doniesienia medialne wskazują, że można o takiej mówić.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook