Jedynie prawda jest ciekawa

Święczkowski: badanie weryfikacji to absurd

27.01.2014

Rozmowa z prokuratorem w stanie spoczynku, byłym szefem ABW Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska nie może się zdecydować, co sądzić o komisji śledczej ws. weryfikacji WSI. Część polityków PO jest za, część przeciw. A Paweł Graś najpierw był za a potem przeciw. Dla Platformy to zdaje się jakiś problem. Co pan sądzi o powołaniu takiej komisji?

Bogdan Święczkowski: Pomysł na powołanie takiej komisji śledczej uważam za zupełnie niepotrzebny i niepoważny. To jedynie akcja polityczna. W moim przekonaniu likwidacja WSI była konieczna, niezbędna i została przeprowadzona szybko oraz sprawnie. Wiele zachowań byłych oficerów WSI, blisko związanych z Moskwą, i tak nie zostało ujawnionych do dziś. Z wiedzy, którą posiadałem jako szef ABW, wyłaniał się bardzo mroczny obraz WSI. Jeśli Platforma chce ujawnienia informacji związanych z funkcjonowaniem oficerów WSI na kierunku rosyjskim oraz osób z bliskiego otoczenia PO pojawiających się w tle, to bardzo dobrze.

O WSI warto zatem mówić...

Społeczeństwo powinno się dowiedzieć jak najwięcej o tym jak funkcjonuje obecna polska władza, jakie ma powiązania, z kim utrzymywała relacje. Warto więc powołać komisję śledczą, która zajmie się relacjami, powiązaniami i nielegalnymi działaniami WSI od początku ich istnienia do likwidacji czy o działaniach jej "pogrobowców". Taka komisja byłaby sensowna, dzięki niej bowiem społeczeństwo dowiedziałoby się jak ta służba funkcjonowała i jaki miała wpływ na Polskę. Oczywiście jej działanie powinno być w pełni jawne.

Zdaje się, że nie o to jednak w ostatnim pomyśle chodzi. Część polityków chce mówić jedynie o „zbrodniach” Antoniego Macierewicza i likwidacji Służb.

To jest pomysł absurdalny, by komisja śledcza zajmowała się rozwiązywaniem czy weryfikacją WSI. Istniały przecież już dwie państwowe komisje zajmujące się tą sprawą. Wszystko zostało wyjaśnione, wskazane w raporcie. Do dziś nikt tego raportu nie odwołał, nikt go nie zakwestionował w całości.

Skoro z pana wiedzy wynika, że obraz działalności WSI jest bardzo mroczny, dlaczego udało się przekazać społeczeństwu, że warto WSI bronić? Dlaczego ktoś chce bronić ich publicznie?

Moja wiedza jest oczywiście cząstkowa, dotyczy w zasadzie li tylko pola cywilnego. Ale ad meritum. Ludzie ci znają zapewne bardzo wiele tajemnic związanych z funkcjonowaniem obozu władzy. Oni mogą korzystać ze swojej wiedzy. W ten sposób wchodzą w różnego rodzaju relacje, zajmują stanowiska. Są obecni również w służbach specjalnych. Funkcjonariusze tacy, jak można domniemywać pozyskują w dalszym ciągu informacje dla swoich mocodawców, zarówno w Polsce, jak i zapewne za granicą.

Jeśli dojdzie do powołania komisji śledczej, która miałaby się zająć WSI i ich likwidacją, dla kogo jej prace okażą się niebezpieczne?

W moim przekonaniu, komisja związana z funkcjonowaniem WSI stanie się olbrzymim problemem dla obecnego układu rządzącego oraz dla lewicy. Informacje o operacjach realizowanych przez WSI dotyczą również osób, które były bardzo mocno związane z dawnym układem komunistycznym. Nie mniej ciekawe były i są działania podejmowane przez funkcjonariuszy tej rozwiązanej służby związane z całym procesem weryfikacji i likwidacji a także prób wpływu na te procesy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook