Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: badanie weryfikacji to absurd

27.01.2014

Rozmowa z prokuratorem w stanie spoczynku, byłym szefem ABW Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska nie może się zdecydować, co sądzić o komisji śledczej ws. weryfikacji WSI. Część polityków PO jest za, część przeciw. A Paweł Graś najpierw był za a potem przeciw. Dla Platformy to zdaje się jakiś problem. Co pan sądzi o powołaniu takiej komisji?

Bogdan Święczkowski: Pomysł na powołanie takiej komisji śledczej uważam za zupełnie niepotrzebny i niepoważny. To jedynie akcja polityczna. W moim przekonaniu likwidacja WSI była konieczna, niezbędna i została przeprowadzona szybko oraz sprawnie. Wiele zachowań byłych oficerów WSI, blisko związanych z Moskwą, i tak nie zostało ujawnionych do dziś. Z wiedzy, którą posiadałem jako szef ABW, wyłaniał się bardzo mroczny obraz WSI. Jeśli Platforma chce ujawnienia informacji związanych z funkcjonowaniem oficerów WSI na kierunku rosyjskim oraz osób z bliskiego otoczenia PO pojawiających się w tle, to bardzo dobrze.

O WSI warto zatem mówić...

Społeczeństwo powinno się dowiedzieć jak najwięcej o tym jak funkcjonuje obecna polska władza, jakie ma powiązania, z kim utrzymywała relacje. Warto więc powołać komisję śledczą, która zajmie się relacjami, powiązaniami i nielegalnymi działaniami WSI od początku ich istnienia do likwidacji czy o działaniach jej "pogrobowców". Taka komisja byłaby sensowna, dzięki niej bowiem społeczeństwo dowiedziałoby się jak ta służba funkcjonowała i jaki miała wpływ na Polskę. Oczywiście jej działanie powinno być w pełni jawne.

Zdaje się, że nie o to jednak w ostatnim pomyśle chodzi. Część polityków chce mówić jedynie o „zbrodniach” Antoniego Macierewicza i likwidacji Służb.

To jest pomysł absurdalny, by komisja śledcza zajmowała się rozwiązywaniem czy weryfikacją WSI. Istniały przecież już dwie państwowe komisje zajmujące się tą sprawą. Wszystko zostało wyjaśnione, wskazane w raporcie. Do dziś nikt tego raportu nie odwołał, nikt go nie zakwestionował w całości.

Skoro z pana wiedzy wynika, że obraz działalności WSI jest bardzo mroczny, dlaczego udało się przekazać społeczeństwu, że warto WSI bronić? Dlaczego ktoś chce bronić ich publicznie?

Moja wiedza jest oczywiście cząstkowa, dotyczy w zasadzie li tylko pola cywilnego. Ale ad meritum. Ludzie ci znają zapewne bardzo wiele tajemnic związanych z funkcjonowaniem obozu władzy. Oni mogą korzystać ze swojej wiedzy. W ten sposób wchodzą w różnego rodzaju relacje, zajmują stanowiska. Są obecni również w służbach specjalnych. Funkcjonariusze tacy, jak można domniemywać pozyskują w dalszym ciągu informacje dla swoich mocodawców, zarówno w Polsce, jak i zapewne za granicą.

Jeśli dojdzie do powołania komisji śledczej, która miałaby się zająć WSI i ich likwidacją, dla kogo jej prace okażą się niebezpieczne?

W moim przekonaniu, komisja związana z funkcjonowaniem WSI stanie się olbrzymim problemem dla obecnego układu rządzącego oraz dla lewicy. Informacje o operacjach realizowanych przez WSI dotyczą również osób, które były bardzo mocno związane z dawnym układem komunistycznym. Nie mniej ciekawe były i są działania podejmowane przez funkcjonariuszy tej rozwiązanej służby związane z całym procesem weryfikacji i likwidacji a także prób wpływu na te procesy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook