Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: badanie weryfikacji to absurd

27.01.2014

Rozmowa z prokuratorem w stanie spoczynku, byłym szefem ABW Bogdanem Święczkowskim.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska nie może się zdecydować, co sądzić o komisji śledczej ws. weryfikacji WSI. Część polityków PO jest za, część przeciw. A Paweł Graś najpierw był za a potem przeciw. Dla Platformy to zdaje się jakiś problem. Co pan sądzi o powołaniu takiej komisji?

Bogdan Święczkowski: Pomysł na powołanie takiej komisji śledczej uważam za zupełnie niepotrzebny i niepoważny. To jedynie akcja polityczna. W moim przekonaniu likwidacja WSI była konieczna, niezbędna i została przeprowadzona szybko oraz sprawnie. Wiele zachowań byłych oficerów WSI, blisko związanych z Moskwą, i tak nie zostało ujawnionych do dziś. Z wiedzy, którą posiadałem jako szef ABW, wyłaniał się bardzo mroczny obraz WSI. Jeśli Platforma chce ujawnienia informacji związanych z funkcjonowaniem oficerów WSI na kierunku rosyjskim oraz osób z bliskiego otoczenia PO pojawiających się w tle, to bardzo dobrze.

O WSI warto zatem mówić...

Społeczeństwo powinno się dowiedzieć jak najwięcej o tym jak funkcjonuje obecna polska władza, jakie ma powiązania, z kim utrzymywała relacje. Warto więc powołać komisję śledczą, która zajmie się relacjami, powiązaniami i nielegalnymi działaniami WSI od początku ich istnienia do likwidacji czy o działaniach jej "pogrobowców". Taka komisja byłaby sensowna, dzięki niej bowiem społeczeństwo dowiedziałoby się jak ta służba funkcjonowała i jaki miała wpływ na Polskę. Oczywiście jej działanie powinno być w pełni jawne.

Zdaje się, że nie o to jednak w ostatnim pomyśle chodzi. Część polityków chce mówić jedynie o „zbrodniach” Antoniego Macierewicza i likwidacji Służb.

To jest pomysł absurdalny, by komisja śledcza zajmowała się rozwiązywaniem czy weryfikacją WSI. Istniały przecież już dwie państwowe komisje zajmujące się tą sprawą. Wszystko zostało wyjaśnione, wskazane w raporcie. Do dziś nikt tego raportu nie odwołał, nikt go nie zakwestionował w całości.

Skoro z pana wiedzy wynika, że obraz działalności WSI jest bardzo mroczny, dlaczego udało się przekazać społeczeństwu, że warto WSI bronić? Dlaczego ktoś chce bronić ich publicznie?

Moja wiedza jest oczywiście cząstkowa, dotyczy w zasadzie li tylko pola cywilnego. Ale ad meritum. Ludzie ci znają zapewne bardzo wiele tajemnic związanych z funkcjonowaniem obozu władzy. Oni mogą korzystać ze swojej wiedzy. W ten sposób wchodzą w różnego rodzaju relacje, zajmują stanowiska. Są obecni również w służbach specjalnych. Funkcjonariusze tacy, jak można domniemywać pozyskują w dalszym ciągu informacje dla swoich mocodawców, zarówno w Polsce, jak i zapewne za granicą.

Jeśli dojdzie do powołania komisji śledczej, która miałaby się zająć WSI i ich likwidacją, dla kogo jej prace okażą się niebezpieczne?

W moim przekonaniu, komisja związana z funkcjonowaniem WSI stanie się olbrzymim problemem dla obecnego układu rządzącego oraz dla lewicy. Informacje o operacjach realizowanych przez WSI dotyczą również osób, które były bardzo mocno związane z dawnym układem komunistycznym. Nie mniej ciekawe były i są działania podejmowane przez funkcjonariuszy tej rozwiązanej służby związane z całym procesem weryfikacji i likwidacji a także prób wpływu na te procesy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook