Jedynie prawda jest ciekawa


Świąteczne wydanie tygodnika „wSieci”

13.12.2015

Tajemnicę Gwiazdy Betlejemskiej odkrywa przed Czytelnikami świątecznego wydania tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny, a Milena Kindziuk pisze o najstarszej szopce bożonarodzeniowej. Pozostając w tematyce bożonarodzeniowej Tomasz Łysiak przybliża historię powstawania kolęd „specjalnych”, patriotycznych, a Przemysław Barszcz pisze o zwierzętach i roślinach ukrytych na bożonarodzeniowych obrazach dawnych europejskich artystów - to niektóre z tematów nowego, aż 132-stronicowego, wydania „wSieci”.

W numerze ponadto: Z Elżbietą Rafalską, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, rozmawia Ewa Wesołowska, Maja Narbutt wraca do poszukiwań złotego pociągu, a o życiu poza skocznią narciarską opowiada Cezaremu Kowalskiemu Kamil Stoch. Z nowym tygodnikiem również dodatek: 5 pomysłów na superprodukcje filmowe.

Specjalne wydanie największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce w sprzedaży od 14  grudnia.

Rąbka tajemnicy związanej z Gwiazdą Betlejemską uchyla Grzegorz Górny - Przez stulecia Naukowcom nie dawało spokoju pytanie, czym właściwie był ów znak na niebie, który przyprowadził mędrców ze wschodu do Judei. Publicysta zauważa: 

- Kluczowe pozostaje pytanie: co tak naprawdę zobaczyli mędrcy na niebie, że pchnęło ich to w tak daleką podróż? (…) Na trop rozwiązania zagadki wpadł 17 grudnia 1603 r. jeden z największych astronomów w historii — Johannes Kepler. Ze swego obserwatorium w Pradze zauważył na rozgwieżdżonym niebie niezwykle intensywne zjawisko świetlne. Była to koniunkcja między Jowiszem a Saturnem w konstelacji Ryb. Koniunkcja oznacza takie ułożenie dwóch ciał niebieskich, że znajdują się one — z punktu widzenia obserwatora — w jednej linii prostej - opisuje Grzegorz Górny.

O pierwszej szopce pisze z kolei Milena Kindziuk

- Wigilia 24 grudnia 1223 r . we włoskiej wiosce Greccio na zawsze przeszła do historii. Dlaczego? Bo właśnie wtedy św. Franciszek stworzył pierwszą szopkę bożonarodzeniową. I właśnie dlatego dziś tak powszechne są na świecie betlejemskie stajenki i żłóbki - zauważa dziennikarka.

Historię powstawania patriotycznych kolęd przybliża Czytelnikom Tomasz Łysiak.  

- W czasach dla nas, Polaków, szczególnie znaczących czy trudnych powstawały kolędy „specjalne”, patriotyczne. Pieśni te były pisane nierzadko przez wielkich mistrzów pióra - podaje dziennikarz.

- Najmniej spodziewani goście w stajence - czyli o zwierzętach i roślinach ukrytych na bożonarodzeniowych obrazach dawnych europejskich artystów - pisze Przemysław Barszcz. 

- Oglądając obrazy, stare ryciny, rzeźby, nastawiam się na sensację. Cieszę się, gdy w kącie średniowiecznego obrazu, tuż przy ramie, wypatrzę niepozornego ptaka, który po bliższej analizie okazuje się konkretnym rzadkim gatunkiem. Podczas przyrodniczej wyprawy w głąb sztuki dawnych wieków odkryjemy, że nie tylko wół, osiołek i barany chciały pokłonić się Dzieciątku. Co zobaczymy, jeżeli na moment spojrzymy na dawne dzieła sztuki sławiące narodziny Pańskie okiem przyrodnika? – na to pytanie Przemysław Barszcz odpowiada na łamach tygodnika.

W najnowszym wydaniu „wSieci” ponadto wywiad z Elżbietą Rafalską, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. W rozmowie z Ewą Wesołowską podkreśla: 

- Rodzina z trójką dzieci dostaje dodatkowo 1 tys. zł. Z pomocy społecznej miałaby może 300, 400 zł. I nie musi się martwić, że nie spełni kryterium dochodowego.

W tygodniku również rozmowa z  Kamilem Stochem, mistrzem świata, dwukrotnym mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich. Cezaremu Kowalskiemu zdradza m.in. swoje marzenia i plany na przyszłość. 

- Marzy mi się kurs pilotażu szybowcem. To jest to, czym chciałbym się zajmować poważnie. Od kilku lat mam takie plany. Latanie na nartach i szybowcem odbywa się na bardzo podobnych prawach, prawie tak samo. I tu, i tu wszystko zależy od człowieka - mówi Kamil Stoch.

O poszukiwaczach skarbu pisze w tygodniku Maja Narbutt

- Złotego pociągu nic już nie zatrzyma. Popędził przez media całego świata, przemknął przez pierwsze strony gazet, choć tkwi podobno w tunelu pod Wałbrzychem. Wiele wskazuje na to, że jeśli zostanie odkopany, czeka nas sporo niespodzianek. Ale poszukiwania złota III Rzeszy na tym się raczej nie skończą - ocenia publicystka.

Z tygodnikiem „wSieci” ponadto dodatek: 5 pomysłów na superprodukcje filmowe. Publicyści tygodnika: Stanisław Janecki, Łukasz Warzecha, Piotr Cywiński, Piotr Zaremba, oraz Maciej Pawlicki przypominają polskich bohaterów, których historie nadają się do Hollywood. Wśród proponowanych jest m.in. „Kapral Wojtek” niezwykła opowieść o niedźwiedziu żołnierzu, który czuł się Polakiem. 

Specjalny numer „wSieci” na Święta (objętość: 132 strony, cena: 6,90 zł) w sprzedaży od 14 grudnia br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook