Jedynie prawda jest ciekawa


Świąteczne wydanie tygodnika „wSieci”

13.12.2015

Tajemnicę Gwiazdy Betlejemskiej odkrywa przed Czytelnikami świątecznego wydania tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny, a Milena Kindziuk pisze o najstarszej szopce bożonarodzeniowej. Pozostając w tematyce bożonarodzeniowej Tomasz Łysiak przybliża historię powstawania kolęd „specjalnych”, patriotycznych, a Przemysław Barszcz pisze o zwierzętach i roślinach ukrytych na bożonarodzeniowych obrazach dawnych europejskich artystów - to niektóre z tematów nowego, aż 132-stronicowego, wydania „wSieci”.

W numerze ponadto: Z Elżbietą Rafalską, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, rozmawia Ewa Wesołowska, Maja Narbutt wraca do poszukiwań złotego pociągu, a o życiu poza skocznią narciarską opowiada Cezaremu Kowalskiemu Kamil Stoch. Z nowym tygodnikiem również dodatek: 5 pomysłów na superprodukcje filmowe.

Specjalne wydanie największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce w sprzedaży od 14  grudnia.

Rąbka tajemnicy związanej z Gwiazdą Betlejemską uchyla Grzegorz Górny - Przez stulecia Naukowcom nie dawało spokoju pytanie, czym właściwie był ów znak na niebie, który przyprowadził mędrców ze wschodu do Judei. Publicysta zauważa: 

- Kluczowe pozostaje pytanie: co tak naprawdę zobaczyli mędrcy na niebie, że pchnęło ich to w tak daleką podróż? (…) Na trop rozwiązania zagadki wpadł 17 grudnia 1603 r. jeden z największych astronomów w historii — Johannes Kepler. Ze swego obserwatorium w Pradze zauważył na rozgwieżdżonym niebie niezwykle intensywne zjawisko świetlne. Była to koniunkcja między Jowiszem a Saturnem w konstelacji Ryb. Koniunkcja oznacza takie ułożenie dwóch ciał niebieskich, że znajdują się one — z punktu widzenia obserwatora — w jednej linii prostej - opisuje Grzegorz Górny.

O pierwszej szopce pisze z kolei Milena Kindziuk

- Wigilia 24 grudnia 1223 r . we włoskiej wiosce Greccio na zawsze przeszła do historii. Dlaczego? Bo właśnie wtedy św. Franciszek stworzył pierwszą szopkę bożonarodzeniową. I właśnie dlatego dziś tak powszechne są na świecie betlejemskie stajenki i żłóbki - zauważa dziennikarka.

Historię powstawania patriotycznych kolęd przybliża Czytelnikom Tomasz Łysiak.  

- W czasach dla nas, Polaków, szczególnie znaczących czy trudnych powstawały kolędy „specjalne”, patriotyczne. Pieśni te były pisane nierzadko przez wielkich mistrzów pióra - podaje dziennikarz.

- Najmniej spodziewani goście w stajence - czyli o zwierzętach i roślinach ukrytych na bożonarodzeniowych obrazach dawnych europejskich artystów - pisze Przemysław Barszcz. 

- Oglądając obrazy, stare ryciny, rzeźby, nastawiam się na sensację. Cieszę się, gdy w kącie średniowiecznego obrazu, tuż przy ramie, wypatrzę niepozornego ptaka, który po bliższej analizie okazuje się konkretnym rzadkim gatunkiem. Podczas przyrodniczej wyprawy w głąb sztuki dawnych wieków odkryjemy, że nie tylko wół, osiołek i barany chciały pokłonić się Dzieciątku. Co zobaczymy, jeżeli na moment spojrzymy na dawne dzieła sztuki sławiące narodziny Pańskie okiem przyrodnika? – na to pytanie Przemysław Barszcz odpowiada na łamach tygodnika.

W najnowszym wydaniu „wSieci” ponadto wywiad z Elżbietą Rafalską, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. W rozmowie z Ewą Wesołowską podkreśla: 

- Rodzina z trójką dzieci dostaje dodatkowo 1 tys. zł. Z pomocy społecznej miałaby może 300, 400 zł. I nie musi się martwić, że nie spełni kryterium dochodowego.

W tygodniku również rozmowa z  Kamilem Stochem, mistrzem świata, dwukrotnym mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich. Cezaremu Kowalskiemu zdradza m.in. swoje marzenia i plany na przyszłość. 

- Marzy mi się kurs pilotażu szybowcem. To jest to, czym chciałbym się zajmować poważnie. Od kilku lat mam takie plany. Latanie na nartach i szybowcem odbywa się na bardzo podobnych prawach, prawie tak samo. I tu, i tu wszystko zależy od człowieka - mówi Kamil Stoch.

O poszukiwaczach skarbu pisze w tygodniku Maja Narbutt

- Złotego pociągu nic już nie zatrzyma. Popędził przez media całego świata, przemknął przez pierwsze strony gazet, choć tkwi podobno w tunelu pod Wałbrzychem. Wiele wskazuje na to, że jeśli zostanie odkopany, czeka nas sporo niespodzianek. Ale poszukiwania złota III Rzeszy na tym się raczej nie skończą - ocenia publicystka.

Z tygodnikiem „wSieci” ponadto dodatek: 5 pomysłów na superprodukcje filmowe. Publicyści tygodnika: Stanisław Janecki, Łukasz Warzecha, Piotr Cywiński, Piotr Zaremba, oraz Maciej Pawlicki przypominają polskich bohaterów, których historie nadają się do Hollywood. Wśród proponowanych jest m.in. „Kapral Wojtek” niezwykła opowieść o niedźwiedziu żołnierzu, który czuł się Polakiem. 

Specjalny numer „wSieci” na Święta (objętość: 132 strony, cena: 6,90 zł) w sprzedaży od 14 grudnia br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook