Jedynie prawda jest ciekawa


Świąteczne wydanie tygodnika „wSieci”

13.12.2015

Tajemnicę Gwiazdy Betlejemskiej odkrywa przed Czytelnikami świątecznego wydania tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny, a Milena Kindziuk pisze o najstarszej szopce bożonarodzeniowej. Pozostając w tematyce bożonarodzeniowej Tomasz Łysiak przybliża historię powstawania kolęd „specjalnych”, patriotycznych, a Przemysław Barszcz pisze o zwierzętach i roślinach ukrytych na bożonarodzeniowych obrazach dawnych europejskich artystów - to niektóre z tematów nowego, aż 132-stronicowego, wydania „wSieci”.

W numerze ponadto: Z Elżbietą Rafalską, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, rozmawia Ewa Wesołowska, Maja Narbutt wraca do poszukiwań złotego pociągu, a o życiu poza skocznią narciarską opowiada Cezaremu Kowalskiemu Kamil Stoch. Z nowym tygodnikiem również dodatek: 5 pomysłów na superprodukcje filmowe.

Specjalne wydanie największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce w sprzedaży od 14  grudnia.

Rąbka tajemnicy związanej z Gwiazdą Betlejemską uchyla Grzegorz Górny - Przez stulecia Naukowcom nie dawało spokoju pytanie, czym właściwie był ów znak na niebie, który przyprowadził mędrców ze wschodu do Judei. Publicysta zauważa: 

- Kluczowe pozostaje pytanie: co tak naprawdę zobaczyli mędrcy na niebie, że pchnęło ich to w tak daleką podróż? (…) Na trop rozwiązania zagadki wpadł 17 grudnia 1603 r. jeden z największych astronomów w historii — Johannes Kepler. Ze swego obserwatorium w Pradze zauważył na rozgwieżdżonym niebie niezwykle intensywne zjawisko świetlne. Była to koniunkcja między Jowiszem a Saturnem w konstelacji Ryb. Koniunkcja oznacza takie ułożenie dwóch ciał niebieskich, że znajdują się one — z punktu widzenia obserwatora — w jednej linii prostej - opisuje Grzegorz Górny.

O pierwszej szopce pisze z kolei Milena Kindziuk

- Wigilia 24 grudnia 1223 r . we włoskiej wiosce Greccio na zawsze przeszła do historii. Dlaczego? Bo właśnie wtedy św. Franciszek stworzył pierwszą szopkę bożonarodzeniową. I właśnie dlatego dziś tak powszechne są na świecie betlejemskie stajenki i żłóbki - zauważa dziennikarka.

Historię powstawania patriotycznych kolęd przybliża Czytelnikom Tomasz Łysiak.  

- W czasach dla nas, Polaków, szczególnie znaczących czy trudnych powstawały kolędy „specjalne”, patriotyczne. Pieśni te były pisane nierzadko przez wielkich mistrzów pióra - podaje dziennikarz.

- Najmniej spodziewani goście w stajence - czyli o zwierzętach i roślinach ukrytych na bożonarodzeniowych obrazach dawnych europejskich artystów - pisze Przemysław Barszcz. 

- Oglądając obrazy, stare ryciny, rzeźby, nastawiam się na sensację. Cieszę się, gdy w kącie średniowiecznego obrazu, tuż przy ramie, wypatrzę niepozornego ptaka, który po bliższej analizie okazuje się konkretnym rzadkim gatunkiem. Podczas przyrodniczej wyprawy w głąb sztuki dawnych wieków odkryjemy, że nie tylko wół, osiołek i barany chciały pokłonić się Dzieciątku. Co zobaczymy, jeżeli na moment spojrzymy na dawne dzieła sztuki sławiące narodziny Pańskie okiem przyrodnika? – na to pytanie Przemysław Barszcz odpowiada na łamach tygodnika.

W najnowszym wydaniu „wSieci” ponadto wywiad z Elżbietą Rafalską, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. W rozmowie z Ewą Wesołowską podkreśla: 

- Rodzina z trójką dzieci dostaje dodatkowo 1 tys. zł. Z pomocy społecznej miałaby może 300, 400 zł. I nie musi się martwić, że nie spełni kryterium dochodowego.

W tygodniku również rozmowa z  Kamilem Stochem, mistrzem świata, dwukrotnym mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich. Cezaremu Kowalskiemu zdradza m.in. swoje marzenia i plany na przyszłość. 

- Marzy mi się kurs pilotażu szybowcem. To jest to, czym chciałbym się zajmować poważnie. Od kilku lat mam takie plany. Latanie na nartach i szybowcem odbywa się na bardzo podobnych prawach, prawie tak samo. I tu, i tu wszystko zależy od człowieka - mówi Kamil Stoch.

O poszukiwaczach skarbu pisze w tygodniku Maja Narbutt

- Złotego pociągu nic już nie zatrzyma. Popędził przez media całego świata, przemknął przez pierwsze strony gazet, choć tkwi podobno w tunelu pod Wałbrzychem. Wiele wskazuje na to, że jeśli zostanie odkopany, czeka nas sporo niespodzianek. Ale poszukiwania złota III Rzeszy na tym się raczej nie skończą - ocenia publicystka.

Z tygodnikiem „wSieci” ponadto dodatek: 5 pomysłów na superprodukcje filmowe. Publicyści tygodnika: Stanisław Janecki, Łukasz Warzecha, Piotr Cywiński, Piotr Zaremba, oraz Maciej Pawlicki przypominają polskich bohaterów, których historie nadają się do Hollywood. Wśród proponowanych jest m.in. „Kapral Wojtek” niezwykła opowieść o niedźwiedziu żołnierzu, który czuł się Polakiem. 

Specjalny numer „wSieci” na Święta (objętość: 132 strony, cena: 6,90 zł) w sprzedaży od 14 grudnia br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook