Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Świąteczne wydanie tygodnika „wSieci”

13.12.2015

Tajemnicę Gwiazdy Betlejemskiej odkrywa przed Czytelnikami świątecznego wydania tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny, a Milena Kindziuk pisze o najstarszej szopce bożonarodzeniowej. Pozostając w tematyce bożonarodzeniowej Tomasz Łysiak przybliża historię powstawania kolęd „specjalnych”, patriotycznych, a Przemysław Barszcz pisze o zwierzętach i roślinach ukrytych na bożonarodzeniowych obrazach dawnych europejskich artystów - to niektóre z tematów nowego, aż 132-stronicowego, wydania „wSieci”.

W numerze ponadto: Z Elżbietą Rafalską, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, rozmawia Ewa Wesołowska, Maja Narbutt wraca do poszukiwań złotego pociągu, a o życiu poza skocznią narciarską opowiada Cezaremu Kowalskiemu Kamil Stoch. Z nowym tygodnikiem również dodatek: 5 pomysłów na superprodukcje filmowe.

Specjalne wydanie największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce w sprzedaży od 14  grudnia.

Rąbka tajemnicy związanej z Gwiazdą Betlejemską uchyla Grzegorz Górny - Przez stulecia Naukowcom nie dawało spokoju pytanie, czym właściwie był ów znak na niebie, który przyprowadził mędrców ze wschodu do Judei. Publicysta zauważa: 

- Kluczowe pozostaje pytanie: co tak naprawdę zobaczyli mędrcy na niebie, że pchnęło ich to w tak daleką podróż? (…) Na trop rozwiązania zagadki wpadł 17 grudnia 1603 r. jeden z największych astronomów w historii — Johannes Kepler. Ze swego obserwatorium w Pradze zauważył na rozgwieżdżonym niebie niezwykle intensywne zjawisko świetlne. Była to koniunkcja między Jowiszem a Saturnem w konstelacji Ryb. Koniunkcja oznacza takie ułożenie dwóch ciał niebieskich, że znajdują się one — z punktu widzenia obserwatora — w jednej linii prostej - opisuje Grzegorz Górny.

O pierwszej szopce pisze z kolei Milena Kindziuk

- Wigilia 24 grudnia 1223 r . we włoskiej wiosce Greccio na zawsze przeszła do historii. Dlaczego? Bo właśnie wtedy św. Franciszek stworzył pierwszą szopkę bożonarodzeniową. I właśnie dlatego dziś tak powszechne są na świecie betlejemskie stajenki i żłóbki - zauważa dziennikarka.

Historię powstawania patriotycznych kolęd przybliża Czytelnikom Tomasz Łysiak.  

- W czasach dla nas, Polaków, szczególnie znaczących czy trudnych powstawały kolędy „specjalne”, patriotyczne. Pieśni te były pisane nierzadko przez wielkich mistrzów pióra - podaje dziennikarz.

- Najmniej spodziewani goście w stajence - czyli o zwierzętach i roślinach ukrytych na bożonarodzeniowych obrazach dawnych europejskich artystów - pisze Przemysław Barszcz. 

- Oglądając obrazy, stare ryciny, rzeźby, nastawiam się na sensację. Cieszę się, gdy w kącie średniowiecznego obrazu, tuż przy ramie, wypatrzę niepozornego ptaka, który po bliższej analizie okazuje się konkretnym rzadkim gatunkiem. Podczas przyrodniczej wyprawy w głąb sztuki dawnych wieków odkryjemy, że nie tylko wół, osiołek i barany chciały pokłonić się Dzieciątku. Co zobaczymy, jeżeli na moment spojrzymy na dawne dzieła sztuki sławiące narodziny Pańskie okiem przyrodnika? – na to pytanie Przemysław Barszcz odpowiada na łamach tygodnika.

W najnowszym wydaniu „wSieci” ponadto wywiad z Elżbietą Rafalską, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. W rozmowie z Ewą Wesołowską podkreśla: 

- Rodzina z trójką dzieci dostaje dodatkowo 1 tys. zł. Z pomocy społecznej miałaby może 300, 400 zł. I nie musi się martwić, że nie spełni kryterium dochodowego.

W tygodniku również rozmowa z  Kamilem Stochem, mistrzem świata, dwukrotnym mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich. Cezaremu Kowalskiemu zdradza m.in. swoje marzenia i plany na przyszłość. 

- Marzy mi się kurs pilotażu szybowcem. To jest to, czym chciałbym się zajmować poważnie. Od kilku lat mam takie plany. Latanie na nartach i szybowcem odbywa się na bardzo podobnych prawach, prawie tak samo. I tu, i tu wszystko zależy od człowieka - mówi Kamil Stoch.

O poszukiwaczach skarbu pisze w tygodniku Maja Narbutt

- Złotego pociągu nic już nie zatrzyma. Popędził przez media całego świata, przemknął przez pierwsze strony gazet, choć tkwi podobno w tunelu pod Wałbrzychem. Wiele wskazuje na to, że jeśli zostanie odkopany, czeka nas sporo niespodzianek. Ale poszukiwania złota III Rzeszy na tym się raczej nie skończą - ocenia publicystka.

Z tygodnikiem „wSieci” ponadto dodatek: 5 pomysłów na superprodukcje filmowe. Publicyści tygodnika: Stanisław Janecki, Łukasz Warzecha, Piotr Cywiński, Piotr Zaremba, oraz Maciej Pawlicki przypominają polskich bohaterów, których historie nadają się do Hollywood. Wśród proponowanych jest m.in. „Kapral Wojtek” niezwykła opowieść o niedźwiedziu żołnierzu, który czuł się Polakiem. 

Specjalny numer „wSieci” na Święta (objętość: 132 strony, cena: 6,90 zł) w sprzedaży od 14 grudnia br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 2. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 3. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 4. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 5. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 6. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 7. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 8. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook