Jedynie prawda jest ciekawa


Świat: Władze mają nieczyste sumienie

04.03.2013

Rozmowa z Jackiem Światem, posłem PiS, mężem śp. Aleksandry Natalii-Świat, która zginęła w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Prokuratura wojskowa opublikowała ostatnio opis wniosków po ekshumacji ciała śp. Anny Walentynowicz. Śledczy nie poinformowali wcześniej o tym rodziny ani jej pełnomocnika. Czy to kolejny dowód na upadek podstawowych zasad kultury w życiu państwowym?

Jacek Świat: Władze, oficjalne instytucje państwa w sprawie katastrofy smoleńskiej coraz mocniej gonią w piętkę. Nie da się już ukryć kompromitacji i niekompetencji zarówno komisji Millera, jak i prokuratury. Jeśli po dwóch i pół roku od tragedii zabrano się za podstawowe badania, które powinny być przeprowadzone w ciągu 48 godzin od zdarzenia, to mówi samo za siebie. Prokuratura zaniedbała spraw podstawowych, nie przeprowadzono sekcji, nie zadbano, by one zostały wykonane. To jest rzecz zupełnie podstawowa. Nie prowadzono własnych badań, ani nie wyegzekwowano rzetelnego działania strony rosyjskiej. Obecnie słyszymy, że możliwe są kolejne ekshumacje, że trzeba wykonać ekspertyzy i badania, które już dawno powinny zostać wykonane. W wyniku zaniedbań doszło do rzeczy skandalicznych - doszło do zamiany ciał, jak ujawniła rodzina Zbigniewa Wassermanna, fałszowano w Rosji dokumentację. Dokumenty nadesłane z Rosji były częściowo fabrykowane.

Jak to się ma do komunikatu ws. Anny Walentynowicz?

To, co się stało z śp. Anną Walentynowicz, może wynikać z ogromnego bałaganu w prokuraturze. Być może nikt nie panuje nad tym, co się w niej dzieje. Z drugiej strony to może być przejaw jakiejś gry propagandowej, która ma na celu zrobienie szumu wokół pewnej sprawy, skupieniu uwagi na czymś. Tu mogło chodzić o przestawienie debaty na tory sensacji, o wywołanie dodatkowego zamieszania. Tego inaczej nie da się tłumaczyć.

Sprawa Walentynowicz łączy się w pewien logiczny ciąg zdarzeń - zgoda na haniebny atak Niesiołowskiego na rodziny smoleńskie, awans ministra Arabskiego, zgoda na bezkarność gen. Janickiego. Dlaczego w sprawie katastrofy smoleńskiej władzy puszczają wszelkie hamulce?

Ja sam bym chciał to wiedzieć. Przychodzą mi do głowy dwie hipotezy. W Smoleńsku mogło dojść do zamachu, a polskie władze czują się w jakiś sposób odpowiedzialne lub są współodpowiedzialne. Po drugie, katastrofa mogła być wynikiem splotu wielu czynników, w tym bałaganu, niechlujstwa strony rządowej, która organizowała wylot polskiej delegacji, oraz strony rosyjskiej. Jest więc podejmowana rozpaczliwa próba zrzucenia z siebie odpowiedzialności za te sprawy. I dlatego słyszymy, że winą za katastrofę obarcza się pilotów czy gen. Błasika. Nasze władze mają zdecydowanie nieczyste sumienie. Zdają sobie sprawę, że mogą ponieść surową odpowiedzialność za to, co robiły. Może być trudno wyjaśnić przebieg katastrofy, ale my już wiemy, mamy dowody, że władze dopuściły się zaniedbań przy organizacji lotu, a po drugie dopuściły do zaniedbań przy wyjaśnianiu tej tragedii. I na to są dowody, na to są paragrafy. Władze po 10 kwietnia mataczyły, utrudniały śledztwo, poświadczały nieprawdę.

Czy rządzący, na których ciąży tak duża odpowiedzialność, mogą w innych sprawach reprezentować skutecznie polskie interesy narodowe?

Odpowiedź jest jednoznaczna. Nie może funkcjonować normalne społeczeństwo bez wyjaśnienia sprawy smoleńskiej. Państwo, które nie potrafi zadbać o godność i honor swojego prezydenta i najwyższych przedstawicieli dowództwa, ważnych osób publicznych, nie jest państwem normalnym i zdrowym. Ten związek jest dla mnie oczywisty.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook