Jedynie prawda jest ciekawa


Świat: Władze mają nieczyste sumienie

04.03.2013

Rozmowa z Jackiem Światem, posłem PiS, mężem śp. Aleksandry Natalii-Świat, która zginęła w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Prokuratura wojskowa opublikowała ostatnio opis wniosków po ekshumacji ciała śp. Anny Walentynowicz. Śledczy nie poinformowali wcześniej o tym rodziny ani jej pełnomocnika. Czy to kolejny dowód na upadek podstawowych zasad kultury w życiu państwowym?

Jacek Świat: Władze, oficjalne instytucje państwa w sprawie katastrofy smoleńskiej coraz mocniej gonią w piętkę. Nie da się już ukryć kompromitacji i niekompetencji zarówno komisji Millera, jak i prokuratury. Jeśli po dwóch i pół roku od tragedii zabrano się za podstawowe badania, które powinny być przeprowadzone w ciągu 48 godzin od zdarzenia, to mówi samo za siebie. Prokuratura zaniedbała spraw podstawowych, nie przeprowadzono sekcji, nie zadbano, by one zostały wykonane. To jest rzecz zupełnie podstawowa. Nie prowadzono własnych badań, ani nie wyegzekwowano rzetelnego działania strony rosyjskiej. Obecnie słyszymy, że możliwe są kolejne ekshumacje, że trzeba wykonać ekspertyzy i badania, które już dawno powinny zostać wykonane. W wyniku zaniedbań doszło do rzeczy skandalicznych - doszło do zamiany ciał, jak ujawniła rodzina Zbigniewa Wassermanna, fałszowano w Rosji dokumentację. Dokumenty nadesłane z Rosji były częściowo fabrykowane.

Jak to się ma do komunikatu ws. Anny Walentynowicz?

To, co się stało z śp. Anną Walentynowicz, może wynikać z ogromnego bałaganu w prokuraturze. Być może nikt nie panuje nad tym, co się w niej dzieje. Z drugiej strony to może być przejaw jakiejś gry propagandowej, która ma na celu zrobienie szumu wokół pewnej sprawy, skupieniu uwagi na czymś. Tu mogło chodzić o przestawienie debaty na tory sensacji, o wywołanie dodatkowego zamieszania. Tego inaczej nie da się tłumaczyć.

Sprawa Walentynowicz łączy się w pewien logiczny ciąg zdarzeń - zgoda na haniebny atak Niesiołowskiego na rodziny smoleńskie, awans ministra Arabskiego, zgoda na bezkarność gen. Janickiego. Dlaczego w sprawie katastrofy smoleńskiej władzy puszczają wszelkie hamulce?

Ja sam bym chciał to wiedzieć. Przychodzą mi do głowy dwie hipotezy. W Smoleńsku mogło dojść do zamachu, a polskie władze czują się w jakiś sposób odpowiedzialne lub są współodpowiedzialne. Po drugie, katastrofa mogła być wynikiem splotu wielu czynników, w tym bałaganu, niechlujstwa strony rządowej, która organizowała wylot polskiej delegacji, oraz strony rosyjskiej. Jest więc podejmowana rozpaczliwa próba zrzucenia z siebie odpowiedzialności za te sprawy. I dlatego słyszymy, że winą za katastrofę obarcza się pilotów czy gen. Błasika. Nasze władze mają zdecydowanie nieczyste sumienie. Zdają sobie sprawę, że mogą ponieść surową odpowiedzialność za to, co robiły. Może być trudno wyjaśnić przebieg katastrofy, ale my już wiemy, mamy dowody, że władze dopuściły się zaniedbań przy organizacji lotu, a po drugie dopuściły do zaniedbań przy wyjaśnianiu tej tragedii. I na to są dowody, na to są paragrafy. Władze po 10 kwietnia mataczyły, utrudniały śledztwo, poświadczały nieprawdę.

Czy rządzący, na których ciąży tak duża odpowiedzialność, mogą w innych sprawach reprezentować skutecznie polskie interesy narodowe?

Odpowiedź jest jednoznaczna. Nie może funkcjonować normalne społeczeństwo bez wyjaśnienia sprawy smoleńskiej. Państwo, które nie potrafi zadbać o godność i honor swojego prezydenta i najwyższych przedstawicieli dowództwa, ważnych osób publicznych, nie jest państwem normalnym i zdrowym. Ten związek jest dla mnie oczywisty.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook