Jedynie prawda jest ciekawa


Świat: Komisja Millera działa w pustce prawnej

05.07.2013

Maciej Lasek realizuje marketingową strategię medialną polegająca na zrzucaniu winy na ludzi nie mogących się w żaden sposób bronić - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Jacek Świat, wdowiec po Aleksandrze Natalli-Świat.

Stefczyk.info: Napisał pan interpelację do ministra obrony narodowej z pytaniem o podstawy prawne przyjęcia konwencji chicagowskiej jako reżimu badania katastrofy smoleńskiej, a także o umocowanie w prawie komisji Millera. Czego dotyczą pana wątpliwości?
Jacek Świat: Rzecz nie jest oczywiście nowa. Do napisania tej interpelacji zachęcił mnie mecenas Pszczółkowski, który pisał do ministra w tej sprawie, ale nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi. Również mecenas Rogalski – dawno temu – zwracał uwagę na niejasności. Postanowiłem wybrać formę interpelacji i mam nadzieję, że minister potraktuje ją poważnie. Wątpliwości są oczywiste. Samolot, którym leciała delegacja prezydencka, był bez wątpienia maszyną państwową, wojskową, natomiast konwencja chicagowska, na podstawie której badano i przyczyny i przebieg katastrofy odnosi się wyłącznie do lotów cywilnych. Poza tym by badać katastrofę poza granicami Polski potrzebna jest albo odpowiednia podstawa prawna w postaci przepisów międzynarodowych albo umowa między państwami. Na pewno taką umową nie była konwencja chicagowska, a jedyną podstawą prawną do działania takiej komisji mogło być porozumienie z grudnia 1993 roku między ministrami obrony Polski i Rosji. Ale, jak wiemy, premier Tusk nie chciał zastosować tej umowy tłumacząc, że zbyt skomplikowane byłoby tworzenie przepisów wykonawczych, że stracilibyśmy przy tym dużo czasu itd. Teraz mamy z tego powodu, mówiąc kolokwialnie, niezły pasztet. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ta komisja działa w pustce prawnej.

Można się domyślać, jaka będzie odpowiedź ministra Siemoniaka. Zapewne faktycznie wskaże on, że porozumienie z 1993 roku nie zawierało szczegółowych przepisów dotyczących metodologii współpracy między państwami. Natomiast jeśli chodzi o przyjęcie za podstawę prawną konwencji chicagowskiej, to przypomni, że przecież premierzy ustnie umówili się na ten akt. A nawet ustna umowa obowiązuje, również w relacjach międzynarodowych.
Umowa ustna oczywiście może w sytuacjach nadzwyczajnych być zawarta i obowiązuje. Ale jeśli została zawarta w warunkach pośpiechu, nadzwyczajnych, to powinna później przybrać formę pisemną. To jest chyba dość logiczne, przecież premierzy, którzy się na coś umówili, nie będą żyć wiecznie, a sprawa katastrofy będzie badana choćby przez historyków. Zresztą, aby przyjrzeć się działaniom różnych instytucji państwowych, w tym komisji Millera, dobrze byłoby znać ustalenia między szefami rządów.

A nigdy szczegółów tego porozumienia nie poznaliśmy. Najmniejszych.

O to właśnie chodzi. W sprawie tak fundamentalnej dla polskiej racji stanu zawieranie umowy ustnej i poprzestanie an tym jest czymś kuriozalnym, niebywałym, co nie ma chyba precedensu w cywilizowanym świecie. Rząd Donalda Tuska niestety przyzwyczaił nas do tego, że robi rzeczy nieznane w cywilizowanych, demokratycznych krajach. Ta jest jedną z nich.

A dlaczego w zasadzie wraca pan po takim czasie do komisji Millera, która dawno zakończyła prace, ogłosiła raport i nie ma nic wspólnego z badaniem katastrofy. Jakie dziś ma znaczenie podstawa prawna tej komisji?
Ma znaczenie dla funkcjonowania naszego kraju. Fundamentem praworządnego państwa jest transparentne funkcjonowanie jego instytucji zgodnie z procedurami. Nie może być tak, że jakichś dwóch panów się na cos rzekomo umawia. Takie państwo działać nie może. Po drugie ta sprawa ma dalszy ciąg – działa zespół Macieja Laska, która podobno ma za zadanie wyjaśniać to, co fachowym językiem przedstawiła komisja Millera. Jest to więc niejako przedłużenie tamtej komisji. Z tego co wiem, zespół laska nie ma umocowania prawnego do korzystania z materiałów przygotowanych przez komisję Millera. Prawo lotnicze mówi wyraźnie, ze z tych badan można korzystać wyłącznie na potrzeby postępowania przygotowawczego lub administracyjnego za zgoda sądu. Ewentualnie w celu zapobiegania w przyszłości wypadkom lotniczym. Jak widzimy, zespół Laska korzysta także z materiałów prokuratury, co też jest sytuacją nadzwyczajną. Śledczy nie powinni udostępniać swoich materiałów jakimś gremiom, które nie są nimi procesowo zainteresowane.  

Ale referent śledztwa może udostępnić dowolne materiały ze śledztwa dowolnej osobie, która o to wystąpi i nawet pozwolić je upublicznić.
Teoretycznie może, ale udostępnianie wszelkich materiałów osobom trzecim, różnym Jasiom wędrowniczkom jest złą praktyką. Zwłaszcza w sytuacji, w której rodziny i ich pełnomocnicy nie mogą doprosić się wszystkich interesujących je dokumentów.

Obserwując to, jaki użytek zespół Laska robi z tych materiałów, jak się panu wydaje, w jakim kierunku zmierza jej działalność? Ostatnia konferencja skupiła się na przekonywaniu o rzekomej winie nieodpowiedzialnych, źle wyszkolonych pilotów.
Merytoryczna dyskusję z Maciejem Laskiem odnośnie ostatniej konferencji znakomicie podjął inż. Marek Dąbrowski na portalu wPolityce.pl. Bardzo fachowo i precyzyjnie obalił, a wręcz skompromitował tezy stawiane przez zespół Laska. Myślę, że Maciej Lasek realizuje marketingową strategię medialną polegająca na zrzucaniu winy na ludzi nie mogących się w żaden sposób bronić. Koledzy też nie staną po ich stronie, bo są uzależnieni od administracji rządowej i się po prostu boją. To najprostsze rozwiązanie, ale haniebne.

Rozmawiał Marek Pyza
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook