Jedynie prawda jest ciekawa


Świat: Komisja Millera działa w pustce prawnej

05.07.2013

Maciej Lasek realizuje marketingową strategię medialną polegająca na zrzucaniu winy na ludzi nie mogących się w żaden sposób bronić - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Jacek Świat, wdowiec po Aleksandrze Natalli-Świat.

Stefczyk.info: Napisał pan interpelację do ministra obrony narodowej z pytaniem o podstawy prawne przyjęcia konwencji chicagowskiej jako reżimu badania katastrofy smoleńskiej, a także o umocowanie w prawie komisji Millera. Czego dotyczą pana wątpliwości?
Jacek Świat: Rzecz nie jest oczywiście nowa. Do napisania tej interpelacji zachęcił mnie mecenas Pszczółkowski, który pisał do ministra w tej sprawie, ale nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi. Również mecenas Rogalski – dawno temu – zwracał uwagę na niejasności. Postanowiłem wybrać formę interpelacji i mam nadzieję, że minister potraktuje ją poważnie. Wątpliwości są oczywiste. Samolot, którym leciała delegacja prezydencka, był bez wątpienia maszyną państwową, wojskową, natomiast konwencja chicagowska, na podstawie której badano i przyczyny i przebieg katastrofy odnosi się wyłącznie do lotów cywilnych. Poza tym by badać katastrofę poza granicami Polski potrzebna jest albo odpowiednia podstawa prawna w postaci przepisów międzynarodowych albo umowa między państwami. Na pewno taką umową nie była konwencja chicagowska, a jedyną podstawą prawną do działania takiej komisji mogło być porozumienie z grudnia 1993 roku między ministrami obrony Polski i Rosji. Ale, jak wiemy, premier Tusk nie chciał zastosować tej umowy tłumacząc, że zbyt skomplikowane byłoby tworzenie przepisów wykonawczych, że stracilibyśmy przy tym dużo czasu itd. Teraz mamy z tego powodu, mówiąc kolokwialnie, niezły pasztet. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ta komisja działa w pustce prawnej.

Można się domyślać, jaka będzie odpowiedź ministra Siemoniaka. Zapewne faktycznie wskaże on, że porozumienie z 1993 roku nie zawierało szczegółowych przepisów dotyczących metodologii współpracy między państwami. Natomiast jeśli chodzi o przyjęcie za podstawę prawną konwencji chicagowskiej, to przypomni, że przecież premierzy ustnie umówili się na ten akt. A nawet ustna umowa obowiązuje, również w relacjach międzynarodowych.
Umowa ustna oczywiście może w sytuacjach nadzwyczajnych być zawarta i obowiązuje. Ale jeśli została zawarta w warunkach pośpiechu, nadzwyczajnych, to powinna później przybrać formę pisemną. To jest chyba dość logiczne, przecież premierzy, którzy się na coś umówili, nie będą żyć wiecznie, a sprawa katastrofy będzie badana choćby przez historyków. Zresztą, aby przyjrzeć się działaniom różnych instytucji państwowych, w tym komisji Millera, dobrze byłoby znać ustalenia między szefami rządów.

A nigdy szczegółów tego porozumienia nie poznaliśmy. Najmniejszych.

O to właśnie chodzi. W sprawie tak fundamentalnej dla polskiej racji stanu zawieranie umowy ustnej i poprzestanie an tym jest czymś kuriozalnym, niebywałym, co nie ma chyba precedensu w cywilizowanym świecie. Rząd Donalda Tuska niestety przyzwyczaił nas do tego, że robi rzeczy nieznane w cywilizowanych, demokratycznych krajach. Ta jest jedną z nich.

A dlaczego w zasadzie wraca pan po takim czasie do komisji Millera, która dawno zakończyła prace, ogłosiła raport i nie ma nic wspólnego z badaniem katastrofy. Jakie dziś ma znaczenie podstawa prawna tej komisji?
Ma znaczenie dla funkcjonowania naszego kraju. Fundamentem praworządnego państwa jest transparentne funkcjonowanie jego instytucji zgodnie z procedurami. Nie może być tak, że jakichś dwóch panów się na cos rzekomo umawia. Takie państwo działać nie może. Po drugie ta sprawa ma dalszy ciąg – działa zespół Macieja Laska, która podobno ma za zadanie wyjaśniać to, co fachowym językiem przedstawiła komisja Millera. Jest to więc niejako przedłużenie tamtej komisji. Z tego co wiem, zespół laska nie ma umocowania prawnego do korzystania z materiałów przygotowanych przez komisję Millera. Prawo lotnicze mówi wyraźnie, ze z tych badan można korzystać wyłącznie na potrzeby postępowania przygotowawczego lub administracyjnego za zgoda sądu. Ewentualnie w celu zapobiegania w przyszłości wypadkom lotniczym. Jak widzimy, zespół Laska korzysta także z materiałów prokuratury, co też jest sytuacją nadzwyczajną. Śledczy nie powinni udostępniać swoich materiałów jakimś gremiom, które nie są nimi procesowo zainteresowane.  

Ale referent śledztwa może udostępnić dowolne materiały ze śledztwa dowolnej osobie, która o to wystąpi i nawet pozwolić je upublicznić.
Teoretycznie może, ale udostępnianie wszelkich materiałów osobom trzecim, różnym Jasiom wędrowniczkom jest złą praktyką. Zwłaszcza w sytuacji, w której rodziny i ich pełnomocnicy nie mogą doprosić się wszystkich interesujących je dokumentów.

Obserwując to, jaki użytek zespół Laska robi z tych materiałów, jak się panu wydaje, w jakim kierunku zmierza jej działalność? Ostatnia konferencja skupiła się na przekonywaniu o rzekomej winie nieodpowiedzialnych, źle wyszkolonych pilotów.
Merytoryczna dyskusję z Maciejem Laskiem odnośnie ostatniej konferencji znakomicie podjął inż. Marek Dąbrowski na portalu wPolityce.pl. Bardzo fachowo i precyzyjnie obalił, a wręcz skompromitował tezy stawiane przez zespół Laska. Myślę, że Maciej Lasek realizuje marketingową strategię medialną polegająca na zrzucaniu winy na ludzi nie mogących się w żaden sposób bronić. Koledzy też nie staną po ich stronie, bo są uzależnieni od administracji rządowej i się po prostu boją. To najprostsze rozwiązanie, ale haniebne.

Rozmawiał Marek Pyza
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook