Jedynie prawda jest ciekawa


Św. Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański

22.12.2013

By uratować Maryję i Jezusa, Bóg już o wiele wcześniej przygotował człowieka o imieniu Józef, który poślubiony Maryi, dowiadując się o poczęciu, postanawia w pierwszym momencie oddalić Maryję potajemnie, by nikt nie zauważył, że jest w stanie błogosławionym.

IV Niedziela Adwentu, A (Mt 1,18-24)

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów . A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: Bóg z nami. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Dramat i odwaga – IV Niedziela Adwentu

1. Dramat Miriam

Kiedy Maryja „stała się brzemienną za sprawą Ducha Świętego”, zwiastowało to wielki dramat tej kilkunastoletniej Dziewczyny. Była bowiem poślubiona Józefowi, a więc miała być Mu wierna aż do końca, a tym czasem zanim zamieszkali razem, Maryja poczęła dziecko i nie było to dziecko Józefa. Maryja musiała przeżywać po ludzku bardzo trudne chwile. To był Jej osobisty dramat z którym musiała się zmierzyć i którego nie rozumiała. Musiała przyjść do Józefa i powiedzieć, że jest w stanie błogosławionym, ale że Go nie zdradziła z innym mężczyzną, musiała przyjść do swoich rodziców i powiedzieć, że nosi pod sercem dziecko, ale nie jest to dziecko Józefa. Nie mogła powołać się na Ducha Świętego, gdyż nikt w tamtym czasie nie miał pojęcia o trzeciej Osobie Bożej!

2. Zagrożone życie

W dodatku, prawo żydowskie było w takiej sytuacji bezlitosne. Zapewne uznano by Maryję winną cudzołóstwa, zdrady Józefa, któremu ślubowała wierność i uczciwość. A w takim przypadku dla kobiety los był jeden – kamienie. Maryi i Jezusowi, którego nosiła pod sercem groziła po prostu śmierć. Straszna śmierć. Śmierć poza murami miasta, gdzie spadające kamienie na winnego powoli sprawiają, że życie uchodzi z człowieka już na zawsze. Maryja miała tego świadomość, że znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie. Z drugiej strony na pewno musiała jakoś uchwycić się słów Anioła, w których zapewniał Ją, żeby się nie bała, gdyż Bóg Ją osłoni, a Dziecię narodzi się i będzie nazwane Emmanuelem.

3. Odwaga Józefa

By uratować Maryję i Jezusa, Bóg już o wiele wcześniej przygotował człowieka o imieniu Józef, który poślubiony Maryi, dowiadując się o poczęciu, postanawia w pierwszym momencie oddalić Maryję potajemnie, by nikt nie zauważył, że jest w stanie błogosławionym. Józef nie mógł dopuścić, by Tej którą tak kochał, cokolwiek groziło. Choć po ludzku musiało Mu być bardzo przykro. Na pewno nosił w sercu poczucie zdrady i zawodu. Trwało to jednak do pewnego momentu, w którym Anioł Pański powiedział Mu „nie bój się”!

Józef okazał się wielkim człowiekiem i bardzo odważnym mężczyzną. Postanawia zmienić plany i zamiast odsyłać Maryję, zabiera Ją do swojego domu. Skraca roczny okres, gdy mieli jeszcze pozostać osobno. Tym samym przed całą społecznością przyznaje się do tego, że to On ponosi odpowiedzialność za stan Maryi i że to On nie uszanował owego roku. Józef bierze winę na siebie. Tym samym Maryja i Jezus zostają ocaleni, a Józef staje się bohaterem Adwentu, bohaterem oczekiwania i wzorem dojrzałości i odpowiedzialności dla mężczyzn wszystkich epok!

Zapraszam na mój video-komentarz do dzisiejszej Ewangelii: http://profeto.pl/video-komentarze/na-fali-slowa,4395.html

ks. Michał Olszewski

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook