Jedynie prawda jest ciekawa


Suski: Tusk ma empatię rzeźnika?

20.06.2013

"Jeśli ktoś nie czuje empatii w stosunku do zwierzęcia, to nie czuje jej i w stosunku do ludzi. Może dlatego premier jest taki twardy dla polskiego społeczeństwa. Może on też ma empatię na poziomie rzeźnika uboju rytualnego?" - mówi Marek Suski, szef parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt (PiS).

Stefczyk.info: Uda się zablokować ustawę o uboju rytualnym?

Marek Suski: Tego nie wiem. Ale muszę przyznać, że w tej całej strasznej sprawie przeżyłem kilka miłych chwil, jeśli można tak powiedzieć – widząc jak wielu ludzi w Polsce przejawia empatię wobec zwierząt. Bo tylko dobrzy ludzie kochają zwierzęta. Zresztą jak pokazują liczne badania, kto nie kocha zwierząt, ten nie kocha ludzi. I odbiór społeczny jest optymistyczną stroną tej sprawy. Bo zdecydowana większość ludzi opowiada się przeciwko tej barbarzyńskiej metodzie uśmiercania zwierząt.

W Sejmie tworzy się koalicja ponad podziałami w tej sprawie. Rzecz rzadka, ale cała opozycja jest tego samego zdania, a nawet część posłów PO zapowiada kategorycznie, że zagłosują przeciw. Nawet wbrew dyscyplinie.

Daj Boże, żeby jak największa liczb członków Platformy podniosła się z upadku moralnego, w którym się dzisiaj znajduje i sprzeciwiła się tej haniebnej propozycji.

Posłowie PSL, którzy najzacieklej walczą o ubój rytualny argumentują: cóż z tego, że my utrzymamy zakaz, skoro te same zwierzęta zostaną sprzedane za granicę i tam też trafią pod nóż. Tylko kto inny na tym zarobi...

To są argumenty z cyklu: kasa ponad wszystko. Przecież rozumując w ten sposób można powiedzieć, że dochody ze sprzedaży narkotyków też mogłyby zasilić budżet. Legalizacja domów publicznych, prostytucja, a może nawet sprzedaż dzieci na narządy – to również byłby dochodowy interes! Takie argumenty są po prostu usprawiedliwianiem bardzo nieetycznych sposobów zarabiania. Przypominam, że ubój rytualny jest w Polsce zabroniony. Ustawa o ochronie zwierząt dopuszcza zabijanie zwierząt – jesteśmy w końcu drapieżnikami – ale bez znęcania się. Najpierw się takie zwierzę ogłusza, znieczula. Dopiero potem zadaje się śmierć. A tutaj mamy do czynienia z celowym zadawaniem cierpienia. Śmierć przychodzi przez wykrwawienie, po długiej agonii. To potęgowanie cierpienia jest niczym nieuzasadnione.

Wielu przeciwników uboju zwraca uwagę, że prawo Unii Europejskiej dopuszcza taki ubój tylko w drodze wyjątku ze względów religijnych. Podczas gdy u nas jest to motywowane gospodarczo.

To prawda. U nas uzasadnienie jest czysto finansowe. Że będziemy mogli sobie pohandlować i zarobić parę groszy. Ten rząd nie dba o wyrównanie dopłat dla rolnictwa, co by dało  miliardy. Natomiast dba o to, by polski rolnik mógł dorobić przez ten niehumanitarny, skandaliczny ubój zwierząt. To jest obłuda. O rolnika na co dzień się nie troszczą. Pieniądze z Unii tracą, a tu próbują otwierać taką furtkę.

Donald Tusk zapowiadał kiedyś, że będzie badał, czy zwierzę cierpi bardziej podczas uboju rytualnego? To zadaję dzisiaj pytanie? Jakimi metodami to zamierza zbadać? Może poseł Niesiołowski powie mu co bardziej boli? Zabite zwierzę tego już nie powie. Ale jak się widzi stworzenie, które przez wiele minut kona w straszliwych męczarniach, to chyba w każdym człowieku który ma odrobinę empatii rodzi się sprzeciw. Śmierć z natury rzeczy jest okrutna. Ale jeśli można towarzyszące jej cierpienie ograniczyć do minimum to powinniśmy to zrobić. W końcu to są nasi bracia mniejsi. Jeśli ktoś nie czuje empatii w stosunku do zwierzęcia, to nie czuje jej i w stosunku do ludzi. Może dlatego premier jest taki twardy dla polskiego społeczeństwa. Może on też ma empatię na poziomie rzeźnika uboju rytualnego?

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook