Jedynie prawda jest ciekawa


Suski: Tusk ma empatię rzeźnika?

20.06.2013

"Jeśli ktoś nie czuje empatii w stosunku do zwierzęcia, to nie czuje jej i w stosunku do ludzi. Może dlatego premier jest taki twardy dla polskiego społeczeństwa. Może on też ma empatię na poziomie rzeźnika uboju rytualnego?" - mówi Marek Suski, szef parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt (PiS).

Stefczyk.info: Uda się zablokować ustawę o uboju rytualnym?

Marek Suski: Tego nie wiem. Ale muszę przyznać, że w tej całej strasznej sprawie przeżyłem kilka miłych chwil, jeśli można tak powiedzieć – widząc jak wielu ludzi w Polsce przejawia empatię wobec zwierząt. Bo tylko dobrzy ludzie kochają zwierzęta. Zresztą jak pokazują liczne badania, kto nie kocha zwierząt, ten nie kocha ludzi. I odbiór społeczny jest optymistyczną stroną tej sprawy. Bo zdecydowana większość ludzi opowiada się przeciwko tej barbarzyńskiej metodzie uśmiercania zwierząt.

W Sejmie tworzy się koalicja ponad podziałami w tej sprawie. Rzecz rzadka, ale cała opozycja jest tego samego zdania, a nawet część posłów PO zapowiada kategorycznie, że zagłosują przeciw. Nawet wbrew dyscyplinie.

Daj Boże, żeby jak największa liczb członków Platformy podniosła się z upadku moralnego, w którym się dzisiaj znajduje i sprzeciwiła się tej haniebnej propozycji.

Posłowie PSL, którzy najzacieklej walczą o ubój rytualny argumentują: cóż z tego, że my utrzymamy zakaz, skoro te same zwierzęta zostaną sprzedane za granicę i tam też trafią pod nóż. Tylko kto inny na tym zarobi...

To są argumenty z cyklu: kasa ponad wszystko. Przecież rozumując w ten sposób można powiedzieć, że dochody ze sprzedaży narkotyków też mogłyby zasilić budżet. Legalizacja domów publicznych, prostytucja, a może nawet sprzedaż dzieci na narządy – to również byłby dochodowy interes! Takie argumenty są po prostu usprawiedliwianiem bardzo nieetycznych sposobów zarabiania. Przypominam, że ubój rytualny jest w Polsce zabroniony. Ustawa o ochronie zwierząt dopuszcza zabijanie zwierząt – jesteśmy w końcu drapieżnikami – ale bez znęcania się. Najpierw się takie zwierzę ogłusza, znieczula. Dopiero potem zadaje się śmierć. A tutaj mamy do czynienia z celowym zadawaniem cierpienia. Śmierć przychodzi przez wykrwawienie, po długiej agonii. To potęgowanie cierpienia jest niczym nieuzasadnione.

Wielu przeciwników uboju zwraca uwagę, że prawo Unii Europejskiej dopuszcza taki ubój tylko w drodze wyjątku ze względów religijnych. Podczas gdy u nas jest to motywowane gospodarczo.

To prawda. U nas uzasadnienie jest czysto finansowe. Że będziemy mogli sobie pohandlować i zarobić parę groszy. Ten rząd nie dba o wyrównanie dopłat dla rolnictwa, co by dało  miliardy. Natomiast dba o to, by polski rolnik mógł dorobić przez ten niehumanitarny, skandaliczny ubój zwierząt. To jest obłuda. O rolnika na co dzień się nie troszczą. Pieniądze z Unii tracą, a tu próbują otwierać taką furtkę.

Donald Tusk zapowiadał kiedyś, że będzie badał, czy zwierzę cierpi bardziej podczas uboju rytualnego? To zadaję dzisiaj pytanie? Jakimi metodami to zamierza zbadać? Może poseł Niesiołowski powie mu co bardziej boli? Zabite zwierzę tego już nie powie. Ale jak się widzi stworzenie, które przez wiele minut kona w straszliwych męczarniach, to chyba w każdym człowieku który ma odrobinę empatii rodzi się sprzeciw. Śmierć z natury rzeczy jest okrutna. Ale jeśli można towarzyszące jej cierpienie ograniczyć do minimum to powinniśmy to zrobić. W końcu to są nasi bracia mniejsi. Jeśli ktoś nie czuje empatii w stosunku do zwierzęcia, to nie czuje jej i w stosunku do ludzi. Może dlatego premier jest taki twardy dla polskiego społeczeństwa. Może on też ma empatię na poziomie rzeźnika uboju rytualnego?

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook