Jedynie prawda jest ciekawa


Suski: Oficerowie WSI chcą się odegrać na Macierewiczu

22.01.2014

Byli oficerowie WSI prowadzą grę, żeby się odegrać na Antonim Macierewiczu, za to że przerwał ich wątpliwą działalność - mówi Marek Suski, wiceprzewodniczący zespołu ds. skutków działalności Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego.

Stefczyk.info: Prezydent Komorowski wyraził dziś dezaprobatę wobec decyzji prokuratury, która umorzyła postępowanie ws. Antoniego Macierewicza. Posłowie PO i lewicy mówią o potrzebie powołania komisji śledczej. Dlaczego sprawa WSI po tylu latach wciąż wzbudza tyle emocji?

Marek Suski, PiS, wiceprzewodniczący zespołu ds. skutków działalności Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego:

Wygląda na to, że ktoś przestawił symboliczna wajchę, że teraz ma dojść  do ostatecznego rozwiązania kwestii Macierewicza. Jeżeli są zgłaszane postulaty jego eliminacji z życia publicznego, wprowadzenia jakiegoś lex specialis - Macierewicz, a w tym uczestniczy prezydent i osoby z WSI - to wszystko pokazuje, że jest to zorganizowana akcja. To wszystko dzieje się przy pełnej aprobacie opcji rządzącej.

A może taka komisja powinna powstać?Wtedy Antoni Macierewicz miałby dobre forum, by publicznie oczyścić się ze stawianych mu zarzutów?

Ideą powoływania komisji śledczych było dotąd to, że te komisje musiały zastąpić aparat państwa, jeśli on sobie nie radził. Jeżeli coś  dotyczyło polityków, którzy mogliby blokować postępowanie. W tym wypadku komisja miałaby zastąpić prokuraturę, która umorzyła postępowanie na podstawie dowodów. A raczej z powodu braku dowodów na popełnienie przestępstwa.  Całe zamieszanie z tłumaczeniem raportu było pomówieniem, które nie znajduje żadnego pokrycia w faktach. Są umowy. Wiadomo kiedy raport został odtajniony przez prezydenta, więc prokuratura  nie mogła wszcząć postępowania z braku jakichkolwiek przesłanek. Więc jeżeli ktoś ma zastępować dobrze funkcjonujący organ, to to jest zaprzeczenie umocowania komisji śledczy.

Przeciwnicy Antoniego Macierewicza podkreślają, że uzasadnienie decyzji o umorzeniu jest tak naprawdę miażdżące dla polityka... Że umorzono je ponieważ nie pobierał pieniędzy za to co robił, natomiast w wielu miejscach raport rozmijał się z prawdą.

Ale co taka komisja miałaby ustalić? Czemu miałaby zastępować prokuraturę?

Miałaby m.in przesłuchać Antoniego Macierewicza.

Była już próba powołania zespołu parlamentarnego, który miał wyjaśnić rzekomą szkodliwość działalności komisji weryfikacyjnej.

Ale zespół sprytnie przejęli posłowie PiS...

Wszystko co zrobiliśmy było zgodne z regulaminem Sejmu. Inne zespoły też tak były konstytuowane.  W innych przypadkach, kiedy Platforma przychodziła, by zwiększyć szanse na wybór swojego przewodniczącego - nikogo to nie dziwiło, bo takie są zasady demokracji.

W tym wypadku  zostało to okrzyknięte jako kolejna zbrodnia PiS-u. A przecież ten zespół był pierwotnie pomyślany, żeby potępić publicznie Antoniego Macierewicza. A ponieważ nie został  "skierowany na drogę potępienia", to wymyślono komisję śledczą. Jeśli  ta komisja nie powstanie, to pewnie powstanie coś jeszcze innego.  Już powstał taki zespół byłych oficerów WSI - bodaj Stowarzyszenie SOWA-  które ma bronić rzekomo pokrzywdzonych oficerów, wytaczać procesy Antoniemu Macierewiczowi, I ci ludzie są dziś przyprowadzani do Sejmu przez Twój Ruch jako doradcy. Można  powiedzieć więc, że byli oficerowie WSI prowadzą grę, żeby się odegrać  na Antonim Macierewiczu, za to że przerwał ich  wątpliwą działalność. Bo przecież raport pokazał jakie przestępstwa były  dokonane przy działalności WSI.

Czy na dzisiejszym posiedzeniu zespół już wyjaśnił co miał wyjaśnić?

Nie, przyjęliśmy dopiero harmonogram pracy. Będziemy m.in badać związki WSI z aferą FOZZ, będziemy badać aferę ZEN.

To kadencji wam nie starczy!

Ale to była propozycja twórców zespołu. Myśmy od nich przejęli propozycje planu pracy , trochę ją tylko modyfikując. Chcemy przedstawić argumenty obu stron. Zapraszamy wszystkich, którzy  chcą się wypowiedzieć. Natomiast obawiam się, że gdyby to było robione przez tamta stronę, to pewnie znowu byłoby tylko powielanie nieprawdziwych tez.

Myślę że i polskiemu społeczeństwu a i parlamentarzystom należy się pewna wiedza, którą można zdobyć wysłuchując ludzi, którzy byli zaangażowani z jednej strony w działalność weryfikacyjną , ale też dziennikarzy, którzy piszą o rzekomych krzywdach i stratach i też zapraszamy byłych żołnierzy WSI. Jeśli tylko zechcą przyjść. Chcemy dać ludziom możliwość wyrobienia sobie własnej opinii.

Czym ma się zakończyć paca zespołu? Kolejnym raportem? Do czego zmierzacie?

Zmierzamy do ujawnienia prawdy i zaprezentowania  jej. Po kolejnych posiedzeniach zespołu będą wydawane oświadczenia prezentujące to, co zespół ustalił. Natomiast czy zakończy się to jakimś raportem? Nie wiem. Ale może to jest dobry pomysł...

rozmawiał Anna Sarzyńska

 [fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook