Jedynie prawda jest ciekawa


Suski: Oficerowie WSI chcą się odegrać na Macierewiczu

22.01.2014

Byli oficerowie WSI prowadzą grę, żeby się odegrać na Antonim Macierewiczu, za to że przerwał ich wątpliwą działalność - mówi Marek Suski, wiceprzewodniczący zespołu ds. skutków działalności Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego.

Stefczyk.info: Prezydent Komorowski wyraził dziś dezaprobatę wobec decyzji prokuratury, która umorzyła postępowanie ws. Antoniego Macierewicza. Posłowie PO i lewicy mówią o potrzebie powołania komisji śledczej. Dlaczego sprawa WSI po tylu latach wciąż wzbudza tyle emocji?

Marek Suski, PiS, wiceprzewodniczący zespołu ds. skutków działalności Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego:

Wygląda na to, że ktoś przestawił symboliczna wajchę, że teraz ma dojść  do ostatecznego rozwiązania kwestii Macierewicza. Jeżeli są zgłaszane postulaty jego eliminacji z życia publicznego, wprowadzenia jakiegoś lex specialis - Macierewicz, a w tym uczestniczy prezydent i osoby z WSI - to wszystko pokazuje, że jest to zorganizowana akcja. To wszystko dzieje się przy pełnej aprobacie opcji rządzącej.

A może taka komisja powinna powstać?Wtedy Antoni Macierewicz miałby dobre forum, by publicznie oczyścić się ze stawianych mu zarzutów?

Ideą powoływania komisji śledczych było dotąd to, że te komisje musiały zastąpić aparat państwa, jeśli on sobie nie radził. Jeżeli coś  dotyczyło polityków, którzy mogliby blokować postępowanie. W tym wypadku komisja miałaby zastąpić prokuraturę, która umorzyła postępowanie na podstawie dowodów. A raczej z powodu braku dowodów na popełnienie przestępstwa.  Całe zamieszanie z tłumaczeniem raportu było pomówieniem, które nie znajduje żadnego pokrycia w faktach. Są umowy. Wiadomo kiedy raport został odtajniony przez prezydenta, więc prokuratura  nie mogła wszcząć postępowania z braku jakichkolwiek przesłanek. Więc jeżeli ktoś ma zastępować dobrze funkcjonujący organ, to to jest zaprzeczenie umocowania komisji śledczy.

Przeciwnicy Antoniego Macierewicza podkreślają, że uzasadnienie decyzji o umorzeniu jest tak naprawdę miażdżące dla polityka... Że umorzono je ponieważ nie pobierał pieniędzy za to co robił, natomiast w wielu miejscach raport rozmijał się z prawdą.

Ale co taka komisja miałaby ustalić? Czemu miałaby zastępować prokuraturę?

Miałaby m.in przesłuchać Antoniego Macierewicza.

Była już próba powołania zespołu parlamentarnego, który miał wyjaśnić rzekomą szkodliwość działalności komisji weryfikacyjnej.

Ale zespół sprytnie przejęli posłowie PiS...

Wszystko co zrobiliśmy było zgodne z regulaminem Sejmu. Inne zespoły też tak były konstytuowane.  W innych przypadkach, kiedy Platforma przychodziła, by zwiększyć szanse na wybór swojego przewodniczącego - nikogo to nie dziwiło, bo takie są zasady demokracji.

W tym wypadku  zostało to okrzyknięte jako kolejna zbrodnia PiS-u. A przecież ten zespół był pierwotnie pomyślany, żeby potępić publicznie Antoniego Macierewicza. A ponieważ nie został  "skierowany na drogę potępienia", to wymyślono komisję śledczą. Jeśli  ta komisja nie powstanie, to pewnie powstanie coś jeszcze innego.  Już powstał taki zespół byłych oficerów WSI - bodaj Stowarzyszenie SOWA-  które ma bronić rzekomo pokrzywdzonych oficerów, wytaczać procesy Antoniemu Macierewiczowi, I ci ludzie są dziś przyprowadzani do Sejmu przez Twój Ruch jako doradcy. Można  powiedzieć więc, że byli oficerowie WSI prowadzą grę, żeby się odegrać  na Antonim Macierewiczu, za to że przerwał ich  wątpliwą działalność. Bo przecież raport pokazał jakie przestępstwa były  dokonane przy działalności WSI.

Czy na dzisiejszym posiedzeniu zespół już wyjaśnił co miał wyjaśnić?

Nie, przyjęliśmy dopiero harmonogram pracy. Będziemy m.in badać związki WSI z aferą FOZZ, będziemy badać aferę ZEN.

To kadencji wam nie starczy!

Ale to była propozycja twórców zespołu. Myśmy od nich przejęli propozycje planu pracy , trochę ją tylko modyfikując. Chcemy przedstawić argumenty obu stron. Zapraszamy wszystkich, którzy  chcą się wypowiedzieć. Natomiast obawiam się, że gdyby to było robione przez tamta stronę, to pewnie znowu byłoby tylko powielanie nieprawdziwych tez.

Myślę że i polskiemu społeczeństwu a i parlamentarzystom należy się pewna wiedza, którą można zdobyć wysłuchując ludzi, którzy byli zaangażowani z jednej strony w działalność weryfikacyjną , ale też dziennikarzy, którzy piszą o rzekomych krzywdach i stratach i też zapraszamy byłych żołnierzy WSI. Jeśli tylko zechcą przyjść. Chcemy dać ludziom możliwość wyrobienia sobie własnej opinii.

Czym ma się zakończyć paca zespołu? Kolejnym raportem? Do czego zmierzacie?

Zmierzamy do ujawnienia prawdy i zaprezentowania  jej. Po kolejnych posiedzeniach zespołu będą wydawane oświadczenia prezentujące to, co zespół ustalił. Natomiast czy zakończy się to jakimś raportem? Nie wiem. Ale może to jest dobry pomysł...

rozmawiał Anna Sarzyńska

 [fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook