Jedynie prawda jest ciekawa


Suski: działania BOR na modłę rosyjską

03.08.2013

Oficjalne obchody 1 sierpnia, w porównaniu do ubiegłorocznych, to jeszcze jeden krok w budowaniu dyktatury, a nie demokratycznego państwa – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Marek Suski, poseł PiS.

Stefczyk.info: Co pan sądzi o sytuacji, jaka miała miejsce na wolskim cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie BOR - poprzez skrupulatne kontrole - blokował kombatantom, harcerzom, działaczom organizacji patriotycznych i zwykłym mieszkańcom stolicy wzięcie udziału w uroczystościach, a zrezygnował z uciążliwych procedur po jednym geście prezydenta Bronisława Komorowskiego?

Marek Suski: Dbałość o bezpieczeństwo to rzecz, do której służby są zobowiązane. Powinny jednak wiedzieć, że są momenty, w których kontrola nie powinna być tak drobiazgowa. To przypomina mi sytuację, kiedy 10 kwietnia 2010 r. byliśmy w Katyniu. Tam nas też prześwietlano, podobno dla bezpieczeństwa naszego prezydenta. Kolejka kilometrowa stała, drobiazgowo zaglądano do toreb, itd. Można powiedzieć więc, że działania, o które pan pyta, były przeprowadzone trochę na modłę rosyjską.

Może czegoś nie wiemy, co uzasadniałoby drobiazgowość BOR?

To rzeczywiście zastanawiające. Być może agencje, które dbają o bezpieczeństwo, miały jakąś informację, że może dojść do aktów terroru, może jakiś kolejny Brunon K. miał się ujawnić. Ale jeżeli tak, w żadnym razie procedur nie powinna zmieniać interwencja prezydenta. Skoro zostały one zmienione, bo podszedł Bronisław Komorowski i powiedział „nie sprawdzajcie”, to albo nie było zagrożenia, albo zostało ono zignorowane. Sytuacja absurdalna.

Czy BOR podobnie zachowywał się na Powązkach?

Też były tam ogromne ilości ochroniarzy. Prezydent przyszedł z własną ochroną, premier z własną.  Miejsce zostało tak obstawione, jakby rzeczywiście było jakieś ogromne niebezpieczeństwo. A jednocześnie nie dopuszczono posłów opozycji, nie dopuszczono AK-owców pod pomnik, żeby mogli choćby złożyć wieniec podczas uroczystości. Nie został wpuszczony również Jarosław Kaczyński. Strażnik pilnował, by nie wszedł on pod pomnik zanim wszyscy oficjele się rozejdą. Dopiero po uroczystościach mogliśmy złożyć wieniec.

O czym to świadczy?

Takie działanie pokazuje, że władza alienuje się. Boi się obywateli, bądź ich lekceważy. Obelżywe wyzwiska, typu „motłoch”, jakimi zwykli warszawiacy, AK-owcy i uczestnicy uroczystości byli obrażani przed obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego, pokazują, że obecna władza odrywa się od rzeczywistości. Jest znowu taka bariera jak za PRL. Są „oni”- czyli władza, która robi imprezy sama dla siebie. Bo tylko przedstawiciele Platformy, de facto, mogli składać kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis. Oczywiście pod różnymi instytucjami: prezydent, premier, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, czy prezydent miasta. Wszyscy pochodzą z jednej grupy, a poza nimi nie dopuszczono nikogo. To absurd, że na uroczystościach poświęconych bohaterskiej walce Armii Krajowej i mieszkańców Warszawy, przedstawiciele ich organizacji nie mogli złożyć kwiatów podczas oficjalnej części ceremonii. Nie potrafię znaleźć wytłumaczenia dla takiego działania. Nasuwają mi się pewne słowa, ale nie są zbyt parlamentarne.

Wróćmy do tego, co stało się na cmentarzu wolskim. Pojawiają się głosy, że sytuacja z prezydentem mogła być wyreżyserowana...

Być może chodziło o to, że dobry pan otwiera dla zwykłych obywateli podwoje. Jest  premier, który nadzoruje stosujący drobiazgowe procedury BOR, a przychodzi prezydent i mówi: „Proszę bardzo. Ja tutaj jestem tym, który zezwala”. Powtarzam: jeżeli było jakiekolwiek zagrożenie, prezydent nie powinien tego lekceważyć. A jeżeli zagrożenia nie było, to szopka wyglądała żenująco. Nie wiem, czy sytuacja została wyreżyserowana. Możemy tylko snuć podejrzenia. Tak, czy inaczej, oficjalne obchody 1 sierpnia, w porównaniu do ubiegłorocznych, to jeszcze jeden krok w budowaniu dyktatury, a nie demokratycznego państwa.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!  

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook