Jedynie prawda jest ciekawa


Suski: Ci, którzy są winni tej afery, chcieliby obrócić to w żart

15.12.2016

W czasie przesłuchania komisji śledczej sędzia Milewski oszczędnie gospodarował prawdą; sam przyznał, że osoba podejrzana może kłamać, więc sądzę, że przyjął taką strategię - powiedział w czwartek w TVP Info wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold Marek Suski.

Suski, odnosząc się do zeznań przed komisją śledczą ds. Amber Gold b. prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, Ryszarda Milewskiego, powiedział, że "sędziowie i prokuratorzy nie wiedzą, na jakim świecie żyją, telewizory powyrzucali, gazet nie czytają, akt zresztą też nie czytają. Krótko mówiąc sędzia Milewski oszczędnie gospodarował prawdą". 


"Sam przyznał, że osoba, która jest podejrzana może kłamać, więc sądzę, że przyjął taką strategię. Ten, który ma coś na sumieniu może kłamać, żeby się wybielić. Być może to jest właśnie taka technika" - dodał. 

Pytany o możliwości wyciągnięcia konsekwencji za fałszywe zeznania powiedział, że "najpierw społeczeństwo to oceni, a po zakończeniu prac - być może również wymiar sprawiedliwości. 

"Na razie zbieramy dowody. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce takie zawiadomienia będą, bo ten gdański wymiar sprawiedliwości - albo +wymiar niesprawiedliwości+, bo tak go trzeba określić - myślę, że powinien być pod lupą prawdziwego wymiaru sprawiedliwości. Wkrótce pojawią się tego rodzaju wnioski i kilka osób, które się tak kompromitująco zachowywały przy aferze Amber Gold, i które niestety straciły pamięć, stając przed komisją, myślę, że będą w kręgu zainteresowania prawdziwego wymiaru sprawiedliwości. A sędzia Milewski też wykazał się słabą pamięcią" - podkreślił. 

Milewski był w środę pytany przez komisję śledczą o znajomość z kobietą o pseudonimie Caryca, która jest bardzo wpływową osobą w gdańskim wymiarze sprawiedliwości. Odpowiedział, że jedyna caryca, którą zna, to Katarzyna Wielka. Odnosząc się do tego wątku Suski tłumaczył, że caryca jest z Gdańska i ma na imię Anna. 

"Jest prezesem jednego z sądów i tak, jak opisują to media, jest to pani, którą na tę trybunę (stadionu Lechii - PAP) właśnie pan Ryszard Milewski wprowadzał; jest osobą, która od wielu lat rozdaje karty". 

"To koleżanka pana Ryszarda Milewskiego, który ją wprowadzał w ten świat biznesowo-polityczny, na tę słynną lożę VIP-owską. Myślę, że dlatego nie chciał podać prawdziwego nazwiska i obracał w żart, bo to jest rzeczywiście daleko kompromitujące, że sędziowie, prezesi sądów są uwikłani w układ taki biznesowo-prawny, który właśnie skończył się katastrofą dla kilkunastu tysięcy obywateli i dzisiaj sobie jeszcze z tego żartują. Myślę, że to nie jest powód do żartów" - mówił Suski.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook