Jedynie prawda jest ciekawa


Surmacz: Rzepliński jak pożyteczny idiota

06.05.2016

"Jest wykorzystywany przez finansowe lobby do destabilizacji sytuacji politycznej w Polsce".

„Zapowiadany na 13 maja rating agencji Moody's dla Polski będzie wyrazem niezadowolenia amerykańskich inwestorów z „zagrożenia” demokracji w Polsce, czy raczej z fatalnej polityki banków centralnych w Unii Europejskiej?” - pyta Wojciech Surmacz na łamach wGospodarce.pl.

Dziennikarz twierdzi, że wypowiedzi Warrena Buffetta, współwłaściciela Moody's, mogą wskazywać, że może chodzić o drugą opcję.

„'Jeśli masz dużo pieniędzy w euro, jak my... To lepiej je trzymaj pod materacem niż w banku' – powiedział kilka dni temu (2 maja) na antenie CNBC Warren Buffett” - czytamy w tekście Surmacza.

„Warren Buffett komentował w ten sposób fatalną sytuację w strefie euro i niewygodną (nie tylko dla niego) politykę ujemnych stóp procentowych, forsowaną m.in. przez Europejski Bank Centralny” - pisze Surmacz.

Surmacz przypomina jak wielki jest majątek Warrena Buffetta.

„Dlatego w skali makro Polska jest dla firm Buffetta i całej reszty poważnych inwestorów zagranicznych pewnie dobrym, ale niezwykle małym rynkiem do odrabiania niewielkiej części strat poniesionych na przykład na takich walutach jak euro. Takie ratingi jak styczniowy Standard&Poor's, czy zbliżający się Moody's to elementy spekulacyjnej gry, której efekty my – zwykli Kowalscy – możemy odczuwać na kursach walut, a nasz rząd na przykład na rentowności obligacji skarbowych” - pisze naczelny „Gazety Bankowej”.

Surmacz pisze, że wielcy gracze rynku finansowego mają odpowiednie narzędzia do gry spekulacyjnej.

„Jak chociażby CDS-y, czyli kontrakty zabezpieczające przed niewypłacalnością, które zwiększają swoją wartość, gdy rośnie ryzyko pogorszenia kondycji finansowej kraju. W takiej sytuacji destabilizacja gospodarki i sytuacji politycznej w państwie, które staje się miejscem spekulacji, jest na rękę międzynarodowym inwestorom” - pisze dziennikarz wGospodarce.pl

„Bardzo możliwe, że z takim wyzwaniem musi się właśnie zmierzyć minister finansów Paweł Szałamacha. W jego przypadku możemy mieć 100 proc. pewność, że akurat on wie w co i z kim gra. Gorzej z prof. Andrzejem Rzeplińskim, któremu może się wydawać, że zachowuje się jak mąż stanu, a tak naprawdę pełni rolę 'pożytecznego idioty' i jest wykorzystywany przez finansowe lobby do destabilizacji sytuacji politycznej w Polsce” - twierdzi Surmacz.

Mly/wGospodarce.pl

fot. [Youtube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook