Jedynie prawda jest ciekawa

Surmacz: Biznes Kulczyka wywodził się ze służb

31.07.2015

Gośćmi programu „Wolne Głosy” (Telewizja Republika) byli dziennikarze śledczy: Anita Gargas i Wojciech Surmacz. Oboje zwrócili uwagę na koneksje Jana Kulczyka, które pozwoliły mu prowadzić wielki biznes.

„Początków jego kariery należy szukać w głębokim PRL, kiedy ojciec Jana Kulczyka, Henryk, kładł podwaliny pod wielki rodzinny biznes. (...) W 1982 r. kiedy w Polsce panował okres stanu wojennego, Kulczykowie zakładają pierwszą polonijną firmę o kapitale mieszanym, która miała handlować z Zachodem. Jeśli dziś słyszymy, że to wszystko było normalnym biznesem, to wiele w tej sprawie wyjaśniają akta IPN” - powiedziała zastępczyni redaktora naczelnego Telewizji Republika.

„Kulczyk nie był postacią czarno-białą. Należał do uprzywilejowanej kasty i był przedstawicielem biznesu nomenklaturowego, który w linii prostej wywodził się ze służb specjalnych” - zauważył z kolei Wojciech Surmacz.

Redaktor naczelny „Gazety Bankowej”  odniósł się również do afery taśmowej. „W moim przekonaniu Kulczyk był główną postacią tej operacji” - stwierdził Surmacz.

„Wszystkie jego interesy krążyły wokół skarbu państwa, często kosztem podatników. W pewnym momencie Kulczyk był zmuszony udać się zagranicę , ponieważ zacieśniały się wokół niego różne kręgi. W 2004 zaczął się obawiać o swoje interesy w związku z aferą orlenowską, oskarżając SLD. Pewniej poczuł się w Polsce dopiero w ostatnich latach” - powiedziała Gargas.

Szef „Gazety Bankowej” zwrócił uwagę na aktywność Kulczyka  w Afryce. „Jego aktywność na tym kontynencie jest bardzo ciekawa, ponieważ wchodził tam w kontakty ze służbami specjalnymi i aktywami państw afrykańskich. Doszło tam również do pewnego rodzaju starcia z Olegiem Deripaską (powiązany z Putinem rosyjski oligarcha, właściciel koncernu aluminiowego RUSAL – red.)” - relacjonował Surmacz.

Dziennikarz zwrócił również uwagę na sprzeczne informacje dotyczące przyczyn śmierci Kulczyka. „Doniesienia agencji AFP o tym, że Jan Kulczyk chorował na nowotwór prostaty i został poddany rutynowej kontroli, mijają się z informacjami, które podały polskie media” - zauważył redaktor naczelny „Gazety Bankowej”.

„Gdy człowiek udaje się na rutynowe badania, to nie spodziewa się najgorszego. Biorąc pod uwagę jego wpływ na Polskę sprawa powinna zostać zbadana” - podkreśliła Anita Gargas.

gah/telewizjarepublika.pl

[fot. YouTube]


Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook