Jedynie prawda jest ciekawa


Surdy: MEN nie wykazuje dobrej woli

20.04.2012

O spotkaniu w Pałacu Prezydenckim, zmianach w oświacie, stanowisku MEN i o pracach Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej portal Stefczyk.info rozmawia z Grzegorzem Surdym, uczestnikiem krakowskiej „głodówki”.

Stefczyk.info: Kilka dni temu w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata dotycząca nowej podstawy programowej z historii. Prezydent wsparł proponowane przez prof. Nowaka rozwiązanie, które polega na wprowadzeniu obowiązku realizowania kursu „Ojczysty panteon, ojczyste spory” dla każdego ucznia liceum. Czy te deklaracje zmieniają Państwa decyzje dotyczące protestów głodowych?

Grzegorz Surdy: Debata w Pałacu Prezydenckim oznacza jedynie realizację jednego z naszych postulatów. Rozpoczęła się rozmowa o sposobie nauczania. Skorzystano przy tej okazji z mediacji Prezydenta. To jest jedyny pozytyw, ponieważ żadnych konkretów podczas tego spotkania nie usłyszeliśmy. Nie słyszeliśmy niczego, co by świadczyło, że MEN zawiesza czy wycofuje się ze zmian. Stwierdzenie minister Szumilas, że będzie zalecała, żeby kurs „Ojczysty panteon, ojczyste spory” był w każdym podręczniku szkolnym, jest enigmatyczne.

Prezydent poparł jednak obowiązek uczęszczania przez uczniów na te zajęcia

Jedynym pozytywem tego spotkania było stwierdzenie Prezydenta Komorowskiego, że on się obiema rękoma podpisuje pod postulatem naszego przedstawiciela, prof. Andrzeja Nowaka. To jest pewien pozytyw, choć pamiętajmy, że to jest jedynie zapowiedź, a rozwiązanie zaproponowane przez prof. Nowaka jest jedynie czasowe i nie kończy w naszej ocenie rozmów o nauczaniu historii. Warto przypomnieć również, że nasz protest nie dotyczy tylko historii. Ona stała się pewnym symbolem, ponieważ jest ważna dla tożsamości, budowania poczucia narodowego. Jednak istotny jest również protest dotyczący w ogóle sytuacji w oświacie. Nauki ścisłe i przyrodnicze przecież również są traktowane po macoszemu.

Czego Państwo oczekują?

Poważnej debaty i reformy całego szkolnictwa. Chcemy wyłączenia oświaty spod kurateli polityków, którzy w sposób nieodpowiedzialny majstrują w edukacji. Problemy w tym obszarze nie są nowe. To sprawa narastająca od kilku lat, co najmniej od czasu objęcia resortu przez Katarzynę Hall.

Debaty nie ma, nie ma również żadnych decyzji ws. historii. Protesty będą więc trwać?

Protesty trwają dalej. Rotacyjne głodówki będą prowadzone. W poniedziałek zacznie się w Częstochowie. Obecnie zaczynamy również kolejny etap, prac pozytywnych.

Czyli?

Jesteśmy w trakcie organizacji posiedzenia Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej. Ono odbędzie się w Krakowie 19 maja. Tworzymy obecnie komitet honorowy tej Komisji. Ona sama ma już patronat „Solidarności” oraz opiekę merytoryczną Instytutu Historii UJ. To jest inicjatywa obywatelska, to jest protest ludzi, którzy spotykają się z problemami negatywnych zmian w oświacie.

Zbierają Państwo również podpisy osób sprzeciwiających się nowej podstawie programowej

Tak. Chcemy je dostarczyć minister edukacji Krystynie Szumilas. Chcemy w ten sposób pokazać, że protest ma charakter ogólnokrajowy i nie jest zamknięty w jednym środowisku. Problem dostrzegany jest również przez młodzież, która zaczyna się organizować wokół sprzeciwu wobec zmian w oświacie.

Czy po spotkaniu u Prezydenta widzi Pan jakąś zmianę nastawienia przedstawicieli MEN do protestu?

Nie widzę niczego takiego. Przedstawiciele MEN wciąż albo nie rozumieją, o co chodzi, albo nie chcą rozumieć. To dziwi, szczególnie, że przedstawiciel jednego z kuratoriów powiedział nam, że jeszcze jest czas na zmiany, które wstrzymają degenerację polskiego szkolnictwa. Obywatelska Komisja ma wypracować konkretne propozycje takich zmian. One od września mogły by zostać wprowadzone. MEN na razie nie wykazuje żadnej dobrej woli.

Rozmawiał KL
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook