Jedynie prawda jest ciekawa


Superszybkie Pendolino wraca, z prędkością parowozu...

09.08.2013

Czego Buzek nie spieprzył, bo mu NIK nie pozwoliła, Tusk spieprzy i zmarnuje skutecznie.

1. Zapamiętane w sieci – strona internetowa Radia RMF z 11 lutego 2000 roku:

„...Gdyby PKP kupiła szybkie pociągi "Pendolino", mielibyśmy do czynienia z jedną z największych afer finansowych. Tak Janusz Wojciechowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli mówił o tym, jak nasze koleje próbowały się unowocześnić.

NIK ogłosił dziś raport w sprawie przetargu na szybką kolej. - Ten przetarg to była improwizacja, wielka improwizacja - podkreślił Wojciechowski. Przygoda PKP z "Pendolino" rozpoczęła się w 1992 r., dwa lata temu przetarg wygrał Fiat. Wprowadzenie włoskiego pociągu kosztować miało 4 mld złotych, finansowanych m.in. ze Skarbu Państwa.

Według kontrolerów NIK także sama procedura przetargu była skandaliczna. Firma, która go prowadziła, zarabiała tym więcej, im gorsze warunki wynegocjowała dla PKP. Dlatego kontrola zakończyła się wnioskiem o unieważnienie przetargu....”

Po ogłoszeniu w 2000 roku druzgocącego raportu NIK, z moim podpisem, udowadniającego, że zakup Pendolino w ówczesnych warunkach byłby skrajnym, w miliardach liczonym marnotrawstwem, po wniosku NIK o unieważnienie przetargu – rząd Buzka przetarg unieważnił i z zakupu Pendolino się wycofał. To był czas, gdy rząd jeszcze się bał NIK-u i liczył z jego wnioskami. Uważałem tę kontrolę za jeden z największych sukcesów i przykład tego, że kontrola NIK może nie tylko ujawniać straty, ale również ratować państwo przed wielomiliardowym marnotrawstwem.

Tylko przypomnę, że wtedy, pod koniec lat 90-tych, Pendolino sprowadzono do Polski na próbę i rozpędzono do ponad 200 kilometrów na godzinę, ale potem z najwyższym trudem je wyhamowano, bo torów, na których Pendolino mogło się rozpędzić, było zaledwie 25 kilometrów.

Ponieważ na tory nie było pieniędzy, miał to być szybki, wychylający się pociąg, tyle że jeżdżący wolno i bez wychylania.

I rzeczywiście – firma obsługująca przetarg miała prowizje od wartości kontraktu. Im droższe miało być Pendolino, tym więcej państwo miało reprezentującej je firmie zapłacić...

Sporządziliśmy wtedy taki raport, że z rządu Buzka wióry się sypały. Pendolino to była jedna z tych spraw, na których Buzek się wykoleił.


2. Dziś torów nie ma nadal, ale Pendolino wraca. Oto fragment wpisu red, Janeckiego z dzisiejszego „wPolityce.pl”:

„...Polska nie jest nowoczesna, bo gadżety i błyskotki są wrzucane w czarną dziurę cywilizacyjną i technologiczną. Pendolino jest tu dobrym przykładem. Bo pociąg mający kursować z prędkością 250 km na godzinę „wrzuca się” na trasy, którymi można jeździć z prędkością nieco ponad 100 km na godzinę, a podczas upałów pociągi poruszają się z ogromnymi problemami (wielogodzinne opóźnienia na trasie Warszawa-Kraków 8 sierpnia 2013 r.). Wyrzuca się ponad 2,5 mld zł (665 mln euro) na błyskotkę, czyli 20 składów (na razie, bo cały projekt szybkiej kolei ma kosztować 15 mld zł), która ma przykryć fatalny stan infrastruktury kolejowej, katastrofę organizacyjną grupy PKP, niskie standardy i beznadziejną jakość usług. Ale błyskotkę można pokazać w telewizji. Może się nią w towarzystwie kamer przejechać minister transportu Sławomir Nowak....”

3. Czego Buzek nie zdołał spieprzyć i zmarnotrawić, bo mu NIK pod moim kierownictwem nie pozwoliła - to Tusk z Nowakiem po latach spieprzą i zmarnotrawią skutecznie.

Na razie Pendolino będzie pruło z prędkością przedwojennego parowozu, i to nie lux-torpedy, ta bowiem poruszała się szybciej.

Torów nie ma, ale może wybuduje się je kiedyś.

Jak szaleć to szaleć! Skoro Platforma mimo braku torów sprowadza Pendolino, niech zapatrzone w kosmos PSL, prom kosmiczny zakupi, który Amerykanie właśnie wycofali.

Kosmodromu co prawda nie ma, ale może wybuduje się go kiedyś...

Janusz Wojciechowski
[Fot. PAP/K. Świderski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook