Jedynie prawda jest ciekawa

Sumliński: Prawda zwyciężyła

01.01.2017

„Najtrafniejszym, pełnym, acz oszczędnym w objętości jest słowo… „prawda” - napisał Wojciech Sumliński na portalu Telewizja Republika.

„Najtrafniejszym, pełnym, acz oszczędnym w objętości jest słowo… „prawda” - napisał Wojciech Sumliński na portalu Telewizja Republika.

„Prawda zwyciężyła 1 września, kiedy zapadł wyrok uniewinniający w sprawie „afery marszałkowej”, kończący lata sądowej gehenny. Prawda odniosła tryumf, gdy treści pojawiające się w wydanych książkach poczęły przebijać się ponownie do mediów, kiedy zaczęto swobodnie o nich mówić, co było nad wyraz dostrzegalne” - kontynuuje publicysta w tekście zatytułowanym „Jakim hasłem określić mijający rok?”.

"Wreszcie też - prawda zwycięża z przeprowadzeniem każdej kolejnej rozmowy, słuchając Państwa historii, gdzie wiele z nich zaczyna się od słów: „niegdyś w otaczającej, zakłamanej rzeczywistości nie byłem świadom – dziś już jestem”, podobne też wyznania daje się spostrzec w komentarzach pod postami, w wiadomościach prywatnych, mailach" - pisze Sumliński. 

Dodaje, że "w ten właśnie sposób w świecie, w którym przetrwanie było zwycięstwem, zrodziły się kolejne przyczółki w walce o idee, którym poświęcamy nasz czas i nasz los – w świecie, w którym domagając się prawdy często ryzykuje się wszystkim..."

Dziennikarz przypomniał słowa księdza Jerzego Popiełuszki i Winstona Churchilla. 

"W tym miejscu warto przypomnieć słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego kazania służyć powinny za wzór codzienności: „Prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie i planowo ukrywać. Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. Prawda zawsze jest zwięzła, a kłamstwo owija się w wielomówstwo. Korzeniem wszelkich kryzysów jest brak prawdy”.

"Jakby powiedział Winston Churchil, nie jest to koniec walki, nie jest początek końca, ani nawet koniec początku – to dopiero solidne podstawy pod wyjaśnienie kwestii zakłamanych, rozliczenie osób za nie odpowiedzialnych". 

Stwierdził, że walka o prawdę nie jest zakończona. "Jest do czego dążyć. W ten właśnie sposób kreują się plany na nadchodzący, 2017 rok. Równie pracowity, jak ten mijający, równie też „wojowniczy”, bo w świecie, gdzie nadzieja jest walką – warto znaleźć w sobie siłę, by walczyć o to, w co się wierzy" - napisał. 

"Dziękując za zaufanie i liczne wyrazy wsparcia, właśnie tej siły i tej nadziei, a nade wszystko Bożego Błogosławieństwa, życzę wszystkim Państwu w nowym, nadchodzącym, 2017 roku" - zakończył swój tekst na portalu Telewizji Republika Wojciech Sumliński.

[fot.ZbigniewCzernik/commons.wikimedia.org]

telewizjarepublika.pl/ems

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook