Jedynie prawda jest ciekawa


Sumliński: Prawda zwyciężyła

01.01.2017

„Najtrafniejszym, pełnym, acz oszczędnym w objętości jest słowo… „prawda” - napisał Wojciech Sumliński na portalu Telewizja Republika.

„Najtrafniejszym, pełnym, acz oszczędnym w objętości jest słowo… „prawda” - napisał Wojciech Sumliński na portalu Telewizja Republika.

„Prawda zwyciężyła 1 września, kiedy zapadł wyrok uniewinniający w sprawie „afery marszałkowej”, kończący lata sądowej gehenny. Prawda odniosła tryumf, gdy treści pojawiające się w wydanych książkach poczęły przebijać się ponownie do mediów, kiedy zaczęto swobodnie o nich mówić, co było nad wyraz dostrzegalne” - kontynuuje publicysta w tekście zatytułowanym „Jakim hasłem określić mijający rok?”.

"Wreszcie też - prawda zwycięża z przeprowadzeniem każdej kolejnej rozmowy, słuchając Państwa historii, gdzie wiele z nich zaczyna się od słów: „niegdyś w otaczającej, zakłamanej rzeczywistości nie byłem świadom – dziś już jestem”, podobne też wyznania daje się spostrzec w komentarzach pod postami, w wiadomościach prywatnych, mailach" - pisze Sumliński. 

Dodaje, że "w ten właśnie sposób w świecie, w którym przetrwanie było zwycięstwem, zrodziły się kolejne przyczółki w walce o idee, którym poświęcamy nasz czas i nasz los – w świecie, w którym domagając się prawdy często ryzykuje się wszystkim..."

Dziennikarz przypomniał słowa księdza Jerzego Popiełuszki i Winstona Churchilla. 

"W tym miejscu warto przypomnieć słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego kazania służyć powinny za wzór codzienności: „Prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie i planowo ukrywać. Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. Prawda zawsze jest zwięzła, a kłamstwo owija się w wielomówstwo. Korzeniem wszelkich kryzysów jest brak prawdy”.

"Jakby powiedział Winston Churchil, nie jest to koniec walki, nie jest początek końca, ani nawet koniec początku – to dopiero solidne podstawy pod wyjaśnienie kwestii zakłamanych, rozliczenie osób za nie odpowiedzialnych". 

Stwierdził, że walka o prawdę nie jest zakończona. "Jest do czego dążyć. W ten właśnie sposób kreują się plany na nadchodzący, 2017 rok. Równie pracowity, jak ten mijający, równie też „wojowniczy”, bo w świecie, gdzie nadzieja jest walką – warto znaleźć w sobie siłę, by walczyć o to, w co się wierzy" - napisał. 

"Dziękując za zaufanie i liczne wyrazy wsparcia, właśnie tej siły i tej nadziei, a nade wszystko Bożego Błogosławieństwa, życzę wszystkim Państwu w nowym, nadchodzącym, 2017 roku" - zakończył swój tekst na portalu Telewizji Republika Wojciech Sumliński.

[fot.ZbigniewCzernik/commons.wikimedia.org]

telewizjarepublika.pl/ems

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook