Jedynie prawda jest ciekawa


Sukcesem rządu - stabilność; porażką - dialog społeczny

16.11.2013

Poruszenie tematu OFE, stabilność funkcjonowania, brak napięć między premierem a prezydentem ws. polityki zagranicznej - to według dr. Rafała Chwedoruka sukcesy dwóch lat obecnego rządu. Do jego porażek zaliczył m.in. reformę emerytalną i załamanie dialogu społecznego.

Według politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, ostatnie dwa lata to czas, którego "nie do końca spodziewano się" w PO. Jak mówił, cieniem na ostatnich 24 miesiącach działań rządu położył się kryzys gospodarczy, podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia oraz konflikt wewnętrzny w obozie władzy.

"Inaczej niż w poprzedniej kadencji wszystko działo się, mam wrażenie, dużo bardziej doraźnie. Tym razem Radzie Ministrów przyszło funkcjonować w dużo trudniejszych chwilach" - ocenił.

Za największy sukces rządu politolog uznał podniesienie kwestii Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jak mówił, dyskusja na ten temat sama w sobie pokazała skalę niebezpieczeństw i strat związanych z tym systemem. Według Chwedoruka "wymagało to odwagi ze strony rządzących". Jak zauważył, PO w tym przypadku będzie miała przeciwko sobie nie tylko opozycję i część obywateli kontestujących działania rządu, ale także część własnych wyborców i grupy lobbystyczne związane z sektorem finansowym, "które raczej zawsze były bliższe Platformie Obywatelskiej".

Ekspert ocenił, że bez względu na to, jaki będzie finał sprawy OFE, już samo podjęcie dyskusji na tak wysokim szczeblu i pierwsze próby jakościowych zmian są "czymś cennym i dowodzą odwagi w działaniu". "Myślę, że właśnie ta kwestia OFE, to, czy rząd się odważy doprowadzić zmiany do końca, nie ugnie się pod wpływem bardzo silnych nacisków zewnętrznych, to moim zdaniem będzie jedna z najważniejszych rzeczy do oceny tejże Rady Ministrów już z takiej dłuższej perspektywy" - dodał.

Mówiąc o sukcesach obecnego rządu politolog wymienił "względną stabilność" funkcjonowania gabinetu, choćby jeśli chodzi o relacje między koalicjantami. "One oczywiście mają różne zwroty akcji, ale jak na skalę polskiej dyskusji, to opinia publiczna nie jest zbyt często epatowana konfliktami w koalicji" - zauważył.

Chwedoruk podkreślił także, że w kontekście polityki zagranicznej nie było "większych napięć na linii Kancelaria Prezydenta - kancelaria premiera". "A pamiętajmy, że różnie to w polskiej przeszłości bywało" - dodał.

Za jedną z głównych porażek rządu Chwedoruk uznał reformę emerytalną, podwyższającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Jego zdaniem, to właśnie jej wprowadzenie zdecydowało, "że liderem sondaży partyjnych jest PiS, a Donald Tusk na liście niepopularnych polityków zaczyna walczyć o palmę pierwszeństwa". "To w poprzedniej kadencji było absolutnie nie do pomyślenia" - zauważył.

Chwedoruk tłumaczył, że Polacy nie zaakceptowali podniesienia wieku emerytalnego. Jak mówił, "być może ta reforma z bardziej strategicznych względów nie była warta przeprowadzania", skoro skala jej odrzucenia w społeczeństwie była tak duża.

W jego opinii porażką jest także wpisywana zwykle na sztandary opozycji sprawa służby zdrowia, w której "nie ma żadnej jakościowej zmiany". Chwedoruk ocenił, że służba zdrowia jest w Polsce w dalszym ciągu niedofinansowana, a sposób jej organizacji budzi wątpliwości. "Przekształcanie szpitali w spółki, postrzegane jako remedium na wszystko, chyba właśnie podczas tej kadencji pokazało, że nie jest remedium na cokolwiek" - podkreślił.

Według Chwedoruka, rządowi zaszkodził także "chaos wokół systemu oświaty". "Nie wchodząc tu w dyskusję o obowiązku szkolnym dla sześciolatków, czy to jest słuszne, czy niesłuszne, sposób, w jaki próbowano forsować tę reformę, jest zły" - ocenił.

Widoczny jest także problem rządu z dialogiem społecznym - uznał. "To jest załamanie się w tej kadencji dialogu społecznego, konflikt rządu ze związkami" - powiedział Chwedoruk.

"W tak skomplikowanych czasach, w dobie kryzysu, przy takiej słabości społeczeństwa obywatelskiego doprowadzenie do nadwyrężenia dialogu społecznego jest być może jedną z większych strat, jest jednym z tych problemów, od których każda kolejna Rada Ministrów - bez względu na jej skład, na osobę premiera - być może będzie musiała rozpocząć w ogóle swoje funkcjonowanie" - ocenił.

Odnosząc się do zapowiadanej przez Donalda Tuska rekonstrukcji rządu, powiedział, że właściwie pytanie o nią sprowadza się do dalszej obecności w rządzie ministra finansów Jacka Rostowskiego. "Ponieważ to Jacek Rostowski stał się jedną z twarzy tego rządu, świadomie legitymizował to pan premier, czyniąc Jacka Rostowskiego człowiekiem trochę spoza świata polityki, wicepremierem, otwierając niejako drogę do poważnej kariery politycznej" - tłumaczył Chwedoruk.

Według niego, ewentualne odwołanie Rostowskiego byłoby o tyle ciekawe, że "do jakiegoś stopnia stanowiłoby formę przyznania po części racji argumentom opozycji dotyczącym polityki finansowej tego rządu".

"Natomiast z całym szacunkiem dla wszystkich innych członków gabinetu Donalda Tuska, to pewnie będą to zmiany nieabsorbujące w olbrzymim stopniu opinii publicznej i niemające faktycznie większego wpływu na pracę całego gabinetu" - podkreślił Chwedoruk.

mc,PAP

[fot.kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook