Jedynie prawda jest ciekawa


Sukcesem rządu - stabilność; porażką - dialog społeczny

16.11.2013

Poruszenie tematu OFE, stabilność funkcjonowania, brak napięć między premierem a prezydentem ws. polityki zagranicznej - to według dr. Rafała Chwedoruka sukcesy dwóch lat obecnego rządu. Do jego porażek zaliczył m.in. reformę emerytalną i załamanie dialogu społecznego.

Według politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, ostatnie dwa lata to czas, którego "nie do końca spodziewano się" w PO. Jak mówił, cieniem na ostatnich 24 miesiącach działań rządu położył się kryzys gospodarczy, podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia oraz konflikt wewnętrzny w obozie władzy.

"Inaczej niż w poprzedniej kadencji wszystko działo się, mam wrażenie, dużo bardziej doraźnie. Tym razem Radzie Ministrów przyszło funkcjonować w dużo trudniejszych chwilach" - ocenił.

Za największy sukces rządu politolog uznał podniesienie kwestii Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jak mówił, dyskusja na ten temat sama w sobie pokazała skalę niebezpieczeństw i strat związanych z tym systemem. Według Chwedoruka "wymagało to odwagi ze strony rządzących". Jak zauważył, PO w tym przypadku będzie miała przeciwko sobie nie tylko opozycję i część obywateli kontestujących działania rządu, ale także część własnych wyborców i grupy lobbystyczne związane z sektorem finansowym, "które raczej zawsze były bliższe Platformie Obywatelskiej".

Ekspert ocenił, że bez względu na to, jaki będzie finał sprawy OFE, już samo podjęcie dyskusji na tak wysokim szczeblu i pierwsze próby jakościowych zmian są "czymś cennym i dowodzą odwagi w działaniu". "Myślę, że właśnie ta kwestia OFE, to, czy rząd się odważy doprowadzić zmiany do końca, nie ugnie się pod wpływem bardzo silnych nacisków zewnętrznych, to moim zdaniem będzie jedna z najważniejszych rzeczy do oceny tejże Rady Ministrów już z takiej dłuższej perspektywy" - dodał.

Mówiąc o sukcesach obecnego rządu politolog wymienił "względną stabilność" funkcjonowania gabinetu, choćby jeśli chodzi o relacje między koalicjantami. "One oczywiście mają różne zwroty akcji, ale jak na skalę polskiej dyskusji, to opinia publiczna nie jest zbyt często epatowana konfliktami w koalicji" - zauważył.

Chwedoruk podkreślił także, że w kontekście polityki zagranicznej nie było "większych napięć na linii Kancelaria Prezydenta - kancelaria premiera". "A pamiętajmy, że różnie to w polskiej przeszłości bywało" - dodał.

Za jedną z głównych porażek rządu Chwedoruk uznał reformę emerytalną, podwyższającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Jego zdaniem, to właśnie jej wprowadzenie zdecydowało, "że liderem sondaży partyjnych jest PiS, a Donald Tusk na liście niepopularnych polityków zaczyna walczyć o palmę pierwszeństwa". "To w poprzedniej kadencji było absolutnie nie do pomyślenia" - zauważył.

Chwedoruk tłumaczył, że Polacy nie zaakceptowali podniesienia wieku emerytalnego. Jak mówił, "być może ta reforma z bardziej strategicznych względów nie była warta przeprowadzania", skoro skala jej odrzucenia w społeczeństwie była tak duża.

W jego opinii porażką jest także wpisywana zwykle na sztandary opozycji sprawa służby zdrowia, w której "nie ma żadnej jakościowej zmiany". Chwedoruk ocenił, że służba zdrowia jest w Polsce w dalszym ciągu niedofinansowana, a sposób jej organizacji budzi wątpliwości. "Przekształcanie szpitali w spółki, postrzegane jako remedium na wszystko, chyba właśnie podczas tej kadencji pokazało, że nie jest remedium na cokolwiek" - podkreślił.

Według Chwedoruka, rządowi zaszkodził także "chaos wokół systemu oświaty". "Nie wchodząc tu w dyskusję o obowiązku szkolnym dla sześciolatków, czy to jest słuszne, czy niesłuszne, sposób, w jaki próbowano forsować tę reformę, jest zły" - ocenił.

Widoczny jest także problem rządu z dialogiem społecznym - uznał. "To jest załamanie się w tej kadencji dialogu społecznego, konflikt rządu ze związkami" - powiedział Chwedoruk.

"W tak skomplikowanych czasach, w dobie kryzysu, przy takiej słabości społeczeństwa obywatelskiego doprowadzenie do nadwyrężenia dialogu społecznego jest być może jedną z większych strat, jest jednym z tych problemów, od których każda kolejna Rada Ministrów - bez względu na jej skład, na osobę premiera - być może będzie musiała rozpocząć w ogóle swoje funkcjonowanie" - ocenił.

Odnosząc się do zapowiadanej przez Donalda Tuska rekonstrukcji rządu, powiedział, że właściwie pytanie o nią sprowadza się do dalszej obecności w rządzie ministra finansów Jacka Rostowskiego. "Ponieważ to Jacek Rostowski stał się jedną z twarzy tego rządu, świadomie legitymizował to pan premier, czyniąc Jacka Rostowskiego człowiekiem trochę spoza świata polityki, wicepremierem, otwierając niejako drogę do poważnej kariery politycznej" - tłumaczył Chwedoruk.

Według niego, ewentualne odwołanie Rostowskiego byłoby o tyle ciekawe, że "do jakiegoś stopnia stanowiłoby formę przyznania po części racji argumentom opozycji dotyczącym polityki finansowej tego rządu".

"Natomiast z całym szacunkiem dla wszystkich innych członków gabinetu Donalda Tuska, to pewnie będą to zmiany nieabsorbujące w olbrzymim stopniu opinii publicznej i niemające faktycznie większego wpływu na pracę całego gabinetu" - podkreślił Chwedoruk.

mc,PAP

[fot.kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook