Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Sukces Camerona

01.03.2016

Jan Rokita pisze o sposobie prowadzenia polityki przez brytyjskiego premiera.

David Cameron prowadzi politykę w sposób, w jaki w dzisiejszej Europie nikt w zasadzie nie odważyłby się jej prowadzić. Przypomina ona pod pewnym względem styl średniowiecznych monarchów brytyjskich – pisze Jan Rokita na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.


Jan Rokita w artykule podsumowuje osiągnięcia Davida Camerona podczas szczytu brukselskiego. Wskazuje, iż podstawą wszelkich działań premiera Wielkiej Brytanii na arenie Unii Europejskiej są wewnętrzne konflikty jego partii. Faktem jest, że brytyjscy torysi potrafili przekształcić własny przewlekły wewnątrzpartyjny spór w wielki problem międzynarodowy, którym musiała się zająć cała Europa. Na tym właśnie polega nietuzinkowość Davida Camerona jako gracza albo lepiej powiedzieć — hazardzisty politycznego. […] Najpierw zatem zapowiedział przeprowadzenie referendum w sprawie dalszego członkostwa kraju w Unii, potem zaś, aby je wygrać, urządził wielki międzynarodowy spektakl, szantażując całą Europę tym, że jeśli nie udzieli mu teraz wsparcia, to Anglia rozpocznie proces demolki i dekompozycji wewnętrznej UE.


Autor artykułu komentuje także porozumienie brukselskie i zauważa, że: nie zakłada żadnego nowego traktatu, co więcej, prawnicy kombinują nawet, jakby je wprowadzić w życie bez jakichkolwiek ryzykownych politycznie zmian w treści traktatów europejskich. W żadnym razie nie zmienia też ono dotychczasowej natury Unii, o czym najlepiej świadczy to, że podczas brukselskich negocjacji jedyną drażliwą i trudną do rozwiązania kwestią stała się metoda ograniczenia rozdętych ponad miarę brytyjskich świadczeń dla cudzoziemskich robotników. Problem ów jest zapewne niebłahy dla pracujących na Wyspach Polaków czy Rumunów, prestiżowy również dla premier Szydło, ale z perspektywy przyszłości UE drugo-, jeśli nie trzeciorzędny.


Jan Rokita wskazuje na swoisty sukces Camerona, który ostatecznie będzie widoczny w czerwcu po wygranym przez niego referendum, ale także na korzyści, jakie wyniosła Polska: Jednak już dziś można z pewnością powiedzieć, że brytyjski premier zyskał nie tylko istotne gwarancje dla rekinów finansowych z City (co było jego zamiarem), lecz niejako przy okazji załatwił rzecz absolutnie kluczową dla przyszłych polskich interesów w UE. Jest jasne, że Polska nie zamierza w przewidywalnej perspektywie dołączać do strefy euro, więc obowiązek negocjowania również z nami każdorazowych ustaleń Berlina i Paryża, chociażby w takich sprawach jak swoboda świadczenia usług czy minimalne stawki podatkowe, wypełnia jeden z podstawowych celów polskiej polityki europejskiej, wyraźnie postawiony jeszcze w czasach rządu Tuska. Z tego właśnie powodu, nie zaś ze względu na takie czy inne zasiłki na dzieci polskich emigrantów, porozumienie brukselskie jest ze wszech miar korzystne dla Polski.


Więcej o Davidzie Cameronie i porozumieniu brukselskim we „wSieci”, w sprzedaży od 29 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook