Jedynie prawda jest ciekawa


Sufit nad PiS stale się podnosi

04.06.2014

Dr Tomasz Żukowski ocenia: PiS może osiągnąć 40 proc. w wyborach do Sejmu.

W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” dr Tomasz Żukowski prezentuje swój powyborczy „Nieuporządkowany alfabet polityczny”. Stawia w nim m.in. tezę, że mityczny „sufit”, czyli poziom poparcia w wyborach, nie do przebicia dla partii Jarosława Kaczyńskiego, wciąż się podnosi i może osiągnąć nawet 40 proc.

- Wielu chciałoby żyć w takim mieszkaniu. I słonecznie, i przestrzeni coraz więcej – pisze badacz, wskazując, że jeszcze do niedawana mówiło się o maksymalnie 25 proc. możliwego wyniku wyborczego, później 30 proc., a w poprzednią niedzielę okazało się, że to już 32 proc.

Prezentujemy inne elementy alfabetu. O Michale Kamińskim dr Żukowski pisze:

Jako jedynka na liście PO w Lublinie zdobył ponad 23 tys. głosów, dokładnie dwa razy mniej niż w wyborach z 2009 r. ówczesna liderka lubelskiej Platformy prof. Lena Kolarska-Bobińska. Cała lista PO dostała ponad 16 proc. (przed pięcioma latyƒ– niespełna 30 proc.). W konsekwencji mandat lubelskiej Platformie przepadł. Upadek Kamńskiego przyjęto z entuzjazmem po obu stronach partyjnych barykad (uśmiech posła Olszewskiego w studio TVNƒ– bezcenny). Poznałem młodego i szczupłego Michała Kamińskiego latem 1997 r., w początkach kampanii AWS. Wydawał mi się ideowym, sensownym człowiekiem. Zobaczcie Państwo, jak to sie można omylić.”

O Marku Migalskim:

„Kiedyś go znałem i nawet lubiłem. W roku 2009 dostał od liderów oraz wyborców PiS wielki kredyt zaufania (i prawie 113 tys. głosów na Górnym Śląsku). Chciał zostać „fruwającym ornitologiem”. Podczas pierwszego partyjnego kryzysu zrobił wielki skok w bok, a później udowodnił na własnym przykładzie, ze ornitolodzy jednak nie fruwają. Przez jakiś czas niebieski ptak na stronach tabloidów. Startując z partii Gowina, dostał 14 tys. głosów. Dokładnie osiem razy mniej niż poprzednio na liście PiS. Ciekawe, czy dzisiaj pluje sobie w brodę, że nie poszedł do Korwina.”

Socjolog zwraca też uwagę na hasła wyborcze: „Służyć Polsce, słuchać Polaków” oraz „Silna Polska w Europie”:

„Dwa hasła Prawa i Sprawiedliwości: pierwsze z zakończonej właśnie kampanii, drugie sprzed dekady. Po dodaniu do „Europy” słowa „bezpieczna” drugie z haseł zostało wrogo przejęte przez PO. Z badań opinii wynika, że Polakom podobają się oba. To ze słuchaniem i służeniem nawet bardziej. Ludzie, rzecz jasna, chcą bezpieczeństwa (i PiS opowiedziało w jednym ze swych spotów, kiedy Polska będzie naprawdę bezpieczna). Ale chcą też być traktowani podmiotowo, a nie jako przedmiot manipulacji. Wygląda na to, że w tej kampanii PiS było bardziej obywatelskie od Platformy.”

I krótko podsumowuje działalność Państwowej Komisji Wyborczej:

„Szkoda gadać. Tu trzeba płakać. A potem zabrać się do naprawy.”

Dużo więcej poważnych analiz napisanych z przymrużeniem oka – w najnowszym wydaniu „wSieci”. Polecamy!

rch

[Fot. Profil WybierzPiS na Facebooku]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook