Jedynie prawda jest ciekawa


Sufit nad PiS stale się podnosi

04.06.2014

Dr Tomasz Żukowski ocenia: PiS może osiągnąć 40 proc. w wyborach do Sejmu.

W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” dr Tomasz Żukowski prezentuje swój powyborczy „Nieuporządkowany alfabet polityczny”. Stawia w nim m.in. tezę, że mityczny „sufit”, czyli poziom poparcia w wyborach, nie do przebicia dla partii Jarosława Kaczyńskiego, wciąż się podnosi i może osiągnąć nawet 40 proc.

- Wielu chciałoby żyć w takim mieszkaniu. I słonecznie, i przestrzeni coraz więcej – pisze badacz, wskazując, że jeszcze do niedawana mówiło się o maksymalnie 25 proc. możliwego wyniku wyborczego, później 30 proc., a w poprzednią niedzielę okazało się, że to już 32 proc.

Prezentujemy inne elementy alfabetu. O Michale Kamińskim dr Żukowski pisze:

Jako jedynka na liście PO w Lublinie zdobył ponad 23 tys. głosów, dokładnie dwa razy mniej niż w wyborach z 2009 r. ówczesna liderka lubelskiej Platformy prof. Lena Kolarska-Bobińska. Cała lista PO dostała ponad 16 proc. (przed pięcioma latyƒ– niespełna 30 proc.). W konsekwencji mandat lubelskiej Platformie przepadł. Upadek Kamńskiego przyjęto z entuzjazmem po obu stronach partyjnych barykad (uśmiech posła Olszewskiego w studio TVNƒ– bezcenny). Poznałem młodego i szczupłego Michała Kamińskiego latem 1997 r., w początkach kampanii AWS. Wydawał mi się ideowym, sensownym człowiekiem. Zobaczcie Państwo, jak to sie można omylić.”

O Marku Migalskim:

„Kiedyś go znałem i nawet lubiłem. W roku 2009 dostał od liderów oraz wyborców PiS wielki kredyt zaufania (i prawie 113 tys. głosów na Górnym Śląsku). Chciał zostać „fruwającym ornitologiem”. Podczas pierwszego partyjnego kryzysu zrobił wielki skok w bok, a później udowodnił na własnym przykładzie, ze ornitolodzy jednak nie fruwają. Przez jakiś czas niebieski ptak na stronach tabloidów. Startując z partii Gowina, dostał 14 tys. głosów. Dokładnie osiem razy mniej niż poprzednio na liście PiS. Ciekawe, czy dzisiaj pluje sobie w brodę, że nie poszedł do Korwina.”

Socjolog zwraca też uwagę na hasła wyborcze: „Służyć Polsce, słuchać Polaków” oraz „Silna Polska w Europie”:

„Dwa hasła Prawa i Sprawiedliwości: pierwsze z zakończonej właśnie kampanii, drugie sprzed dekady. Po dodaniu do „Europy” słowa „bezpieczna” drugie z haseł zostało wrogo przejęte przez PO. Z badań opinii wynika, że Polakom podobają się oba. To ze słuchaniem i służeniem nawet bardziej. Ludzie, rzecz jasna, chcą bezpieczeństwa (i PiS opowiedziało w jednym ze swych spotów, kiedy Polska będzie naprawdę bezpieczna). Ale chcą też być traktowani podmiotowo, a nie jako przedmiot manipulacji. Wygląda na to, że w tej kampanii PiS było bardziej obywatelskie od Platformy.”

I krótko podsumowuje działalność Państwowej Komisji Wyborczej:

„Szkoda gadać. Tu trzeba płakać. A potem zabrać się do naprawy.”

Dużo więcej poważnych analiz napisanych z przymrużeniem oka – w najnowszym wydaniu „wSieci”. Polecamy!

rch

[Fot. Profil WybierzPiS na Facebooku]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook