Jedynie prawda jest ciekawa

Stuhr: Polacy są histerycznymi patriotami

04.10.2014

Polacy są histerycznymi patriotami – taką mądrością podzielił się z widzami TVN24 Jerzy Stuhr. Aktor i reżyser odjeżdża coraz mocniej.

Okazuje się, że histeryczny patriotyzm przejawia się – zdaniem Stuhra – np. w racjonalnym podejściu do Rosji. „Jak ja słyszę np. głos, że za chwilę Rosja nas zaatakuje, to dla mnie to jest histeryczny głos” - przekonywał aktor i reżyser. W jego ocenie „to głos bardzo daleko oderwany od realiów”.

Pytany czy Polaków historia nie pcha w tony histeryczne Stuhr odparł: „Myśmy się chcieli wpędzić w te tony. Chcieliśmy się wpędzać. Pamiętam z młodości siebie w 1968 roku, jak chciałem się dać pobić. (…) To było bohaterstwo chciałem lizać rany, proszę Pana”.

Jego zdaniem histeria panuje także we współczesnej polityce. „Od razu jest jakby przesada. W sformułowaniach, w epitetach” - mówił artysta. „Od razu jest jakby przesada. W sformułowaniach, w epitetach. I jako aktor, jak czasem popatrzę jak dyskutują (politycy-red.), to ja widzę, ja wiem, czy ktoś z kimś polemizuje, czy ktoś kogoś nienawidzi - mówił Stuhr. - Ja to widzę w kątach oczu. Nienawidzą się, nienawidzą” - ocenił.

Odnosząc się do swojego ostatniego filmu Stuhr przyznał, że w swoim najnowszym filmie „pokpił sobie trochę z histerycznego patriotyzmu". „Ja byłem działaczem Solidarności. I ja wokół widziałem co się działo. Widziałem jak byli również ludzie, którzy w sposób zatraceńczy szli do konfrontacji” - mówił Stuhr.

Słowa Stuhra kolejny raz pokazują, że najął się on do szkodliwej roboty. Być może kiedyś otrzeźwieje.

ez
[Fot. Stefczyk.info/TVN24]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook