Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Stuhr: histeryczny patriotyzm mnie drażni

12.11.2014

Jerzy Stuhr kontynuuje działania promujące jego nowy film „Obywatel”. Przy okazji znów wygłasza kontrowersyjne tezy dotyczące Polski i Polaków.

W rozmowie z gazetą.pl reżyser przyznaje, że boi się mówić o Polsce. „O Polsce, wie pan, czasem się trochę boję mówić, bo ta Polska mi się, mówiąc kolokwialnie, wymyka z rąk, nie wszystko rozumiem, do niektórych rzeczy nie mam dostępu. Najbardziej boję się, żeby tej naszej Polski nie ośmieszono. Mam na myśli ludzi, którzy sprawują w niej władzę wykonawczą. Codziennie rano, gdy biorę gazetę do ręki albo czytam coś na pasku w telewizji, tak sobie myślę: 'O Jezu, żeby ktoś nie dał twarzy znowu, żeby jakiejś kompromitacji nie było. I żeby się Putin z nas nie śmiał'” - mówi Stuhr, prezentując zaskakującą empatię wobec prezydenta Rosji.

Dodaje, że takie obawy o Polskę „to właściwie jedyny jego aktywny stosunek do polityki czy Polski”. „Jest jeszcze drugi, wiążący się z moją branżą: niepokoi mnie społeczeństwo, młodzi ludzie przeważnie albo ludzie w wieku, nazwijmy to, bardzo energetycznym. Niepokoi mnie ich hedonizm, pęd do zabawy. Czasami, kiedy słyszę rechot na widowni, mam poczucie, że młodzi przychodzą i mówią: To teraz baw nas! A dawniej było: Co ma pan nam do powiedzenia?” - wyjaśnia Stuhr. Ciekawe, czy widzi, że ogłupianie społeczeństwa jest skutkiem działań tej części elity politycznej, którą reżyser tak chętnie i często wspiera.

Odnosząc się do filmu „Obywatel” dziennikarz wskazuje na jedną ze scen, w której pada zdanie: „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Jerzy Stuhr wyjaśnia, że „ono jest użyte w ironicznym sensie”. Pytany z czego się śmieje w tej scenie filmowiec wskazuje: „Z histerycznego patriotyzmu. Z tego, co mnie samego drażniło. No piękny to był zryw, jak lecieliśmy do huty recytować wiersze Karola Wojtyły, żeby umilić strajk hutnikom, ale szybko zaczęło mnie to uwierać. Zresztą, sam byłem działaczem i pamiętam, jak panie sekretarki mówiły: 'Panie Jerzy, proszę wziąć te ulotki, lepiej idą te z wybitymi zębami'. Bardzo mnie to ostudziło. Pomyślałem: na czym my tu kapitał zbijamy? O tym są te sekwencje z krzyżem” - wyjaśnia Stuhr ujawniając, co go drażni.

Mówiąc o Polakach reżyser wskazuje również na to, co jest dla niego „największą bolączką”. „Dla mnie największą bolączką jest polska pogarda dla prawa. Pewnie sami prawnicy się do tego przykładają, ale to pogarda wielowiekowa! Mówił o tym mój ojciec, który był prokuratorem, mówili o tym dziadkowie - adwokaci, sędziowie. Komunizm czy nie komunizm, Polacy nie potrafią przestrzegać prawa” - uważa Stuhr. Dodaje, że ta pogarda „to jest choroba historyczna”.

Pytany, czy w swoich filmach śmieje się z nienawiści, Stuhr wyjaśnia: „Nie zastanawiałem się nigdy nad tym. Musielibyśmy po kolei jakieś utwory przeanalizować - z głupoty tak, z głupoty dobrze się zaśmiać. Ale nienawiść nie jest zbyt wdzięcznym tematem do żartów”.

Czyli o Stefanie Niesiołowskim Jerzy Stuhr filmu nie zrobi...

TK
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

Polska

,

Polacy

,

historia Polski

,

historia

,

polityka

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook