Jedynie prawda jest ciekawa

Stuhr: Film o Smoleńsku nie powinien powstać

15.12.2015

Jerzy Stuhr udzielił "Gazecie Wyborczej" wywiadu, w którym wypowiedział się na temat realizacji filmu "Smoleńsk". Aktor przyznał, że taki film w ogóle nie powinien powstać.

"Zawsze nas uczyli, że niewłaściwe jest opisywanie przez artystę czasu dziejącego się na bieżąco. Że aby coś uzyskało wymiar sztuki, musi być dystans czasowy. (…) - przekoywał. "Jeśli chodzi o Smoleńsk, to uważam, że artysta nie ma prawa robić o tym filmu. Bo do interpretacji nadają się fakty, które wszyscy uznali za fakty. W przeciwnym razie pozostają wyłącznie dywagacje i zaczyna się propaganda: przekonywanie na siłę ludzi do faktów, w które ja chcę wierzyć. Artysta nie powinien tak się zachowywać" – dodał aktor.

Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie "Smoleńska" przez Polski Instytut Sztuki Filmowej został odrzucony stosunkiem głosów 5 do 1. W komisji oceniającej byli: Sylwester Chęciński, Sławomir Fabicki, Anna Kazejak, Grzegorz Łoszewski, Jerzy Skolimowski i Jerzy Stuhr. Uznali oni scenariusz za "fabularyzowaną publicystyką smoleńską", zarzucili mu wiele warsztatowych wad oraz to, że "tonie w dialogach i monologach". W scenariuszu "przeciwstawne racje nie ścierają się, tylko są ilustrowane kolejnymi tezami, co nie pozwala na rozwój postaci, które pozostają jednowymiarowe" - ocenili. Jako błędy uznali też fakt,że w filmie brakuje zwrotów akcji i dramaturgicznej kulminacji, a autorzy scenariusza zakładają swoistą "nadwiedzę" widzów, pozbawiając w ten sposób scenariusz prawdziwych konfliktów. "Rażą patetyczne dialogi i deklaratywne monologi wygłaszane ex cathedra" - napisano w sprawozdaniu.

Zdjęcia do filmu "Smoleńsk" rozpoczęły się w 2013 roku, ale zostały przerwane z powodu problemów finansowych. Zwolennicy projektu mogli wesprzeć inicjatywę poprzez stronę fundacjasmolensk2010.pl. Ostatecznie, dzięki pomocy darczyńców, udało się domknąć budżet.

ansa/GW/onet.pl

[fot. filmweb]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook