Jedynie prawda jest ciekawa


Strzał w stopę polskiej gospodarki

04.10.2013

Wydamy 100 mln zł publicznych pieniędzy i przy okazji strzelimy sobie w stopę. Rząd Tuska coraz częściej wręcz specjalizuje się w takich kuriozalnych decyzjach.

Szybkimi krokami zbliża się rozpoczęcie szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie 11 listopada tego roku i jeżeli nawet abstrahować od skandalu wynikającego z faktu, że będzie się on odbywał równocześnie ze Świętem Niepodległości (co może skutkować starciami ulicznymi na ogromną skalę), to wszystko wskazuje na to, że Polska jako jego organizator, już strzeliła sobie w stopę.

Wcześniej 14 października ma się odbyć posiedzenie ministrów ds. środowiska krajów członkowskich UE w celu ustalenia ostatecznej wersji stanowiska tych krajów na ten szczyt klimatyczny i już w tej chwili wiadomo, że nasz kraj jest w ogromnym kłopocie.

Otóż w jego projekcie tego znalazł się zapis „o wzmocnieniu ambicji przeciwdziałania zmianom klimatu przed rokiem 2020, co utoruje drogę ambitnej umowie międzynarodowej w roku 2015”.

Ten ogólny zapis jest niestety związany z konkretnym zobowiązaniem podwyższenia tzw. celu redukcyjnego dla krajów UE z 20 do 30% do roku 2020.

Przypomnijmy tylko, że w 2008 roku podczas szczytu klimatycznego w Poznaniu zdecydowano, że za 5 lat kolejny szczyt zostanie zorganizowany przez któryś z krajów Europy Środkowo-Wschodniej ( wtedy sugerowano, że będzie to Ukraina) ale w grudniu 2012 roku w Dauha, żaden z tych krajów się nie kwapił, ze względu na koszty (Ukraina wprost oświadczyła, że nie ma takich pieniędzy, żeby szczyt zorganizować). 

Polska do organizacji szczytu, wzięta niestety została dosłownie z łapanki (przy tym to minister środowiska wskazał Warszawę i Stadion Narodowy jako główne miejsce w którym będą się odbywały obrady), bo bardzo rzadko się zdarza, żeby ten sam organizował szczyty zaledwie w odstępie kilku lat.

Pieniądze na organizację szczytu wykłada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ) i jak się okazuje koszty tego przedsięwzięcia są szacowane na ogromną kwotę przynajmniej 100 mln zł.

Samo wynajęcie Stadionu Narodowego na kilkanaście dni ma kosztować 26 mln zł (ma być wtedy obiektem eksterytorialnym we władaniu ONZ) i zapewne ta operacja finansowa znacząco wesprze wątłe finanse deficytowej spółki NCS, która na co dzień zarządza stadionem.

Oczywiście środki finansowe znacznie łatwiej pozyskać ministrowi środowiska z NFOŚ niż z budżetu państwa ale przeznaczenie tak ogromnej kwoty na ten cel spowoduje, że tych środków nie przeznaczy się na rzeczywistą ochronę środowiska w Polsce.

Przypomnijmy także, że najbardziej „postępowa” w zakresie ograniczenia emisji CO2 jest niestety sama Unia Europejska, która już w 2008 roku zaordynowała wszystkim krajom członkowskim słynną formułę 3×20% (20% ograniczenie emisji CO2, 20% udział energii odnawialnej w całości zużywanej energii i poprawa o 20% efektywności zużycia energii – to wszystko kraje UE mają osiągnąć do roku 2020). 

Niestety premier Tusk w grudniu 2008 roku zaakceptował te ograniczenia i teraz już wiemy, że będą one kosztowały naszą gospodarkę i nasze państwo miliardy złotych dodatkowych wydatków rocznie, co w oczywisty sposób uwidoczni się we wzrastających cenach energii elektrycznej i cieplnej.

Co więcej jak już zasygnalizowałem mamy kolejne inicjatywy Komisji Europejskiej aby w redukcji emisji CO2 pójść jeszcze dalej- przynajmniej o 30% i to niestety przy przyjęciu roku 2005 jako roku bazowego (wcześniej w negocjacjach tzw. ramowych prowadzonych między innymi przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego rokiem bazowym był rok 1989 co czyniło Polskę głównym beneficjentem tego systemu redukcji ponieważ do roku 2007 zmniejszyliśmy emisję o ponad 34%).

Jeżeli podczas szczytu klimatycznego w Warszawie zostanie przyjęte stanowisko „o wzmocnieniu ambicji klimatycznych UE”, czyli podwyższenia celu redukcyjnego dla krajów UE do 30%, to Polska jako kraj, którego gospodarka oparta na węglu znajdzie się w zupełnie dramatycznej sytuacji. 

Jeżeli będziemy chcieli temu stanowisku przeciwdziałać i zgłosimy do niego sprzeciw, zostaniemy oskarżeni o blokowanie porozumienia klimatycznego co dla organizatora szczytu, będzie wręcz kompromitujące.

Tak czy inaczej wydamy 100 mln zł publicznych pieniędzy i przy okazji strzelimy sobie w stopę. Rząd Tuska coraz częściej wręcz specjalizuje się w takich kuriozalnych decyzjach.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. sxc.hu]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook