Jedynie prawda jest ciekawa


Struzik: "Nie przewiduję rozszerzenia koalicji"

29.08.2013

O sytuację w koalicji rządowej portal Stefczyk.info spytał Adama Struzika, jedną z najbardziej wpływowych postaci wśród ludowców, wieloletniego senatora RP, w tym marszałka Senatu, a od 12 lat marszałka województwa mazowieckiego.

Stefczyk.info: - Panie marszałku, czy koalicja PO-PSL ma jeszcze większość sejmową?


Adam Struzik: - Moim zdaniem ma. Liczy przecież jakieś 233 posłów. Ale przecież to nie większość bezwzględna jest potrzebna, ale w poszczególnych głosowaniach większość względna. Więc tu nawet 231 wystarczy.


- A jeśli premier Tusk spełni swoją groźbę i wyrzuci z Platformy Gowina i Żalka, którzy chyba po ostatnich groźbach nie położyli uszu po sobie?


Ja bym jednak nie dramatyzował. Ja mam dziesięcioletnie doświadczenie parlamentarne i to w czasach, kiedy rzeczywiście wszystko się decydowało w oparciu o jedne głos, tak, jak to miało miejsce w przypadku Hanny Suchockiej...


- To chyba nie najlepszy przykład dla premiera Tuska...


Owszem, to zły przykład, ale powtarzam, ja bym nie dramatyzował. Dopóki jest większość zwarta, około połowy Sejmu, to czy to jest jeden głos w tę czy dwa w tamta stronę, to nie stanowi problemu, natomiast to wymaga niezwykłej dyscypliny od koalicjantów, obecności, pilnowania wszystkich głosowań.

Ale paradoksalnie powiem, że taka sytuacja dobrze wpływa na koalicję bo ludzie lepiej pilnują swoich obowiązków. A zresztą w Europie widać, i w Polsce tez, że wszystko wisiało na jednym głosie i czasami jest to bardzo trwałe.


- A jeśli jednak koalicja zacznie przegrywać kolejne głosowania, to co wtedy?


Konstytucja przewiduje tutaj rozwiązania. Tak, jak powiedział premier - albo jest próba budowania nowej koalicji, może tej samej, tylko większej, albo próba budowania nowej większości, albo są przedterminowe wybory. Innej drogi nie ma. Demokratyczna droga jest tylko jedna.


- A Pana zdaniem, PSL zgodziłby się na rozszerzenie koalicji o SLD lub Ruch Palikota?


Bardzo ciężko mi na to odpowiedzieć tak, ad hoc. Powiem inaczej - w Polsce, w czasach kryzysu potrzebna jest stabilność i patrząc na to, co się dzieje w Czechach, które mają duże problemy, czy też w Bułgarii, to wydaje mi się, że stabilizacja jest wielką wartością w czasach napięć gospodarczych i być może właśnie w interesie stabilizacji, wyjścia z kryzysu, zabezpieczenia poczucia bezpieczeństwa ludzi, obywateli, być może poszerzenie koalicji, to będzie jedyne wyjście. Ale osobiście nie przewiduję takiego scenariusza.


- A jak Pan przyjął zapowiedź premiera Tuska, że w przypadku odwołania w referendum przez warszawiaków Hanny Gronkiewicz-Waltz, to on ją z powrotem powoła na stanowiskom komisarza? To nie jest te przejaw arogancji władzy, za który przecież ta koalicja jest najmocniej krytykowana?


Zacznę od tego, że uważam, jako samorządowiec z krwi i kości to referendum za bez sensu, na rok przed wyborami.


- A sensowne było odwoływanie prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego w analogicznej sytuacji?


Też to było bez sensu, bo po to mamy coś, co się nazywa kadencją i wybory, które są oceną sprawujących władzę, żeby nie robić tego typu numerów. Ciągle nam mogą nie podobać się wybierani prezydenci i ciągle możemy ich odwoływać, ale nie o to przecież chodzi?


- Ale takie jest prawo. Mieszkańcy mają prawo do usuwania złych samorządowców.


Prawo takie jest i dobrze, że takie jest, ale roztropność nakazuje korzystać z tego w sposób ograniczony, kiedy rzeczywiście mamy do czynienia z rażącymi naruszeniami prawa, dobrych obyczajów, kiedy np. wójt czy burmistrz został skazany prawomocnym wyrokiem. Ale to, że komuś jakiś prezydent, czy jego rządy się nie podobają, nie powinno być przesłanką do referendum. Mówię to jako wieloletni samorządowiec bez żadnych podtekstów politycznych. Gdybym był mieszkańcem Warszawy, to bym na to referendum nie poszedł.


- A wracając do mojego pytania - jeśli jednak warszawiacy mają inne niż Pan zdanie i do tego stopnia mają dość Hanny Gronkiewicz-Waltz, że jednak ją odwołają, to nie będzie arogancją premiera, powołanie jej z powrotem na komisarza stolicy?

To jest uprawnienie pana premiera. Ja nie zamierzam absolutnie komentować tej wypowiedzi, bo byłbym niepoważny roszcząc sobie prawa do takiej oceny. Natomiast moje pytanie jest inne - czy Hanna Gronkiewicz-Waltz na to się zgodzi? Ja na jej miejscu bym się nie zgodził. Natomiast premier ma takie prawo.

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

not. zrk
[fot. J. Michalski

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook