Jedynie prawda jest ciekawa

Stróżyk: "Trzeba się sprzeciwiać przeciwko temu, co robi Putin"

08.04.2014

Przed konsulatem Rosji w Gdańsku Wrzeszczu stowarzyszenie "Wataha" organizuje dziś protest przeciwko polityce rosyjskiej, której konsekwencją jest brak wiedzy, co doprowadziło do tragedii 10/04. O demonstracji rozmawiamy z liderem "Watahy" - Michałem Stróżykiem.

STEFCZYK.INFO: W związku z czym jest ta demonstracja?

Michał Stróżyk: Przede wszystkim, że mijają cztery lata od katastrofy smoleńskiej i po tych czterech latach jesteśmy dalej od wyjaśnienia co tam się stało, niż cztery lata temu. Zawiodły organa państwowe odpowiedzialne za wyjaśnienie tego co się stało. Do dziś nie mamy czarnych skrzynek, nie mamy wraku samolotu, pozbawieni jesteśmy więc możliwości stwierdzenia co tam się stało. Oczywiście będziemy wyrażali pretensje bezpośrednio do Federacji Rosyjskiej i prezydenta Władimira Putina o to, że naszej własności cztery lata po katastrofie nie możemy odzyskać.


Czy jakiś wpływ na plany waszej demonstracji ma bieżąca sytuacja na Ukrainie i agresywne działania Rosji wobec tego kraju?

Nie jesteśmy bowiem zaskoczeni tym co się dzieje na Ukrainie, bo po tym co się zdarzyło w Smoleńsku, Rosja już może zrobić wszystko. Obserwowaliśmy przecież to, co się działo w Gruzji, potem to co się działo w Smoleńsku i teraz jest to kontynuacja imperialnej polityki Władimira Putina. Przeciwko temu też będziemy protestować. Jeżeli ludzie nie będą sprzeciwiać się temu, co robi Putin, no to sytuacja na świecie na pewno nie pójdzie w dobrym kierunku.


Proszę powiedzieć coś o sobie, o organizatorach tej manifestacji?

Nasze stowarzyszenie nazywa się „Wataha”. Organizujemy dwa razy do roku zlot młodzieży patriotycznej z całego kraju z okazji różnych ważnych rocznic historycznych, np. Powstania Styczniowego. Zapraszamy na zloty ciekawe osoby.

Nazwa oczywiście wywodzi się z zapowiedzi Radosława Sikorskiego o dorżnięciu watahy. Swoją działalnością pokazujemy, że nie daliśmy się dorżnąć.


Duże są te zloty?

Bywa na nich nawet kilkaset osób. Z całej Polski, ale także spoza niej. Na porteście pod konsulatem Rosji w Gdańsku – jak przewidujemy – będzie około sto osób.


Czy oprócz samej demonstracji planujecie wysłanie jakiejś petycji, czy listu do konsula?

Tak. Zastanawiamy się też na pewną niespodzianką, którą szykujemy na demonstrację.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook