Jedynie prawda jest ciekawa

Streżyńska: Często nie zgadzam się z opozycją i rządzącymi

25.04.2017

To, co w najbliższym czasie chcemy zaoferować to możliwość rejestracji nowonarodzonego dziecka, bez konieczności wyprawy do urzędu stanu cywilnego- poinformowała na antenie Radia ZET Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Nie jest to jednak jedyne nowe rozwiązanie jakie szykuje Polakom ministerstwo. -Poza tym elektroniczne zapisy do szkół, aby rodzicom dać większą wygodę, poprawiony wniosek 500 plus, tam mniej rzeczy do wpisywania, więcej samozaciągających się z istniejących rejestrów państwowych, wniosek o wydanie prawa jazdy, wniosek o wydanie odpisu akt stanu cywilnego. (...) Dowody osobiste w smartfonach- wymieniała minister.

Streżyńska zapowiedziała także powstanie urzędu ds. tożsamości. -Ktoś musi pilnować tej wiarygodności, bo wiarygodność bardzo łatwo skompromitować, jak wiadomo, nie tylko w świecie tożsamości cyfrowej i żeby do tej kompromitacji nie dochodziło, a zatem żeby nie upadały całe systemy poświadczania naszej tożsamości cyfrowej i naszej możliwości- mówiła.

Minister odpowiedziała także na pochwały opozycji pod jej kierunkiem. Mówiła także o możliwej współpracy z następnym rządem. -Wyobrażam sobie współpracę z każdym, kto jest uczciwym człowiekiem, ponieważ sama jestem po prostu technokratą, fachowcem do wynajęcia. (...) dużo świadomego wysiłku włożyłam w to żeby pokazywać, że jestem ponad tymi sporami, które uważam, za niepotrzebne i odwracające naszą uwagę od celów głównych, czyli od rozwoju i od tego żeby obywatelom stworzyć wygodne warunki życia w ich własnym państwie- podkreśliła, dodając: Podobnie, jak w każdym przypadku, jak i w tym rządzie, w którym obecnie jestem, za każdym razem pytam na jakich warunkach i z kim w towarzystwie. I co będę mogła zrobić przede wszystkim, bo to jest najważniejsze.

Pytana przez prowadzącego rozmowę Konrada Piaseckiego o ewentualne pozostanie w rządzie, jeżeli zmieniłaby się władza, odpowiedziała: To oczywiście zawsze zostaje to drugie pytanie, co się dzieje na zapleczu, bo firmowanie wielu rzeczy swoją twarzą jest problematyczne. Ale jak jest główny cel istotny i można go spełniać, to nawet jeżeli się nie zgadzam fundamentalnie, nie mówię w tej chwili o konkretnych przypadkach, ale równie często mi się zdarza nie zgadzać fundamentalnie z opozycją, co z rządzącymi, to jest normalne, bo jesteśmy ludźmi, którzy mają różne poglądy i w tym tyglu poglądów się wycierają nasze, czy ucierają nasze decyzje.

Dopytywana o przykłady kwestii, w których się "fundamentalnie" nie zgadza z rządem, powiedziała: W tej chwili nie umiem przytoczyć takich fragmentów… (...) Mnie interesują sprawy gospodarcze. Bardzo często się nie zgadzam fundamentalnie z przyjętym podejściem do konkretnych rozwiązań gospodarczych, czy do konkretnych rozwiązań związanych z infrastrukturą, cyberbezpieczeństwem.

fot. [PAP/Grzegorz Michałowski]

pc/kk/Radio ZET

PAP/Grzegorz Michałowski
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook