Jedynie prawda jest ciekawa


Straszny ten PiS! Znów…

03.10.2011

Platforma Obywatelska w ostatnim tygodniu kampanii wyborczej wróciła do sprawdzonej taktyki. Polacy znów słyszą ostrzeżenia przed PiS-em i jego rządami. Premier Donald Tusk przyznał, że współrządzenie Janusza Palikota Polską to „pikuś” przy tym, co krajowi może zafundować Prawo i Sprawiedliwość, a sprzyjające jej media wróciły do szerzenia strachu i apokaliptycznych wizji związanych z wygraną partii Kaczyńskiego.

To nic nowego. Podobną taktykę wyborczą PO prowadzi od lat. I od lat okazuje się, że totalitaryzm PiS-u jest tylko wymysłem Tuska i jego kolegów.

Zdaniem Michała Karnowskiego, taktyka straszenia PiS-em jest żenująca, a nawet chwilami śmieszna. Jednak dziennikarz zaznacza, że nie należy tej sprawy lekceważyć.

- Ludzie odbierają świat przez media. Nawet najbardziej kuriozalne tezy i opinie znajdują odbiorców i na nich wpływają – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info. Zaznacza, że jednolity przekaz atakuje opinię publiczną ze wszystkich stron.

Karnowski zaznacza, że akceptacja tej taktyki jest coraz mniejsza, jednak wciąż działa.

- Nie lekceważyłbym tego, choć oczywiście dla ludzi myślących zdroworosądkowo to może być śmieszne – mówi dziennikarz.


Michał Karnowski uważa, że warto pokazywać manipulacje, jakich przy tej okazji dopuszczają się ludzie szerzący strach przed PiSem.

- Czterdziestoparoletni Kuba Wojewódzki w jednym z tygodników pisze list do 18-24-latków, jakby był ich rówieśnikiem. To chyba najlepszy symbol manipulacji, jaka się dokonuje. Wojewódzki to przecież „kocur” utuczony przez medialne koncerny, dodatkowo lansowany przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. I on udaje równiachę w kontaktach z ludźmi, którzy są bez pracy, nie mają kanałów awansu i tak dalej – mówi dziennikarz. Zaznacza, że taką obłudę warto pokazywać.

Powrót do taktyki straszenia konkurentami politycznymi widoczny jest w ostatnim tygodniu kampanii PO. Wraz ze zbliżającym się głosowaniem coraz więcej świadczy natomiast o tym, że wygrana w wyborach może przypaść Prawu i Sprawiedliwości. Czy powrót do narracji znanej z poprzednich wyborów może być wynikiem bezradności i strachu w szeregach Platformy?

- Niezależnie od tego, jakie byłyby obecnie wyniki sondaży, Platforma i tak weszłaby w ten przekaz – mówi Michał Karnowski. Zaznacza, że dziwi go z jaką łatwością dziennikarze przychylni władzy pokazują swoje intencje.

- Mamy obecnie do czynienia z pełnym ujednoliceniem przekazu przez Platformę Obywatelską oraz media jej sprzyjające – kwituje nasz rozmówca.


saż

[Fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook