Jedynie prawda jest ciekawa


Strach mainstreamu przed żniwami

23.07.2014

"Gazeta Wyborcza" do spółki z "Polityką" wracają do straszenia Kaczyńskim. Piszą nawet o "kombajnie", który zmiecie wszystko, co jest na swojej drodze. Tak, Drodzy Państwo, żniwa już niedługo.

Zjednoczenie prawicy wokół Prawa i Sprawiedliwości stawia przed szeroko rozumianym obozem patriotycznym olbrzymią szansę na przejęcie władzy w 2015 roku, zwłaszcza, że tuż obok, niezależnie od „zjednoczonych”, rośnie w siłę partia Janusza Korwin-Mikkego. PiS poszerzony o środowiska Gowina, Ziobry i Jurka – a kto wie, czy to ostatnie słowo Kaczyńskiego w sprawie „gry skrzydłami” - jest chyba najbliżej swojej formuły z 2005 roku, gdy zdobywał władzę. A patrząc na postać Gowina, może nie tyle 2005 roku, ale formuły nigdy niezrealizowanej koalicji PO-PiS.

Wyzwanie, jakie Kaczyński rzucił Tuskowi tym ruchem jest o tyle istotne, że wymaga tak od Platformy, jak i sprzyjających im środowisk, reakcji. Środowa prasa wskazuje, jaka będzie to reakcja. Otóż ani Platforma, ani cały pierścień publicystów, mediów i sympatyków skupionych wokół niej, nie ma w zapasie niczego innego poza straszeniem Kaczyńskim.

Dwa najbardziej jaskrawe przykłady ze środowych gazet.

Pierwszy: tekst Wojciecha Orlińskiego w „Gazecie Wyborczej”, który wystosował swoisty apel do Donalda Tuska i Platformy. „Nie zależy mi na wygranej Tuska, zależy mi na porażce Kaczyńskiego. Nie zależy mi na wygranej Hanny Gronkiewicz-Waltz, zależy mi na przegranej Piotra Guziała i tak dalej” - przyznaje.

I dodaje: „Pamiętam chaos IV RP, ministrów podsłuchujących innych ministrów, trzyliterowe agencje na tropie innych trzyliterowych agencji, prokuratorów mocnych tylko w gębie na konferencji prasowej. Wiem więc, że nie tędy droga. Ale którędy? Oczekuję, że przed wyborami Platforma pokaże pakiet rozwiązań pozwalających wyjść z bezradności”.

Drugi to analiza duetu Janicki-Władyka w najnowszej „Polityce”:

”PiS stało się partią katolickiego fundamentalizmu, a mimo to jest blisko objęcia władzy w kraju, którym coraz mniej ludzi chodzi do kościoła. (...) W żadnym europejskim kraju, a już na pewno z UE, w normalnych warunkach partia z takim zestawem poglądów nie miałaby jakichkolwiek szans na objęcie władzy. A PiS ma” - ubolewają autorzy.

„W pustkę wchodzi PiS, wykorzystując religię i włączając ją do swojego kombajnu patriotyczno-narodowego z intensywnością wcześniej niespotykaną. Sprzyja temu dodatkowo rosnąca atmosfera irracjonalizmu, dogmatyzmu, zabobonu, także wśród inteligencji, także na wyższych uczelniach. Oświeceniowość jest w cichym odwrocie” - czytamy.

Oba te teksty mogą spokojnie posłużyć jako zdarcie z siebie maski i przyznanie się do bezradności i strachu. Obóz „Wyborczej”, „Polityki” i innych mainstreamowych mediów oraz całej zgrai sympatyków Platformy łączy tak naprawdę tylko jedno: nienawiść do Jarosława Kaczyńskiego. Pikujące sondaże (ostatni dla TNS – 43% niezdecydowanych chce głosować na PiS), sensowne ruchy Kaczyńskiego wzmacniające obóz patriotyczny i pozwalające nabrać wizerunkowej ogłady, wreszcie pogrążająca się w marazmie Platforma – wszystko to sprawia, że sprzyjający tej ostatniej czują się osaczeni.

Wyuczonym odruchem w takiej sytuacji jest straszenie Kaczyńskim i wołanie na ratunek. Jeszcze więc będą tworzone w konwulsjach okładki „Tusku, musisz!”, wszelkie uwagi do Platformy zostaną zapomniane, a z szafy znów będą wyciągną zgrane karty ze złowrogim Kaczafim. To tym bardziej kuriozalne, że ani Kaczyński nie jest przedstawicielem „dogmatycznej” polityki Kościoła, ani otoczenie PiS to żaden „kombajn patriotyczno-narodowy”. 

Problem polega na tym, że nie upilnowaliście kombajnu, który urósł w siłę. A żniwa już niebawem.

Marcin Fijołek

[Profil PiS na FB]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook