Jedynie prawda jest ciekawa


Stop aborcjom eugenicznym

21.03.2013

"Zauważyłem, że wszyscy którzy są za aborcją, zdążyli się urodzić" – w taki sposób Prezydent USA Ronald Reagan podsumował argumenty zwolenników liberalizacji prawa aborcyjnego. Te słowa ponownie nabierają aktualności, kiedy weźmiemy pod uwagę przetaczającą się przez Polskę debatę dotyczącą polityki aborcyjnej.

Aktualnie na mocy ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku istnieją trzy przesłanki dopuszczalności aborcji. Są to: ciąża zagrażająca życiu matki, wskazanie badaniami prenatalnymi ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, uzasadnione podejrzenie, że ciąża pochodzi z czynu zabronionego.

Rokrocznie Ministerstwo Zdrowia publikuje sprawozdanie z wykonania oraz skutków stosowania ustawy o planowaniu rodziny. Z raportu opublikowanego w 2012 roku wynikają dwa zasadnicze wnioski. Po pierwsze, że liczba aborcji dokonywanych w majestacie prawa w Polsce wciąż wzrasta. W 2002 roku dokonano 159 aborcji, w 2011 roku już 669, co stanowi aż czterokrotny wzrost! Po drugie, ten sam dokument wskazuje, że jeszcze dekadę temu aborcja ze względu na podejrzenie poważnej choroby dziecka (aborcja eugeniczna) stanowiła nieco ponad połowę przeprowadzanych zabiegów (82 przypadki w 2002 roku), natomiast w 2011 r. odsetek aborcji eugenicznych wzrósł już do 93% ogółu zabiegów (620 przypadków). Jest to o tyle ważne, ponieważ powszechnie uważa się, że aborcje z mocy prawa przeprowadza się w naszym kraju głównie z powodu gwałtu, albo zagrożenia życia i zdrowia matki. Podczas gdy w 2011 roku żadnego dziecka nie pozbawiono życia z powodu czynu zabronionego, zaś aborcje w wyniku zagrożenia życia i zdrowia matki stanowiły 7% ogółu zabiegów aborcyjnych w Polsce.

Opisywana sytuacja była przedmiotem mojej interpelacji do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza, którą opracowałem we współpracy z przyjaciółmi ze stowarzyszenia Koliber. Poprosiłem w niej o dokładny rejestr wszystkich aborcji przeprowadzonych w roku 2011, z podziałem na podstawę prawną z ustawy o planowaniu rodziny, adresami szpitali, w których ją przeprowadzano, oraz ze wskazaniem ile aborcji eugenicznych dokonano na dzieciach z zespołem Downa. Ministerstwo w odpowiedzi poinformowało mnie, że nie prowadzi się żadnych statystyk w tej kwestii, tym bardziej Ministerstwo nie jest w stanie wskazać, w których szpitalach przeprowadza się takie zabiegi. Jest to o tyle zastanawiające, że resort zdrowia rokrocznie dysponuje liczbami bezwzględnymi ws. abortowanych dzieci, jednakże na ich podstawie nie potrafi określić szpitali, w których dokonuje się tego typu ,,zabiegów”. Minister Arłukowicz kryje aborterów i nie chce ujawniać placówek, w których zabija się nienarodzone dzieci.

Podsumowując, warto przypomnieć fragment orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja 1997 roku ważny dla każdego obrońcy życia: "Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. Brak jest bowiem dostatecznie precyzyjnych i uzasadnionych kryteriów pozwalających na dokonanie takiego zróżnicowania w zależności od fazy rozwojowej ludzkiego życia. Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej."

Zabijanie w majestacie prawa dzieci nienarodzonych z powodu ich ułomności jest barbarzyństwem. Za zespół Downa, wrodzoną wadę serca, czy inną ciężką chorobę nie powinno się karać śmiercią. Polskie prawo to aktualnie dopuszcza.

Ruchy pro-life wciąż walczą o prawo do życia dla wszystkich dzieci. Ostatnio ponad 600 tys. osób podpisało się pod obywatelskim projektem wykluczającym z ustawy wyjątki pozwalające na zabijanie nienarodzonych dzieci. Zabrakło zaledwie 6 głosów by projekt wszedł w życie. Niebawem ruszy kampania organizacji pozarządowych, której celem będzie zebranie podpisów pod projektem ustawy wykluczającym aborcję eugeniczną. Rośnie bowiem liczba osób, które uświadamiają sobie okrucieństwo aborcji. Ruch pro-life to dzisiaj jeden z nielicznych ruchów społecznych, który angażuje setki tysięcy aktywistów.

Dzisiaj zgłoszono do Marszałka Sejmu RP wniosek o rejestrację Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", który będzie zbierał podpisy pod projektem ustawy wykluczającej wyjątek eugenicznej aborcji. Data nie jest przypadkowa. 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Mam nadzieję, że polscy parlamentarzyści już dojrzeli do zmian i nie tylko poprą ustawę zaproponowaną przez obywateli, ale włączą się w walkę o prawo do życia dla każdego dziecka!

Przemysław Wipler
[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook