Jedynie prawda jest ciekawa


Stefaniuk: Można obłaskawić wilka!

20.12.2014

"Nie ma skrętu w lewo. Polskie Stronnictwo Ludowe nie zmienia kursu" - zapewnia Franciszek Stefaniuk, PSL.

Stefczyk.Info: Panie marszałku jak się pan będzie czuł  w jednym klubie w towarzystwie posłów Twojego Ruchu?

Franciszek Stefaniuk, PSL: No cóż, ja na sali sejmowej siedzę obok Armanda Ryfińskiego. To już przywykłem...

Ale to jednak co innego siedzieć obok na sali, a co innego działać w ramach tego samego klubu.. Czy można mówić o świadomym skręcie w lewo?

Tu nie ma żadnego skrętu. Tu trzeba pytać jak ci posłowie się będą czuli w klubie PSL. Bo Polskie Stronnictwo Ludowe nie zmienia kursu. Natomiast bolelibyśmy, gdyby ludzie od nas odchodzili, a nie jak do nas przychodzą.  Natomiast trzeba zwrócić uwagę, ze w ten sposób zostaje zdemontowany blok Palikota.

Artur Dębski słynął z bardzo ostrych wystąpień przeciw Kościołowi , chciał zdejmować krzyż, walczył z religią w szkole. Jak to się ma do dotychczasowego wizerunku PSL-u? Nie ma tu zgrzytu?

My mamy w naszej deklaracji ideowej poszanowanie wartości  chrześcijańskich. Więc to jest problem Artura Dębskiego, czy jest w stanie się do nich dopasować czy nie. Natomiast ci posłowie, którzy w naszym klubie zostali wybrani z list PSL na pewno kursu nie zmienią. Jesteśmy formacją stabilną programowo. Natomiast  jeśli Artur Dębski nie mógł znaleźć miejsca nigdzie indziej  ze względu na jego spojrzenie na poglądy gospodarcze, a zauważył, że w PSL jest pewna logika jeśli chodzi o program gospodarczy no to jak ktoś nas wspiera, to proszę bardzo. Ale zwracam uwagę, że to oni przyszli do PSL-u, a nie PSL gdzieś poszedł...

Czy ci posłowie składali jakieś deklaracje, że zmienili poglądy? 

Oni wstąpili do klubu PSL, ale nie do partii. Natomiast przypomnę, że już wcześniej wstąpiły do nas cztery osoby z Twojego Ruchu, które narzekały, że nie mogą znieść  tego antyklerykalnego ciśnienia u Palikota  i tej walki z wartościami.

No tak, ale to były osoby, które dystansowały się od ideowej linii Palikota, natomiast Artur Dębski był wręcz frontmenem!

Może jak będzie w PSL-u to już nie będzie miał w sobie tego paliwa przeciw wartościom?

Wierzy pan w takie szczere nawrócenie? Czy to aby nie jest przypadkiem pragmatyzm podszyty strachem o miejsce w nowym Sejmie?

Jeśli mówimy o wartościach, to znamy również słowa, że „większa radość z jednej zagubionej owieczki...”

Pod warunkiem, że to owieczka, a nie wilk w owczej skórze...

Czasem wilka łatwiej można obłaskawić niż barana nauczyć rozumu.

Wierzy pan w zbawienny wpływ PSL-u?

Jeśli miałbym to rozpatrywać w kategoriach wiary, to moja wiara zmierza w innym kierunku i nie ogranicza się do Artura Dębskiego. Natomiast jeśli ci posłowie nie będą w sprawach ideowych głosować tak jak my, to też to niczego nie zmienia. 

Czyżby? Do tej pory w sprawie związków partnerskich, czy prawa aborcyjnego PSL mimo baraku dyscypliny – głosował konserwatywnie. Teraz tę jedność tracicie.

Nasi posłowie będą zachowywali się tak jak dotąd. Naszego światopoglądu nic nie jest w stanie zmienić. Bez względu na to, kto do klubu przystąpi. A globalnie patrząc jest to wzmocnienie koalicji.

W imię tego wzmocnienia poszły w niepamięć także krytyczne wypowiedzi Dębskiego i jego kolegów na temat samego PSL-u? Nie pamiętacie już jak wytykali wam sprawę Elewarru?

Jak byli w Twoim Ruchu to wytykali. Jak są gdzie indziej, to pewnie wytykać nie będą. Przekonali się zapewne,  po kontroli NIK i CBA nie ma naruszeń przepisów, że PSL nie jest partią przekrętasów.

Szykujecie kolejne takie zaskakujące transfery? Coś na „prawą nóżkę”?

Na naszym spotkaniu opłatkowym był poseł Godson. Jeśliby ktoś z PiS chciał przyjść do klubu PSL, to byśmy też przyjęli. I może moglibyśmy normalnie funkcjonować a nie być zmuszani do ciągłego obrzydzania zdarzeń które dzieją się w Polsce. 

rozmawiała Anna Sarzyńska

[Fot. Ryszard Hołubowicz/Wikipedia.org na lic. GNU]Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook