Jedynie prawda jest ciekawa


Stefaniuk: Można obłaskawić wilka!

20.12.2014

"Nie ma skrętu w lewo. Polskie Stronnictwo Ludowe nie zmienia kursu" - zapewnia Franciszek Stefaniuk, PSL.

Stefczyk.Info: Panie marszałku jak się pan będzie czuł  w jednym klubie w towarzystwie posłów Twojego Ruchu?

Franciszek Stefaniuk, PSL: No cóż, ja na sali sejmowej siedzę obok Armanda Ryfińskiego. To już przywykłem...

Ale to jednak co innego siedzieć obok na sali, a co innego działać w ramach tego samego klubu.. Czy można mówić o świadomym skręcie w lewo?

Tu nie ma żadnego skrętu. Tu trzeba pytać jak ci posłowie się będą czuli w klubie PSL. Bo Polskie Stronnictwo Ludowe nie zmienia kursu. Natomiast bolelibyśmy, gdyby ludzie od nas odchodzili, a nie jak do nas przychodzą.  Natomiast trzeba zwrócić uwagę, ze w ten sposób zostaje zdemontowany blok Palikota.

Artur Dębski słynął z bardzo ostrych wystąpień przeciw Kościołowi , chciał zdejmować krzyż, walczył z religią w szkole. Jak to się ma do dotychczasowego wizerunku PSL-u? Nie ma tu zgrzytu?

My mamy w naszej deklaracji ideowej poszanowanie wartości  chrześcijańskich. Więc to jest problem Artura Dębskiego, czy jest w stanie się do nich dopasować czy nie. Natomiast ci posłowie, którzy w naszym klubie zostali wybrani z list PSL na pewno kursu nie zmienią. Jesteśmy formacją stabilną programowo. Natomiast  jeśli Artur Dębski nie mógł znaleźć miejsca nigdzie indziej  ze względu na jego spojrzenie na poglądy gospodarcze, a zauważył, że w PSL jest pewna logika jeśli chodzi o program gospodarczy no to jak ktoś nas wspiera, to proszę bardzo. Ale zwracam uwagę, że to oni przyszli do PSL-u, a nie PSL gdzieś poszedł...

Czy ci posłowie składali jakieś deklaracje, że zmienili poglądy? 

Oni wstąpili do klubu PSL, ale nie do partii. Natomiast przypomnę, że już wcześniej wstąpiły do nas cztery osoby z Twojego Ruchu, które narzekały, że nie mogą znieść  tego antyklerykalnego ciśnienia u Palikota  i tej walki z wartościami.

No tak, ale to były osoby, które dystansowały się od ideowej linii Palikota, natomiast Artur Dębski był wręcz frontmenem!

Może jak będzie w PSL-u to już nie będzie miał w sobie tego paliwa przeciw wartościom?

Wierzy pan w takie szczere nawrócenie? Czy to aby nie jest przypadkiem pragmatyzm podszyty strachem o miejsce w nowym Sejmie?

Jeśli mówimy o wartościach, to znamy również słowa, że „większa radość z jednej zagubionej owieczki...”

Pod warunkiem, że to owieczka, a nie wilk w owczej skórze...

Czasem wilka łatwiej można obłaskawić niż barana nauczyć rozumu.

Wierzy pan w zbawienny wpływ PSL-u?

Jeśli miałbym to rozpatrywać w kategoriach wiary, to moja wiara zmierza w innym kierunku i nie ogranicza się do Artura Dębskiego. Natomiast jeśli ci posłowie nie będą w sprawach ideowych głosować tak jak my, to też to niczego nie zmienia. 

Czyżby? Do tej pory w sprawie związków partnerskich, czy prawa aborcyjnego PSL mimo baraku dyscypliny – głosował konserwatywnie. Teraz tę jedność tracicie.

Nasi posłowie będą zachowywali się tak jak dotąd. Naszego światopoglądu nic nie jest w stanie zmienić. Bez względu na to, kto do klubu przystąpi. A globalnie patrząc jest to wzmocnienie koalicji.

W imię tego wzmocnienia poszły w niepamięć także krytyczne wypowiedzi Dębskiego i jego kolegów na temat samego PSL-u? Nie pamiętacie już jak wytykali wam sprawę Elewarru?

Jak byli w Twoim Ruchu to wytykali. Jak są gdzie indziej, to pewnie wytykać nie będą. Przekonali się zapewne,  po kontroli NIK i CBA nie ma naruszeń przepisów, że PSL nie jest partią przekrętasów.

Szykujecie kolejne takie zaskakujące transfery? Coś na „prawą nóżkę”?

Na naszym spotkaniu opłatkowym był poseł Godson. Jeśliby ktoś z PiS chciał przyjść do klubu PSL, to byśmy też przyjęli. I może moglibyśmy normalnie funkcjonować a nie być zmuszani do ciągłego obrzydzania zdarzeń które dzieją się w Polsce. 

rozmawiała Anna Sarzyńska

[Fot. Ryszard Hołubowicz/Wikipedia.org na lic. GNU]Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook