Jedynie prawda jest ciekawa


Statystyka królową policji

30.09.2013

Na świecie policja jest od czuwania nad bezpieczeństwem ludzi. W Polsce jest od statystyki - pisze europoseł Janusz Wojciechowski.

1. Jeżdżę czasami po świecie, to i widzę, jak w normalnych państwach pracuje policja. W Paryżu, w Tokio, w Nowym Jorku, a nawet niedaleko, w Budapeszcie.

Tam policja zajmuje się głównie tym, żeby być. To się przejdzie wzdłuż i wszerz, to przejedzie się samochodem, albo konno.

Policja tam jest i po prostu czuwa. Jakby ktoś coś - to wrzaśniesz człowieku – policjaaaaa! – i za chwilę będą, bo są blisko, za najbliższym rogiem.

W normalnych krajach policja jest przede wszystkim po to, żeby obywatele czuli się bezpieczniej.

 

2. Inaczej w Polsce.

U nas policja nie może być obecna na ulicach, bo taka obecność generuje koszty, choćby paliwa, na które chronicznie brakuje środków w budżecie. Na patrolach pieszych buty służbowe się zdzierają. O koniach nie ma co wspominać, taki koń potrzebuje dziennie paru kilogramów deficytowego zboża.

U nas policja jest dla statystki.

- Jak mi który nie wyrobi siedemnastu mandatów na służbie, to niech się mi k... na oczy nie pokazuje – mówił do podległych policjantów naczelnik policjantów z Torunia.

Całkowicie go rozumiem, bo jak nie wyrobi statystyki mandatów, to go zwierzchnictwo zrówna z ziemią, jak pańszczyźnianego chłopa.

 

3. Z powodu statystyki policjant nie ma czasu czuwać nad naszym bezpieczeństwem, bo czas wypełnia mu poprawianie statystyki. Musi łapać obywateli na czymkolwiek, najlepiej na byle czym i wlepić mandat, przeliczany następnie na procenty i sztuki.

Statystykę najlepiej się poprawia siedząc z radarem w krzakach, łapiąc staruszki przechodzące obok pasów przez ulicę, a już najbardziej opłaca się pojechać na zapadłą wieś i tam nałapać podchmielonych rowerzystów na polnych drogach, pośród krów i gęsi.

Taki podpity rowerzysta to dla policyjnej i nie tylko policyjnej skarb bezcenny.

Jest ujawnione przestępstwo, jest niezwłocznie wykryty sprawca. Potem delikwent nie zapłaci grzywny, doprowadzi się go do kryminału - jest schwytanie ukrywającego się przestępcy.

I siedzą potem w kryminałach tysiące takich wiejskich, często upośledzonych Franków czy Jasiów.

Prokuratura tez sobie poprawia na takich przestępcach statystyki, i sądy również. Jest dużo osądzonych spraw i mało uchylonych wyroków, bo co uchylać, prosta sprawa. no bo i błędy trudno popełnić w sprawie o jazdę na rowerze.

Statystycznie mamy więc bardzo sprawną policję, ze wskaźnikiem ujawnionych i wykrytych przestępstw dziewięćdziesiąt siedem procent.

Prokuratura statystycznie tez jest bardzo skuteczna, prokurator Seremet podkreśla z dumą, że wskaźnik uniewinnień nie przekracza jednego procenta. Sądy też są sprawne, pijanych rowerzystów sądzi się szybko i na ogół bez zwłoki.

A jakby zajrzeć do aparatu skarbowego – tam też liczy się przede wszystkim statystyczna skuteczność, byle jak najwięcej podatników nałapać na byle czym i wlepić im domiary, choćby to nie miało nic wspólnego z rozsądkiem i sprawiedliwością.

4. A co my co z tego mamy, społeczeństwo? Czy nam od tego jest bezpieczniej? Wręcz przeciwnie. Aparat ucisku i przemocy zajmuje się bowiem duperelami i szkodzi ludziom zamiast zajmować się ich bezpieczeństwem. Gdy czatują czatują pod wiejskim sklepem na podpitego rowerzystę, nie ma ich często tam, gdzie popełniane są poważne przestępstwa.

 

5. Tuwim miał rację – istnieją trzy poziomy kłamstwa – kłamstwo pospolite, przysięga i statystyka.

W polskich systemie policyjno-sądowym statystyka jest królową wszelkiej praktyki.

Statystyko, królowo Polski – zmiłuj się nad nami!

 

Janusz Wojciechowski


[Fot. policja.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook