Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Statystycznie koń i człowiek mają po 3 nogi

25.09.2013

Według GUS - odbiliśmy się od dna - tyle tylko, że dno nam się ciągle zapada i jest coraz bardziej muliste.

Według najnowszych danych GUS za sierpień, bezrobocie spadło o 0,1 proc. m/d/m, czyli wzrosło o 0,6 proc. rok do roku. Sprzedaż detaliczna astronomicznie poszybowała o całe 3,4 proc. Według wiecznego optymisty dyżurnego zaklinacza rzeczywistości gospodarczej z TVN-CNBC - głównego ekonomisty FM.Bank PBP I.Morawskiego, gospodarka odbija się od dna. A wiadomo że z dołka źle się wybijać. Najśmieszniejsza gazeta pisząca o biznesie "Puls Biznesu" pisze nawet, że "wśród małych i średnich firm nastąpiła eksplozja optymizmu" - to ma być dowód, że gospodarka przyspiesza.

"Kryzys jaki kryzys, to już historia". Wiceprezes GUS H.Dmochowska twierdzi, że są przesłanki do oczekiwania stopniowego umocnienia pozytywnych tendencji wzrostowych. Nie wiadomo śmiać się czy płakać, idiotyzmy i absurdy jakie pojawiają się na portalach "Pulsu Biznesu", WP czy Onetu, a dotyczące polskiej gospodarki to momentami pełny odlot i cyrk na kółkach. Skoro jest już tak dobrze, to czemu jest tak źle.

Brednie i absurdy lansowane w mediach mętnego nurtu są przedstawiane jako prawdy objawione i pozytywne zaklęcia szamanów od PR-u. Jest już tak dobrze w Polsce, że Polacy całymi rodzinami pakują manatki i uciekają zagranicę. Tylko w 2012 r. do Niemiec wyjechało ok. 200 tys. Polaków - w poszukiwaniu pracy. W Polsce, kraju mlekiem i miodem płynącym, lumpeksy i bary mleczne, dla których rząd zmniejsza właśnie dofinansowanie, przeżywają prawdziwe oblężenie. Wzrost sprzedaży w sierpniu o 3,4 proc. wynika wyłącznie z rozpoczęcia roku szkolnego i zakupu wyprawek, ubrania, książek i kapci do szkoły. A że z konsumpcją nie jest najlepiej niech świadczy fakt, że nawet niemiecka sieć handlowa REAL ma straty i opuszcza Polskę. Spadek bezrobocia o zaledwie 0,1 proc. jest wręcz humorystyczny, młodzi wyjeżdżają na potęgę, starzy, chorzy umierają z wyprzedzeniem, bo brakuje lekarstw i pieniędzy na leczenie nowotworów. Bardziej niż dobrobyt i konsumpcja zalewa Polaków jasna krew, gdy słyszą kolejne zaklęcia o silnym ożywieniu polskiej gospodarki. Ostatnie dane GUS są tak samo precyzyjne jak pomiary prędkości przez policyjne radary "Iskra". Okazuje się, że ostatnio przed referendum w Warszawie nawet Stadion Narodowy zaczął zarabiać, chociaż będzie miał na koniec roku prawie 20 mln zł straty.

TVN twierdzi, że Polacy hurtem ruszyli na zakupy. To głównie Polacy, którzy przyjechali na wakacje do rodzin z Londynu, Dublina, Berlina czy Amsterdamu. Zaszczycili nas też wakacyjni - handlowi turyści z Litwy, Rosji, Ukrainy, Białorusi czy Słowacji. Wystarczy popatrzeć na zamówienia w przemyśle, które w sierpniu spadły aż o 11 proc., w I połowie roku produkcja budowlano-montażowa była o 23 proc. niższa niż w 2012r., w obiektach inżynierii lądowej i wodnej spadek wyniósł bagatelka blisko 31 proc., w infrastrukturze drogowej w I połowie roku produkcja spadła o 46,5 proc. Nadal blisko 370 zakładów pracy deklaruje zwolnienie ponad 32 tys. osób w najbliższym czasie, ale podobno statystycznie jest już dobrze. W I połowie 2013r. blisko 20 tys. osób już straciło pracę w ramach zwolnień grupowych i zapowiadane są dalsze zwolnienia.

Po 181 latach właśnie doprowadzono do bankructwa Autosan, straty Kompanii Węglowej zbliżają się do 400 mln zł. Szykuje się wielka afera prywatyzacyjna wokół sprzedaży 50 proc. jednego z największych europejskich przewoźników - PKP Cargo. Rząd chce opchnąć spółkę za 2 mld zł, choć sama wartość nieruchomości, maszyn i parowozów sięga 12 mld zł - sprawa dla prokuratora jak znalazł. Jak widać wataha skutecznie wykańcza resztki polskiego przemysłu. Mamy już dwa Pendolino, które na razie nie pojadą z pełną prędkością, 2 Dreamlinery, które nie zawsze odlatują, Południową Pół-obwodnicę Warszawy po 200 mln zł za kilometr, która skutecznie korkuje ulicę Puławską. Przy budowie autostrad skutecznie wykończono polskie firmy budowlane. Orlen idzie w nowy biznes i będzie niedługo dostarczał paczki, KGHM - kura znosząca złote jaja - już wkrótce będzie musiał zweryfikować i to mocno w dół prognozy zysku zarówno na ten rok jak i na 2014 r.

Ma niestety rację premier Jarosław Kaczyński, który w Bydgoszczy przed bramą polskiej jeszcze fabryki "Pesy", która dostarcza lokomotywy do Niemiec stwierdza: "To polityka, która godzi w polski przemysł i polską gospodarkę".

Ale według obecnej rządowej ekipy i jej klakierów, statystycznie to koń i człowiek mają po 3 nogi.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook