Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Statystycznie koń i człowiek mają po 3 nogi

25.09.2013

Według GUS - odbiliśmy się od dna - tyle tylko, że dno nam się ciągle zapada i jest coraz bardziej muliste.

Według najnowszych danych GUS za sierpień, bezrobocie spadło o 0,1 proc. m/d/m, czyli wzrosło o 0,6 proc. rok do roku. Sprzedaż detaliczna astronomicznie poszybowała o całe 3,4 proc. Według wiecznego optymisty dyżurnego zaklinacza rzeczywistości gospodarczej z TVN-CNBC - głównego ekonomisty FM.Bank PBP I.Morawskiego, gospodarka odbija się od dna. A wiadomo że z dołka źle się wybijać. Najśmieszniejsza gazeta pisząca o biznesie "Puls Biznesu" pisze nawet, że "wśród małych i średnich firm nastąpiła eksplozja optymizmu" - to ma być dowód, że gospodarka przyspiesza.

"Kryzys jaki kryzys, to już historia". Wiceprezes GUS H.Dmochowska twierdzi, że są przesłanki do oczekiwania stopniowego umocnienia pozytywnych tendencji wzrostowych. Nie wiadomo śmiać się czy płakać, idiotyzmy i absurdy jakie pojawiają się na portalach "Pulsu Biznesu", WP czy Onetu, a dotyczące polskiej gospodarki to momentami pełny odlot i cyrk na kółkach. Skoro jest już tak dobrze, to czemu jest tak źle.

Brednie i absurdy lansowane w mediach mętnego nurtu są przedstawiane jako prawdy objawione i pozytywne zaklęcia szamanów od PR-u. Jest już tak dobrze w Polsce, że Polacy całymi rodzinami pakują manatki i uciekają zagranicę. Tylko w 2012 r. do Niemiec wyjechało ok. 200 tys. Polaków - w poszukiwaniu pracy. W Polsce, kraju mlekiem i miodem płynącym, lumpeksy i bary mleczne, dla których rząd zmniejsza właśnie dofinansowanie, przeżywają prawdziwe oblężenie. Wzrost sprzedaży w sierpniu o 3,4 proc. wynika wyłącznie z rozpoczęcia roku szkolnego i zakupu wyprawek, ubrania, książek i kapci do szkoły. A że z konsumpcją nie jest najlepiej niech świadczy fakt, że nawet niemiecka sieć handlowa REAL ma straty i opuszcza Polskę. Spadek bezrobocia o zaledwie 0,1 proc. jest wręcz humorystyczny, młodzi wyjeżdżają na potęgę, starzy, chorzy umierają z wyprzedzeniem, bo brakuje lekarstw i pieniędzy na leczenie nowotworów. Bardziej niż dobrobyt i konsumpcja zalewa Polaków jasna krew, gdy słyszą kolejne zaklęcia o silnym ożywieniu polskiej gospodarki. Ostatnie dane GUS są tak samo precyzyjne jak pomiary prędkości przez policyjne radary "Iskra". Okazuje się, że ostatnio przed referendum w Warszawie nawet Stadion Narodowy zaczął zarabiać, chociaż będzie miał na koniec roku prawie 20 mln zł straty.

TVN twierdzi, że Polacy hurtem ruszyli na zakupy. To głównie Polacy, którzy przyjechali na wakacje do rodzin z Londynu, Dublina, Berlina czy Amsterdamu. Zaszczycili nas też wakacyjni - handlowi turyści z Litwy, Rosji, Ukrainy, Białorusi czy Słowacji. Wystarczy popatrzeć na zamówienia w przemyśle, które w sierpniu spadły aż o 11 proc., w I połowie roku produkcja budowlano-montażowa była o 23 proc. niższa niż w 2012r., w obiektach inżynierii lądowej i wodnej spadek wyniósł bagatelka blisko 31 proc., w infrastrukturze drogowej w I połowie roku produkcja spadła o 46,5 proc. Nadal blisko 370 zakładów pracy deklaruje zwolnienie ponad 32 tys. osób w najbliższym czasie, ale podobno statystycznie jest już dobrze. W I połowie 2013r. blisko 20 tys. osób już straciło pracę w ramach zwolnień grupowych i zapowiadane są dalsze zwolnienia.

Po 181 latach właśnie doprowadzono do bankructwa Autosan, straty Kompanii Węglowej zbliżają się do 400 mln zł. Szykuje się wielka afera prywatyzacyjna wokół sprzedaży 50 proc. jednego z największych europejskich przewoźników - PKP Cargo. Rząd chce opchnąć spółkę za 2 mld zł, choć sama wartość nieruchomości, maszyn i parowozów sięga 12 mld zł - sprawa dla prokuratora jak znalazł. Jak widać wataha skutecznie wykańcza resztki polskiego przemysłu. Mamy już dwa Pendolino, które na razie nie pojadą z pełną prędkością, 2 Dreamlinery, które nie zawsze odlatują, Południową Pół-obwodnicę Warszawy po 200 mln zł za kilometr, która skutecznie korkuje ulicę Puławską. Przy budowie autostrad skutecznie wykończono polskie firmy budowlane. Orlen idzie w nowy biznes i będzie niedługo dostarczał paczki, KGHM - kura znosząca złote jaja - już wkrótce będzie musiał zweryfikować i to mocno w dół prognozy zysku zarówno na ten rok jak i na 2014 r.

Ma niestety rację premier Jarosław Kaczyński, który w Bydgoszczy przed bramą polskiej jeszcze fabryki "Pesy", która dostarcza lokomotywy do Niemiec stwierdza: "To polityka, która godzi w polski przemysł i polską gospodarkę".

Ale według obecnej rządowej ekipy i jej klakierów, statystycznie to koń i człowiek mają po 3 nogi.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook