Jedynie prawda jest ciekawa


B. Stasiak: Pamięć o moim mężu jest żywa

11.02.2014

Rozmowa z Barbarą Stasiak, żoną Władysława Stasiaka, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: w czasie uroczystości z okazji 95-lecia Najwyższej Izby Kontroli ogłoszono powstanie Nagrody im. Władysława Stasiaka. Jak pani odebrała tę inicjatywę?

Barbara Stasiak: Oczywiście przyjęłam ją z dużą radością. Bardzo mnie cieszy również reakcja zebranych na sali osób. Gdy powstanie nagrody zostało ogłoszone, zebrani na sali odnieśli się do tej inicjatywy bardzo pozytywnie. A uroczystość zgromadziła ludzi z bardzo różnych środowisk. Cieszy mnie ten wymiar nagrody, związany z upamiętnieniem tego co było ważne dla mojego męża. Dla niego niezwykle ważna była troska o bezpieczeństwo i poszanowanie praw obywateli.

Nikt nie pytał po co taka nagroda? Nie spotkała się pani z żadnymi krytycznymi uwagami?

Były same pozytywne oceny i komentarze po ogłoszeniu tej nagrody. Wszyscy pozytywnie odebrali ten pomysł.

Pani mąż staje się wzorem dla inspektorów NIKu. Brakowało pani docenienia dorobku męża?

Ja od dawna miałam sygnały świadczące, że pamięć o moim mężu jest żywa, że on i jego dorobek są w świadomości, sercach i umysłach wielu ludzi. Wskazywano, że jest potrzeba uczczenia mojego męża. A ja cieszę się, że to przyjęło taką właśnie formę. Liczę, że laureaci tej nagrody będą pomnikami, żywymi pomnikami, które będą przypominać co robił mąż i co było dla niego ważne. Swego czasu w Krajowej Szkole Administracji Publicznej zorganizowana była konferencja dotycząca funkcjonowania w sferze publicznej mojego męża. Ona została zatytułowana „Władysław Stasiak – wzór postawy urzędnika państwowego”. Wiele osób mówi mi, że traktują go jako wzór postępowania i działania.

Na ile znaczące jest to, że to NIK wziął patronat nad tą nagrodą. Czy NIK był dla pani męża szczególnie istotny czy tylko był jednym z wielu miejsc pracy?

Sądzę, że każde miejsce pracy było dla mojego męża ważne. W każdym miejscu się poświęcał i pracował jak umiał najlepiej. Jednak rzeczywiście NIK to była pierwsza instytucja, w której uczył się państwa. Stawiał pierwsze diagnozy dotyczące stanu Polski. On prowadził bardzo ważne kontrole, szczególnie na początku lat 90., gdy tworzyły się zręby wolnego państwa. On kontrolował bardzo ważne obszary, które były kluczowe dla bezpieczeństwa. Na stronach NIK można zobaczyć czym się zajmował. Izba informuje, że prowadzone przez niego kontrole dotyczyły ochrony granic, stanu służb w Polsce. I to było w czasie, gdy tworzyły się polskie struktury. Wiele z tych kontroli dotyczyło również spraw ważnych dla obywateli, jak choćby pracy dzielnicowych, reagowania na zaginięcia, czy sposobu funkcjonowania telefonu 997.

Ta nagroda to również wyraz pamięci o pani mężu w NIK?

Pamięć o moim mężu w Izbie jest wciąż żywa. To jest również dla mnie ważna instytucja. Ja tu pracuję, tu poznaliśmy się z moim mężem. Ciągle spotykam się z oznakami sympatii i uznania dla mojego męża. Mogłabym sobie życzyć jedynie, by inny szefowie instytucji, w których pracował mój mąż, również o nim pamiętali.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook