Jedynie prawda jest ciekawa


B. Stasiak: Pamięć o moim mężu jest żywa

11.02.2014

Rozmowa z Barbarą Stasiak, żoną Władysława Stasiaka, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: w czasie uroczystości z okazji 95-lecia Najwyższej Izby Kontroli ogłoszono powstanie Nagrody im. Władysława Stasiaka. Jak pani odebrała tę inicjatywę?

Barbara Stasiak: Oczywiście przyjęłam ją z dużą radością. Bardzo mnie cieszy również reakcja zebranych na sali osób. Gdy powstanie nagrody zostało ogłoszone, zebrani na sali odnieśli się do tej inicjatywy bardzo pozytywnie. A uroczystość zgromadziła ludzi z bardzo różnych środowisk. Cieszy mnie ten wymiar nagrody, związany z upamiętnieniem tego co było ważne dla mojego męża. Dla niego niezwykle ważna była troska o bezpieczeństwo i poszanowanie praw obywateli.

Nikt nie pytał po co taka nagroda? Nie spotkała się pani z żadnymi krytycznymi uwagami?

Były same pozytywne oceny i komentarze po ogłoszeniu tej nagrody. Wszyscy pozytywnie odebrali ten pomysł.

Pani mąż staje się wzorem dla inspektorów NIKu. Brakowało pani docenienia dorobku męża?

Ja od dawna miałam sygnały świadczące, że pamięć o moim mężu jest żywa, że on i jego dorobek są w świadomości, sercach i umysłach wielu ludzi. Wskazywano, że jest potrzeba uczczenia mojego męża. A ja cieszę się, że to przyjęło taką właśnie formę. Liczę, że laureaci tej nagrody będą pomnikami, żywymi pomnikami, które będą przypominać co robił mąż i co było dla niego ważne. Swego czasu w Krajowej Szkole Administracji Publicznej zorganizowana była konferencja dotycząca funkcjonowania w sferze publicznej mojego męża. Ona została zatytułowana „Władysław Stasiak – wzór postawy urzędnika państwowego”. Wiele osób mówi mi, że traktują go jako wzór postępowania i działania.

Na ile znaczące jest to, że to NIK wziął patronat nad tą nagrodą. Czy NIK był dla pani męża szczególnie istotny czy tylko był jednym z wielu miejsc pracy?

Sądzę, że każde miejsce pracy było dla mojego męża ważne. W każdym miejscu się poświęcał i pracował jak umiał najlepiej. Jednak rzeczywiście NIK to była pierwsza instytucja, w której uczył się państwa. Stawiał pierwsze diagnozy dotyczące stanu Polski. On prowadził bardzo ważne kontrole, szczególnie na początku lat 90., gdy tworzyły się zręby wolnego państwa. On kontrolował bardzo ważne obszary, które były kluczowe dla bezpieczeństwa. Na stronach NIK można zobaczyć czym się zajmował. Izba informuje, że prowadzone przez niego kontrole dotyczyły ochrony granic, stanu służb w Polsce. I to było w czasie, gdy tworzyły się polskie struktury. Wiele z tych kontroli dotyczyło również spraw ważnych dla obywateli, jak choćby pracy dzielnicowych, reagowania na zaginięcia, czy sposobu funkcjonowania telefonu 997.

Ta nagroda to również wyraz pamięci o pani mężu w NIK?

Pamięć o moim mężu w Izbie jest wciąż żywa. To jest również dla mnie ważna instytucja. Ja tu pracuję, tu poznaliśmy się z moim mężem. Ciągle spotykam się z oznakami sympatii i uznania dla mojego męża. Mogłabym sobie życzyć jedynie, by inny szefowie instytucji, w których pracował mój mąż, również o nim pamiętali.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook